اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

سال 1387(نیمه دوم)

فاز نخست برج میلاد افتتاح شد

فاز نخست برج میلاد افتتاح شد
حسن مجیدی

برج میلاد نتیجه ۱۷ سال تلاش مهندسان، کارکنان و کارگران ایران، شب گذشته[سه‌شنبه 16 مهر1387] با حضور جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای شهر تهران، شهردار تهران، جمعی از مسئولان و مقام‌های کشوری و بسیاری از چهره‌های سیاسی، هنری و ورزشی افتتاح شد.

 این میراث ماندگار نسل امروز یکی از بزرگترین پروژه‌های معماری پس از انقلاب، مدیون نوآوری‌های مهندسان ایرانی است که مجموعه‌ای از بهترین‌ها و برترین‌ها را به‌نام خود ثبت کرده‌اند.بالابری سنگین تا ۷۰۰ تن سازه، طراحی و نصب ۳۵ هزار متر شیشه‌های ویژه در ارتفاعات بلند، انتقال و نصب دکل آنتن ۱۲۰ متری از ارتفاع ۳۱۵ متری تا ۴۳۵ متری بدون استفاده از بالگرد، ساخت بزرگترین رستوران گردان در ارتفاع ۲۷۶ متری نمونه‌هایی از این تلاش است.مجموعه یادمان سازه در زمینی به مساحت تقریبی ۱۵ هکتار روی تپه‌های کوی نصر در میان شبکه بزرگراهی شمال غرب تهران واقع شده است. این مجموعه از شمال به بزرگراه همت، از شرق به بزرگراه چمران، از جنوب به بزرگراه حکیم و از غرب به بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری منتهی شده است.یادمان سازه مجموعه‌ای چند عملکردی در حوزه‌های مخابراتی، مراکز تجاری، رستوران‌ها، خدمات پذیرایی، مرکز همایش‌ها، خدمات گردشگری و تفریحی است. در حال حاضر از این مجموعه، برج میلاد و مرکز همایش‌های آن به بهره‌برداری رسیده و در فازهای بعدی هتل ۵ ستاره و مرکز بین‌المللی تجارت و ارتباطات تهران به آن اضافه خواهد شد.ساختمان رأس برج یک سازه فلزی است که با وزن ۲هزار تن و مساحت ۱۶ هزار متر مربع در ۱۲ طبقه بنا شده است. ساختمان رأس برج میلاد بلندترین سازه طبقاتی در برج‌های مخابراتی دنیا محسوب می‌شود. در طبقات مختلف رأس برج، سکوی دید باز، سکوی دید بسته، رستوران گردان با گنجایش ۵۰۰ نفر، رستوران ویژه با ظرفیت ۲۰۰ نفر، تریا، گالری‌های هنری، طبقات ویژه مخابرات و تلویزیون در نظر گرفته شده است. ضمن اینکه گنبد آسمان در بالاترین نقطه ساختمان رأس قرار دارد و در پایین‌ترین طبقه ساختمان رأس، محلی به‌عنوان منطقه امن از آتش در نظر گرفته شده است.
متعلق به همه ایرانیان است
در مراسم افتتاح این برج محمد باقر قالیباف شهردار تهران، گفت: «خدا را شاکرم که امروز شاهد افتتاح پروژه بزرگی برای تهران هستیم و همه ما امروز جمع شدیم تا شاهد یک رویداد ملی باشیم چرا که برج میلاد متعلق به همه ایرانیان است و با تاریخ این سرزمین و خاطرات مردمان آن گره می‌خورد.کلنگ ساخت برج میلاد که چهارمین برج بلند دنیا است، در سال1376 زمین خورد. عملیات ساخت برج و مجموعه‌های آن در طول ۶ سال برنامه‌ریزی شد و کمبود اعتبارات، مشکلات فنی، اعمال تحریم‌ها، افزایش قیمت مصالح و سرمای ۳۷ درجه زیر صفر در زمستان مانع انجام این کار نشد.»
یادمان ملی است
مهندس مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران نیز در این مراسم در سخنانی گفت: «یادمانی که در اینجا بنا شده است، یک یادمان ملی و از جمله طرح‌هایی است که می‌توان آن را در مقیاس بین‌المللی مطرح کرد. ما از معماری قدیم در شهرهای کشورمان نمادهایی داشتیم که در روز و شب نقطه اتکا و راهنمایی مردم بودند و از هر نقطه شهر با برجستگی‌هایی که دارند، قابل رؤیت هستند.او به تعدادی از آثار ملی و قدیمی کشورمان اشاره کرد و گفت: در دنیای معماری اسلامی، نماد زیبایی مانند برج میلاد نداشتیم.»بیش از ۲۷۰ خبرنگار، عکاس و تصویربردار داخلی و خارجی مراسم افتتاح فاز نخست برج میلاد در تهران را پوشش دادند و مراسم به‌صورت زنده از شبکه‌های تلویزیونی پخش شد.
روزنامه اطلاعات- چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۸۷
 
کپی