اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

«رادیو کتاب»، همراه شش‌روزه نخستین نمایشگاه مجازی

«رادیو کتاب»، همراه شش‌روزه نخستین نمایشگاه مجازی

رادیو کتاب عنوان برنامه‌ای از رادیو فرهنگ است که با آغاز نخستین نمایشگاه مجازی کتاب، هر روز ساعت ۱۷ تا ۱۹ مهمترین رخداد فرهنگی این حوزه را گزارش می‌کند.

به گزارش معاونت صدای جمهوری اسلامی ایران، رادیو کتاب از امروز فعالیت خود را آغاز می‌کند و به تعبیر مدیر رادیو فرهنگ تا ۶ بهمن‌ در کنار غرفه‌داران و ناشران برای معرفی کتاب‌ها خواهد بود.
رادیو کتاب عنوان برنامه‌ای از رادیو فرهنگ است که با آغاز نخستین نمایشگاه مجازی کتاب، مهمترین رخداد فرهنگی این حوزه را گزارش می‌کند. در برنامه رادیو کتاب که هر روز از ساعت ۱۷ تا ۱۹ با ناشران و نویسندگان گفت‌وگو می‌کنند، مخاطبان این برنامه را در اقصی نقاط ایران از تازه‌های نشر کتاب آگاه می‌سازند.
انعکاس فعالیت بخش‌های اصلی و جنبی نخستین نمایشگاه مجازی کتاب، گفت‌وگو با نویسندگان و ناشران خارجی و داخلی، ناشران کودک، ناشران دانشگاهی، نمایندگان صنوف کتاب محورهای محتوایی برنامه «رادیوکتاب» است.
مدیر رادیو فرهنگ در این باره گفت: رادیو فرهنگ در برنامه‌های مختلف به حوزه کتاب توجه دارد به ویژه در گروه کتاب این شبکه رادیویی در معرفی نویسندگان، کتاب ها ‌و ناشران اهتمام داریم. در این گروه برنامه‌سازی شکل‌های مختلفی برای ترویج کتاب و کتابخوانی در قالب برنامه‌های رادیویی درنظر گرفته‌ایم که نقد و بررسی کتاب، پوشش رسانه‌ای اخبار مربوط به کتاب و کتابخوانی از جمله کودک و نوجوان، بزرگسالان و دانشگاهیان و حوزویان، معرفی مروجان کتاب، مسابقه کتابستان از جمله آن‌ها است.

علیرضا حبیبی اعلام کرد: با توجه به شیوع کرونا و عدم امکان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران امسال برای نخستین بار این نمایشگاه مجازی و در سطح وسیع‌تر یعنی کل کشور برگزار می‌شود و رادیو فرهنگ نیز چون گذشته برای ترویج فرهنگ کتابخوانی این رویداد بزرگ فرهنگی را حمایت رسانه‌ای می‌کند.

مهدی دادجو سرپرست گروه کتاب رادیو فرهنگ نیز اعلام کرد: رادیو رسانه‌ای ارزان و در دسترس همگان است و بسیاری از افرادی که با فضای مجازی بیگانه‌اند و در شرایط خاص دسترسی به رسانه‌ها را ندارند رادیو گوش می‌کنند، رادیو فرهنگ سامانه تلفنی خانه کتاب را برای افرادی که دسترسی به اینترنت با فضای مجازی جهت خرید کتاب ندارند درنظر گرفته و اطلاع رسانی می‌کند تا قشر وسیعی از مخاطبان با هر سطح دسترسی بتوانند از نمایشگاه کتاب استفاده کنند.

پنجشنبه ای متفاوت برای رادیو کتاب
رادیوکتاب پنجشنبه پیش‌رو (دوم بهمن) در دو بخش ۱۵ دقیقه ای روی آنتن می رود.  این برنامه علاوه بر ساعت ۱۷ پیش از ساعت ۹ صبح و پیش از ساعت ۱۲ ظهر به مدت ۱۵ دقیقه به گفتگو با مسئولان برگزاری نمایشگاه و بیان راه های خرید کتاب اختصاص یافته است.
نمایشگاه مجازی کتاب در پی شیوه کرونا و عدم برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب از  یکم تاششم بهمن ماه برگزار می شود و رادیو فرهنگ علاوه بر اختصاص برنامه رادیو کتاب ویژه نمایشگاه در تمامی برنامه های زنده ۱۰ دقیقه از برنامه را به اطلاع رسانی درباره این نمایشگاه تخصیص داده است .

بررسی نقش  عبادت در سبک زندگی در قلب فرهنگی رادیو فرهنگ
برنامه قلب فرهنگی جمعه ۳ بهمن به بررسی این موضوع که عبادت در سبک زندگی ما چه تاثیر مثبتی می‌تواند داشته باشد اختصاص دارد.
رادیو فرهنگ در برنامه قلب فرهنگی جمعه (۳ بهمن) در بخشی با دعوت از «محسن محمودی» کارشناس مهدویت به وظایف نواب اربعه امام زمان(عج) می پردازد.
همچنین در این برنامه «سید عبدالمهدی هاشمی» کارشناس مذهبی درباره چگونگی اثر گذاری عبادت در سبک زندگی مطالبی را تقدیم شنوندگان می کند
همچنین در بخش ائمه جمعه در گفت و گو با حجت الاسلام باقری فعالیت های ستاد نماز جمعه شهرستان اسالم و در گفتگو با حجت الاسلام جمالی زاده این فعالیت ها در استان فارس و شهرستان فسا بیان می شود.
مجله رادیویی «قلب فرهنگی» ویژه نماز جمعه که به صورت زنده هر جمعه پخش می شود کاری از گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ است که ساعت ۱۱:۳۰ به تهیه کنندگی محمدرضا حاج حیدری از رادیو فرهنگ روی موج اف ام ردیف ۱۰۶ مگاهرتز و موج ای ام ردیف ۵۸۵ کیلوهرتز تقدیم شنوندگان می شود.

نگاهی به سبک زندگی مردم ایرانشهر در رادیو فرهنگ
برنامه آیش امروز چهارشنبه (یکم بهمن) به معرفی سبک زندگی مردم و دیدنی های ایرانشهر اختصاص دارد.
مستند آیش که به معرفی سبک زندگی مردم روستاهای ایران می پردازد و شنوندگان را با دیدنی ها و سبک زندگی در شهرهای کوچک و روستاهای ایران آشنا می کند امروز به ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان سر می زند.
مردم این منطقه از کشاورزی، دامداری، صیادی، صنایع دستی و تجارت امرار معاش می‌کنند. مردم این منطقه اکثراً درونگرا بوده اما فرهنگ عشیره ای، آن‌ها را به هم متعهد و همبسته می‌کند. همچنین، درصد بالایی از جمعیت مناطق روستایی ایرانشهر را عشایر تشکیل می‌دهند که عموماً در سیاه چادرها و کپرهای ساخته شده از شاخ و برگ نخل خرما زندگی می‌کنند و همچنین عده زیادی از جمعیت ساکن در این شهر از استان کرمان و شهر بم و جیرفت هستند؛ و عمده معیشت این قشر از طریق نگه داری دام به خصوص بز انجام می‌شود.
برنامه آیش کاری از گروه فرهنگ و جامعه رادیو فرهنگ به تهیه کنندگی «فریده گودرزی» ساعت۱۶:۱۵ روی موج اف ام ردیف ۱۰۶ مگاهرتز و ای ام ردیف ۵۸۵ کیلوهرتز پخش میشود.

کپی