اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

یادبود اکبری مبارکه در آیین تقدیر برگزیدگان نمایشنامه نویسی صاحبدلان

یادبود اکبری مبارکه در آیین تقدیر برگزیدگان نمایشنامه نویسی صاحبدلان

برگزیدگان بخش مسابقه نمایشنامه نویسی دهمین دوره تئاترصاحبدلان طی آیینی تقدیر شدند، در این مراسم به رسم یادبود از زنده یاد کریم اکبری مبارکه تجلیل شد.

 طی مراسمی که صبح امروز با حضور قادر آشنا مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی و فعالان تئاتر در سالن مشاهیر مجموعه تئاترشهر برگزارشد؛ از برگزیدگان بخش مسابقه نمایشنامه نویسی دهمین دوره تئاترصاحبدلان تقدیرشد.

همچنین در این مراسم به رسم یادبود از زنده یاد کریم اکبری مبارکه تجلیل شد.
مدیرکل مرکزهنرهای نمایشی در این مراسم گفت: کریم اکبری مبارکه انسان بزرگی بود من به او غبطه می خورم. آدم های مثل او با فکر واندیشه شان در جامعه ماندگار می مانند. او انسان بسیار منظم، با اخلاق و متواضع، وظیفه شناس و باورمندی بود و همواره به بهترین شیوه وظایفش را انجام می داد و در نقش هایی که بازی می کرد، خوش می درخشید.
آشنا در ادامه با اشاره به حدیثی از حضرت علی (ع) گفت: انسان باید به گونه ای زندگی کند که به انسان های دیگرعشق بورزد و به آن ها انرژی خوب و آرامش بدهد. کریم اکبری مبارکه یکی ازاین انسان های یگانه بود. نام یاد این عزیز گرامی باد.
در ادامه محمود فرهنگ مدیرکانون تئاتردینی درباره کریم اکبری مبارکه گفت: دوستی من و کریم به بیش از۴۰ سال پیش بازمی گردد وچیزی که همواره از او به خاطر دارم؛ مهربانی، منش خوب و انسانی، تعهد و اخلاق است. در دوران دوستی مان همواره او را انسان یگانه ای یافتم که نگران تئاتر بود.
او افزود: در ۱۱ سال اخیر که جشنواره تئاتر صاحبدلان برگزار می شود؛ همواره کریم اکبری مبارکه به عنوان داور و مشاور همراه ما بود و دلم می خواست از او که در سینما و تئاتر الگوی اخلاق بود؛ در این رویداد تقدیر شود.
در ادامه مسلم قاسمی گفت: کریم اکبری مبارکه انسان نمونه و صاره ای از معرفت و سخاوتمندی بود. او انسان با مرام و معرفتی بود و حرام حلال سرش می شد و در هر رویدادی که شرکت می کرد به آن رویداد اعتبار می بخشید. او هرگز هنرش را به کسی نفروخت.
او افزود: کریم اکبری همواره با ملاطفت سخن می گفت و از بیان حقیقت کوتاه نمی آمد. او قلب رئوفی داشت با این که از رفتار نادرست آدم ها می رنجید، هرگز درصدد تلافی نبود. او زیرک و دانا بود و هرگزآبروی کسی را نمی برد.
قاسمی با اشاره به همکاری دراز مدتش با اکبری مبارکه گفت: در دوران جوانی ما هر دو مربی تئاتر کانون پرورش فکری کودکان بودیم. او در آن دوره که جنگ ایدئولوژی های چپ و راست بود، هرگز خودش را در امر آموزش درگیر این ایدئولوژی ها نکرد و همواره تلاش داشت تا آموزش هایش انسان سازباشند.
به گفته قاسمی؛ کریم اکبری مبارکه به فرهنگ و هنر ملیتش عشق می ورزید. او هر نقشی را که بازی می کرد چه در مرگ یزدگرد، امام علی و این اواخر بچه مهندس بهترین بود.
درادامه سید عباس عظیمی گفت: کریم اکبری مبارکه انسان بی نظیری بود وقتی پیامک هایی که برایم فرستاد می خوانم پیام های او چیزی جز دوستت دارم و ابراز ارادت نبود. درانجمن هر کار دشواری که نیازبه پیگیری داشت همواره روی کمک او حساب می کردیم. انجمن هنرمندان پیشکسوت واقعا یکی از یاوران اصلی خود را از دست داد.
در ادامه احمد جولایی گفت: کریم اکبری مبارکه انسان صاف، ساده و با صداقتی بود. او هرگز درصدد این نبود که زیرآب کسی را بزند تا بر صندلی او بنشیند. او هرگز به این چیزها فکر نمی کرد. هنرمندان چند دسته هستند؛ پیشرو و صف شکن، همگام و پس گام. کریم اکبری مبارکه هنرمند پیشرویی بود که همواره حواسش به همه چیز جمع بود و واکنش نشان می داد.
او درادامه افزود: من واقعا افتخار می کنم که کریم اکبری مبارکه درآخرین نمایشی که روی صحنه بردم بازی کرد. این نمایش درباره شهید قشقایی بود که تالار قشقایی به یاد او نام گرفته است.
به گفته جولایی هنرمندان وجدان زنده و بیدار جامعه هستند و جامعه ای که هنرمندش بتواند مردم را آگاه و اقناع کند دیگر نیازی به پلیس و قاضی و زندانبان و زندان ندارد. پیام اصلی تمام آثار بزرگ جهان از جمله اتلو بیداری انسان ها است.
او افزود: هنرمند باید از نظر روحی و جسمی سلامت باشد. وقتی هنرمند روحش سلام باشد هرگز زیر یوغ کسی نمی رود.
در بخش پایانی مراسم به رسم یادبود تندیس تئاتر صاحبدلان و هدایای به رسم یادبود به خانواده کریم اکبری مبارکه اهدا شد.
در پایان براساس رای هیئت انتخاب مسابقه نمایشنامه نویسی تئاتر صاحبدلان متشکل از محمدرضا الوند، کاوه مهدوی، ندا ثابتی از میان ۱۵۸ اثر رسیده به دبیرخانه سه نمایشنامه «روایت نه چندان پیچیده از یک عشق به طعم شمشیر» نوشته محمدرضا آریان فر- جایزه مقام اول، «مردی که خواب کسوف می دید» نوشته حمید نامق- جایزه مقام دوم، «قلندر» نوشته روزبه حسینی- جایزه مقام سوم به عنوان آثار برتر این دوره از صاحبدلان تقدیر شدند.

این مراسم توسط کانون تئاتر دینی با حمایت اداره‌کل هنرهای نمایشی، انجمن هنرهای نمایشی ایران، بنیاد فرهنگی هنری رودکی، موسسه هنرمندان پیشکسوت، امورهنری و نمایشی بنیاد شهید و امور ایثارگران، شورای تخصصی تئاتر و طرح امام حسن(ع) با حضور خانواده مرحوم برگزار شد.

 کانون تئاتر دینی اداره کل هنرهای نمایشی در ادامه برگزاری تئاترصاحبدلان (نمایش های ویژه عاشورایی) در ادوار گذشته، ماه صفر امسال نیز دوره دهم این رویداد تئاتر دینی را  در تهران و استان کشور در بخش صحنه ای، محیطی و خیابانی و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار کرد.

زنده‌نام کریم اکبری‌مبارکه متولد ۱۶ خرداد ۱۳۳۲ در تهران، بازیگر و کارگردان سینما، تلویزیون و تئاتر است. کریم اکبری مبارکه در آثار هنرمندانی چون قطب‌الدین صادقی، مجید سرسنگی، مجید جعفری و بهزاد فراهانی به ایفای نقش پرداخته بود. این هنرمند در نخستین ساعات هشتم آبان ماه ۱۳۹۹ به دلیل ابتلا به کرونا بدرود حیات گفت.

«پهلوان اکبر می‌میرد» نوشته بهرام بیضایی به کارگردانی ابراهیم سخن‌سنج، «دیکته و زاویه» نوشته غلامحسین ساعدی به کارگردانی عبدالله اکبری، «جان‌نثار» نوشته بیژن مفید به کارگردانی عبدالله اکبری، «تیرکمان» نوشته محمود جعفری به کارگردانی عبدالله اکبری، «کوچ» و «عروس» هر دو نوشته و کارگردانی بهزاد فراهانی، «نسل آواره» نوشته منوچهر شهپر به کارگردانی گروهی، «ارباب پونتیلا و نوکرش ماتی» نوشته برتولت برشت به کارگردانی محمد جعفری، «مرگ یزدگرد» نوشته و کارگردانی بهرام بیضایی، «خاک تا افلاک» به کارگردانی محمود فرهنگ، «در اعماق» نوشته ماکسیم گورکی به کارگردانی محمد کوثر، «پیتولاسیون» نوشته و کارگردانی نورالله حسینخانی، «سیمرغ سیمرغ» نوشته و کارگردانی قطب‌الدین صادقی، «یکی بود یکی نبود» نوشته و کارگردانی مجید سرسنگی، دستیار کارگردان در نمایش «اکبر آقا آکتور تئاتر» به کارگردانی اکبر عبدی و «آن شب که تورو زندانی بود» به کارگردانی مجید جعفری از جمله فعالیت‌های زنده یاد مبارکه در عرصه تئاتر ایران بوده است.

اکبری‌مبارکه در عرصه سینما نیز در فیلم‌های «مرگ یزدگرد»، «مقاومت»، «مسافران»، «دیدار»، «چند می گیری گریه کنی»، «روزهای زندگی»، «ترانه شرقی»، «قندون جهیزیه» و «عطر داغ» به ایفای نقش پرداخته بود.

«بچه مهندس»، ««پشت بام تهران»، «خروس»، «جراحت»، «مختارنامه»، «امام علی» و «گرگ ها» از جمله مجموعه‌های تلویزیونی هستند که زنده یاد مبارکه بازی در آنها را در کارنامه کاری خود به ثبت رساند./ایرنا

کپی