اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

بازار ۱۵ هزار میلیارد تومانی خدمات ابری در ایران

بازار ۱۵ هزار میلیارد تومانی خدمات ابری در ایران

اور پروژه ملی ابر ایران گفت: حجم بازار بالقوه خدمات ابری در ایران بین ۱۲تا ۱۵ هزار میلیارد تومان است.

هفته گذشته پروژه ملی «ابر ایران» در قالب تفاهمنامه‌ای بین دولت و بخش خصوصی با سرمایه‌گذاری ٢ هزار و ۴٠٠ میلیارد تومان رونمایی شد. در پروژه ملی «ابر ایران» آورده دولت ۵٠٠ میلیارد تومان است و بقیه توسط بخش خصوصی تامین شده است. تیم‌هایی که برای انجام این پروژه انتخاب شدند در قالب دو کنسرسیوم و حضور شرکت‌های آسیاتک، ژرف‌نگر و ابر زس به عنوان دو اپراتور ابری کشور که کار خود را آغار کردند.

با گذشت یک هفته از رونمایی این پروژه ملی، «علی شیرازی» مشاور برنامه‌ریزی پروژه ابر ایران در نشست خبری که برگزار شد، اهدافی که این پروژه دنبال می‌کند را تشریح کرد. مشاور پروژه ابر ایران با بیان این‌که حجم بازار بالقوه خدمات ابری در ایران بین ۱۲تا ۱۵ هزار میلیارد تومان است، تصریح کرد: ارائه خدمات اپراتورها ابری ابتدا با سازمان فناوری اطلاعات آغاز و پس از آن در اختیار سازمان‌ها و نهادهای دولتی، بانک‌ها و موسسات مالی، استارت‌آپ‌ها، تمامی کسب‌وکارها و کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی قرار خواهد گرفت.

وی گفت: در برخی از استان‌ها دیتاسنترهایی توسط دولت راه اندازی شده اما به دلایل مختلف آن‌ها بدون استفاده مانده‌اند و هدف این پروژه استفاده از توان بخش خصوصی برای احیای این ظرفیت‌ها است.

به گفته او، توسعه این پروژه تا چند هفته دیگر آغاز می‌شود تا سرویس‌های ابری را در سال ۱۴۰۰ در اختیار ذیع‌نفعان آن در بخش خصوصی و دولتی قرار بگیرد.

شیرازی اشاره کرد: بازار خدمات ابری ایران فضای رشد زیادی دارد تاجایی که حجم بازار بالقوه خدمات ابری ایران بین ۱۲ تا ۱۵ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.

تمرکززدایی در حوزه خدمات ابری، افزایش پایداری زیرساخت‌ها در راستای اهداف شبکه ملی اطلاعات، صرفه جویی ارزی، و ارائه خدمات ابری به دستگاه‌های دولتی، خصوصی و تولیدکنندگان محتوا، از جمله اهداف پروژه ابر ایران است.

شیرازی خاطرنشان کرد: این کنسرسیوم در نظر دارد پس از آغاز سرویس‌دهی، به مدت ۷ سال سرویس خود را ارائه کند و پس از آن اگر مشتریان از خدمات ارائه شده رضایت داشتند، می‌توانند به مدت ۷ سال دیگر آن را تمدید کنند. سرمایه‌گذاری در مراکز داده دولتی توسط بخش خصوصی انجام می‌شود تجهیزات خریداری شده بخش خصوصی پس از ۷ سال متعلق به دولت خواهد بود. او با تاکید بر این‌که دولت در این پروژه سرمایه‌گذاری نقدی نخواهد کرد، گفت: دولت زیرساخت‌های مراکز داده خود را برای توسعه در اختیار بخش خصوصی می‌گذارد و سود مشارکت توسط بخش خصوصی به دولت پرداخت می‌شود.

به زبان ساده، رایانش ابری (Cloud Computing) ارائه سرویس‌های رایانشی-سرورها، ذخیره‌سازها، پایگاه داده‌ها، شبکه، نرم‌افزار، تحلیل‌ها و موارد بیشتر از طریق اینترنت است. به زبان ساده‌تر، خدمات ابری داده‌های کاربران را در فضای اینترنت با هزینه کمتر و امنیت بیشتر ذخیره می‌کنند./ایرنا

کپی