اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

کابوس لجستیکی بر سر کدهای کیف هسته‌ای رئیس جمهوری آمریکا

کابوس لجستیکی بر سر کدهای کیف هسته‌ای رئیس جمهوری آمریکا

تصمیم دونالد ترامپ برای عدم شرکت در مراسم تحلیف ریاست جمهوری جو بایدن، مشکلات لجستیکی بسیار جدی برای حساس‌ترین بخش تحویل قدرت که کدهای هسته‌ای هستند، ایجاد کرده است.

 به نوشته روزنامه دیلی میل، در جریان یک مراسم تحلیف عادی در آمریکا، این کیف هسته‌ای که حاوی تجهیزاتی است که رئیس جمهور می‌تواند از آن برای تایید دستوراتش و اجرای یک حمله هسته‌ای استفاده کند، در ظهر روز تحلیف از طرف یک دستیار ریاست جمهوری به طرف مقابل تحویل داده می‌شود.

ترامپ قصد دارد هشت صبح امروز (چهارشنبه) به وقت واشنگتن دی.سی عازم عمارت مارالاگو در فلوریدا شود. او به عنوان رئیس جمهوری آمریکا این کیف هسته‌ای را همراه خودش می‌برد.

استفان شوآرتز، از کارشناسان نشریه "بولتن آف اتمیک ساینتیستس" به سی‌ان‌ان گفت، مقام‌های دخیل در این موضوع کار مفصلی در پیش دارند. او گفت: دست‌کم سه یا چهار دکمه تعریف شده است؛ یکی از رئیس جمهور پیروی می‌کند، یکی از معاون رئیس جمهور و یکی هم معمولا برای شخصی تعیین‌شده در مراسم‌هایی مثل تحلیف‌ها و سخنرانی‌های سالانه وجود دارد.

این کارشناس تاکید کرد: روز بیستم ژانویه، دکمه‌های اضافی تعریف‌شده از دسترس خارج می‌شوند و تنها کیف مایک پنس می‌ماند، مگر اینکه دفتر نظامی کاخ سفید یک کیف پشتیبان برای بایدن تهیه کرده باشد.

رئیس جمهور همواره یک کارت پلاستیکی معروف به "بیسکوئیت" را همراه خودش دارد که حاوی کدهایی است که آن رئیس جمهور را می‌شناسد و آن فردی است که می‌تواند دستور یک حمله با تسلیحات اتمی را صادر کند. کارت ترامپ در ظهر روز تحلیف باطل و کارت بایدن فعال می‌شود.

پس از آن مسوول کیف هسته‌ای از فلوریدا به واشنگتن دی.سی بازمی‌گردد. ترامپ اولین رئیس جمهوری از ۱۸۶۹ است که در مراسم تحلیف جانشینش شرکت نمی‌کند. / ایسنا

کپی