اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹

شفافیت، عنصر اصلی عدالت متوازن توزیعی

شفافیت، عنصر اصلی عدالت متوازن توزیعی

اغلب وکلای جوان با وجود این که از لحاظ علمی شاید بعضاً توانمندتر و به روزتر از وکلای کهنه کار هستند با مشکل جذب موکل و عدم وجود عدالت در توزیع پرونده‌ها مواجه هستند.

فعالان عرصه حقوق می‌دانند که وصول به درآمد مستمر و مناسب از این حرفه کاری است نه چندان سهل که صبوری، ممارست، صحّت رفتار و گفتار، علم و آشنایی به حوزه های میان رشته ای از جمله روان شناسی، جامعه شناسی و موارد متعددی از این قبیل را می طلبد. به کرّات این مطلب را از پیشینیانمان شنیده‌ایم که عیار وکالت به سفیدی مو از رستنگاه آن است اما آیا به راستی این چنین است؟ آیا جوانانی که سال های آزگار از عمر خویش را صرف تحصیل نموده و موفق به تحصیل در پرطرفدارترین رشته تحصیلی در میان رشته های زیرمجموعه علوم انسانی شده‌اند و پس از فارغ التحصیلی با مطالعات عدیده در آزمون ورودی کانون وکلا پذیرفته شده و توانایی و تسلط آنان نسبت به قوانین و مقررات احراز شده است و بالاتر از آن وکلای جوانی که در آزمون اختبار نیز پذیرفته شده و موفق به اخذ پروانه وکالت پایه یک شده‌اند، بایستی تا میان سالی صبوری پیشه کنند بلکه در آن ایّام به درآمدی درخور و مطابق شأن وکالت نایل آیند؟

اغلب وکلای جوان با وجود این که از لحاظ علمی شاید بعضاً توانمندتر و به روزتر از وکلای کهنه کار هستند با مشکل جذب موکل و عدم وجود عدالت در توزیع پرونده‌ها مواجه هستند و ممنوعیت و محدودیت وکلا در تبلیغات نیز به این موضوع دامن زده و دشواری کار آنان را دو چندان خواهد نمود در حالی که شاید بسیاری از پرونده های قضایی نیاز مبرمی به تجربه بالا نداشته و حتی بعضاً نیازمند انرژی، شور، انگیزه، زمان و پیگیری مستمر از جانب وکیل است که این اوصاف اغلب در وکلای جوان بارزتر بوده و قوت بیشتری دارد. مثلاً پرونده کلاهبرداری اینترنتی را تصور کنید، در این پرونده وکیل علاوه بر این که نیازمند علم نسبت به قوانین و مقررات مرتبط از جمله قانون جرایم رایانه ای، بایستی به اصل موضوع یعنی اینترنت نیز مسلط باشند و مفاهیم مرتبط با آن را نیز بشناسد تا بتواند شکوائیه و پیگیری مناسبی را ارائه نماید. مثلاً این موضوع را بداند که در شکایت از کلاهبرداران اینترنتی پلیس فتا چه زمانی ورود می کند؟ بعد از طرح شکایت شما و دستور مقامات قضایی پلیس فتا به بررسی صحت و سقم موضوع در خصوص مدارک و دلائل ارائه شده شما در شکایت از کلاهبرداری اینترنتی صورت گرفته می پردازد و توان و انرژی و درک لازمه برای پیگیری این موضوعات را داشته باشد و پر واضح است که در کشور ما عموماً جوانان بیشتر نسبت به این مسائل آگاهی و اطلاعات دارند.

به منظور اصلاح ساختار توزیع پرونده‌ها و برداشتن باری هرچند خُرد از گرده وکلا، دادیاب این امکان را برای کارآموزان وکالت و وکلای پایه یک فراهم نموده است تا پس از آن که در سامانه ثبت نام نمودند، ابتدا نسبت به تکمیل صفحه پروفایلشان اقدام نموده و سابقه تحصیلی و سوابق شغلی خود را درج نمایند و پس از آن نسبت به انتخاب چند حوزه محدود به منظور ارائه خدمات مشاوره به دادجویان اقدام نموده و نهایتاً عناوین خدمات وکالتی که توسط آنان ارائه می گردد را برگزینند و آزادانه نسبت به درج حق المشاوره، مشاوره‌ی تلفنی برای مدت 30 و 60 دقیقه و حق الوکاله پرونده‌های مختلف در هر مرحله از آن اعم از دادسرا، دادگاه بدوی، دادگاه تجدیدنظر و غیره اقدام نمایند و از این محل به معرفی خود و خدماتشان بپردازند.

همچنین شهروندان متقاضی خدمات حقوقی یا به عبارتی دادجویان نیز می‌توانند کارآموزان، وکلای پایه یک جوان و وکلای پایه یک با تجربه متعدد و حق الوکاله ها و حق المشاوره های مختلف آنان برای پرونده های مختلف از جمله کلاهبرداری اینترنتی را در دادیاب مشاهده نموده و پس از بررسی سوابق علمی و شغلی آنان نسبت به انتخاب بهینه اقدام نمایند.

کپی