اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹

کرملین: پوتین قصد تماس با بایدن و ترامپ را ندارد

کرملین: پوتین قصد تماس با بایدن و ترامپ را ندارد

دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که ولادیمیر پوتین فعلای قصدی برای تماس با «جو بایدن» رئیس جمهوری منتخب آمریکا یا «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری فعلی که امروز دوره ریاستش به پایان می رسد، ندارد.

 به نقل از ریانووستی، پسکوف روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: در برنامه کار ولادیمیر پوتین در زمان حاضر تماس با بایدن یا ترامپ درنظر گرفته نشده است.

وی خاطرنشان کرد که چنین تماس هایی ممکن است برقرار شود اما در زمان حاضر در برنامه کار پوتین گنجانده نشده است.

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه به این سوال که آیا تماسی (دیدار یا مکالمه تلفنی) با تیم جدید بایدن برقرار شده است، پاسخ منفی داد.

بایدن قرار است ظهر چهارشنبه به وقت محلی بعنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا سوگند یاد کند.

رسانه های روسی هفته گذشته اعلام کردند که از این کشور برای مراسم تحلیف جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا دعوت به عمل آمده است.

 سفارت روسیه در آمریکا به رسانه های روسی گفت که  ایالات متحده برای شرکت در مراسم تحلیف رئیس جمهور منتخب جو بایدن در واشنگتن برگزار شود برای روسیه دعوت نامه ای ارسال کرده است.

براساس این گزارش منابع خبری روسیه اعلام کردند که انتظار می رود آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده، در مراسم تحلیف جو بایدن شرکت کند.

پوتین روز ۲۵ آذر ماه و بعد از اعلام رسمی پیروزی نامزد حزب دموکرات از سوی مجمع گزینشگران آمریکا، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه امروز (سه شنبه) به جو بایدن به خاطر پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تبریک گفت.

رئیس جمهوری روسیه، پیش از آن اعلام کرده بود که منتظر اعلام نتایج رسمی انتخابات آمریکا خواهد ماند.
پوتین اوایل آذر گفته بود که کشورش در تبریک گفتن به نامزد برنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا عجله نمی کند و تبریک گفتن به شخص برنده پس از حل و فصل همه مسائل حقوقی در انتخابات ممکن خواهد بود.
در حالی که تعدادی از سران جهان پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تبریک گفته اند، مقامات روسی پیش از این گفته بودند که منتظر نتایج رسمی نهایی انتخابات می مانند.
ولادیمیر پوتین اوایل آذر همچنین طی مصاحبه ای گفته بود که در نظام انتخاباتی آمریکا مشکلاتی وجود دارد اما تغییر این نظام کهنه فقط کار خود آمریکایی ها است.

وی در گفت و گو با شبکه تلویزیونی سراسری روسیه گفت: کاملا بدیهی است و این برای همه جهان آشکار است و آمریکایی ها نیز به این نتیجه رسیده اند که در نظام انتخاباتی آمریکا مسائل وجود دارد و باید تغییراتی در آن صورت گیرد.

رئیس جمهوری روسیه پیشتر در مورد روابط روسیه و آمریکا اعلام کرده بود که روابط مسکو و واشنگتن آنقدر بد شده است که بدتر از این ممکن نیست.


تاسف روسیه از تحریم های جدید آمریکا علیه طرح خط لوله گاز جریان شمالی ۲

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه در جمع خبرنگاران در مورد اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه طرح خط لوله گاز جریان شمالی ۲ نیز گفت: مسکو از اینکه تحریم های غیرقانونی آمریکا افزایش می یابد و طرح خط لوله جریان شمالی ۲ با فشار شدید واشنگتن مواجه می شود، متاسف است.

وی افزود: روسیه به دقت وضعیت را پیگیری می کند تا اینکه مراحل پایانی احداث خط لوله گاز جریان شمالی ۲ به انجام برسد.

خط لوله گاز جریان شمالی ۲ یا نورد استریم ۲ با ظپرفیت انتقال ۵۰ میلیارد مترمکعب گاز در سال دومین خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپاست که با مخالفت شدید آمریکا مواجه است. واشنگتن در حالی که مدعی است اروپا با اجرای این طرح بیش از پیش به روسیه وابسته می‌شود، در نظر دارد گاز خود را به اروپایی‌ها بفروشد. 

شرکت دولتی روسیه گازپروم در پشت پروژه خط لوله قرار دارد که نیمی از کل هزینه‌های برنامه ریزی شده ۹.۵ میلیارد یورویی آن را تأمین می‌کند. نیمی دیگر نیز توسط پنج شرکت انرژی اروپا از جمله وینترشال دئا، OMV، یونیپر، رویال داچ شل و انجی تأمین می‌شود.  / ایرنا

کپی