اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹
رئیس جمهوری در جلسه امروز هیأت دولت:

ترامپ مرد اما برجام زنده ماند

ترامپ مرد اما برجام زنده ماند

حسن روحانی رئیس‌جمهوری کشورمان در واکنش به اتمام دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در امریکا گفت: «امروز توپ در زمین امریکا و واشنگتن است که برگردند و به تعهدات عمل کنند. ترامپ مرد و زندگی سیاسی اش تمام شد اما برجام زنده ماند.»

 
به‌گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام‌ روحانی صبح امروز در جلسه هیأت دولت با بیان اینکه «امروز روز پایان حکومت نحس کسی است که در تمام چهار سال حکومتش جز ظلم و فساد و مشکلات برای مردم خود و مردم جهان هیچ ثمری نداشت» ادامه داد: «آن آدم سیاست بلد نبود و به فکر برج‌سازی خود بود و به سیاست هم اینگونه نگاه می‌کرد. کسانی که امروز وارد کاخ سفید می‌شوند، در سیاست بوده‌اند و مسائل سیاسی را می‌فهمند. اگر آنها نسبت به تعهدات خود و قطعنامه ۲۲۳۱ امضایی کردند در برابرش ایران هم امضا می‌کند و نه بیشتر. اگر فرمان صادر کردند در ایران هم فرمان صادر می‌شود.»
وی اضافه کرد:«حالا نوبت ۵+۱ است که به تعهدات خود عمل کنند و اگر این کار را انجام دهند بدانند ما هم عمل می‌کنیم.»
رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه امروز انتظار ما از آنهایی که قدرت را در کاخ سفید به دست می‌گیرند این است که به قانون و تعهدات خود بازگردند، تصریح کرد: «توقع ما این است که در طول این ۴ سال تلاش کنند تمام لکه‌های سیاه ۴ سال قبل را پاک کنند. البته اگر پاک شدنی باشد، چرا که بعضی از این لکه‌ها در تاریخ ماند. آنها باید به قانون، تعهدات، معاهدات بین‌المللی و قطعنامه ۲۲۳۱ بازگردند و البته اگر به قانون برگردند پاسخ ما هم مثبت خواهد بود. اگر صادقانه بیایند و صداقت خود را در عمل نشان بدهند طبیعی است که ما هم به تعهدات خود عمل خواهیم کرد.»
وی ادامه داد: «ما امروز آمادگی داریم اگر طرف مقابل با صداقت به میدان بیاید مسائل را حل و فصل کنیم و معتقدیم که خیلی سریع می‌توان مسائل را حل و فصل کرد. اگر آنها به تمام تعهدات خود عمل کنند هر ساعتی که شروع به عمل بکنند ما ساعت بعد عمل می‌کنیم. البته ما برنامه‌های خود را هم پیش خواهیم برد. باید به مردم بگویم که شرایط سه سال پیش تکرار نخواهد شد و آن رنجی که در این سه سال مردم کشیدند تکرار نمی‌شود. آمار هم این واقعیت را به ما می‌گوید امروز قیمت ارز به سمت تعادل می‌رود و قیمت مسکوکات انتظار مردم و سایر آمارها هم همه این واقعیت را نشان می‌دهند.»
روحانی با بیان اینکه امریکا فشار حداکثری را انتخاب کرد، تأکید کرد: «توقع ما این بود دوستان هم حمایت حداکثری را از دولت انتخاب می‌کردند؛ بعضی این کار را کردند که خدا خیرشان دهد ولی بعضی‌ها این کار را نکردند و این در تاریخ زندگی‌شان خواهد ماند که روزهایی که ما در میدان جنگ بودیم و در برابر یک آدم کثیف و مستبد ایستادگی می‌کردیم و تنها هم بودیم به‌جای اینکه ما را یاری و کمک کنند زبان دیگری را انتخاب کرده بودند که من نمی‌خواهم راجع به آن زبان توضیح بدهم ولی زبان خوبی نبود.»
 
کپی