اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

کلمات کلیدی
بحران کم آبی

خشکسالی گسترده در ایران

خشکسالی گسترده در ایران

مجموع بارندگی در کشور از اول مهر1386 تا پایان شهریور1387 به 55 تا 60 درصد میانگین بارش 50 ساله ایران رسید که این رقم معنایی جز خشکسالی نداشت. ایرانیان بهار و تابستان سختی را در سال 1387 پشت سر گذاشتند.

 در گزارش رسمی که وزیر وقت نیرو به مجلس ارائه داد، نوشته شده: «سال آبی 1386-1387 که در شهریور ماه به پایان رسید، از خشک‌ترین سال‌های کشور در دوره آماربرداری ۵۰ساله بود. میزان بارش‌های متوسط کشور حدود ۲۵۰میلی متر در سال است که در سال آبی گذشته این میزان به ۱۳۸میلی متر کاهش یافت و در عمل نیمی از منابع آبی کشور حاصل نشد و بسیاری از رودخانه‌ها و تالاب‌ها به‌دلیل خشکسالی غیرمترقبه، دچار آسیب جدی شدند. حجم آب شیرین تجدیدپذیر کشور که ۱۳۰میلیارد مترمکعب در سال است و ۹۶میلیارد آن به مصرف می‌رسد به ۶۰میلیارد مترمکعب کاهش یافت.»
بر اثر خشکسالی و کم‌آبی در فصل‌های بهار و تابستان سال 1387 به 50درصد کشت دیم کشور خسارت وارد شد تاجایی که دولت لایحه دو فوریتی متمم بودجه سال 1387 برای جبران آسیب‌های خشکسالی و واردات کالاهای اساسی (محصولات کشاورزی) را به مجلس ارائه داد که به تصویب رسید. همچنین در تابستان سال 1387 به دولت اجازه داده شد که 45 هزار میلیارد ریال از حساب ذخیره ارزی برای جبران خسارت کشاورزان، آسیب‌های زیست محیطی خشکسالی و... برداشت کند. همچنین این خشکسالی‌ها در تابستان سال 1387 با کمبود برق هم همراه شد و وزارت نیرو برای حل این مشکل و جبران کمبود برق از کشورهای همسایه برق وارد کرد. خشکسالی در سال 1387 تا حدی امان کشاورزان را برید که با تصویب مجلس، کارگروهی متشکل از معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهوری و با حضور وزرای جهاد کشاورزی، امور اقتصادی و دارایی، کشور و رئیس دفتر مناطق محروم کشور، مناطق مشمول خشکسالی را مشخص و به وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام کردند. در این مصوبه آمده است:«وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است نسبت به استمهال بدهی‌های بانکی کشاورزان و دامداران در مناطق یادشده اقدام و امکان دریافت مجدد وام توسط افراد یادشده را فراهم کند.» در نیمه دوم سال 1387 وضعیت آب به حدی بحرانی بود که از سوی وزارت نیرو اعلام شد 150شهر و 7هزار و 100روستا درگیر خشکسالی هستند. علاوه بر مردم، طبیعت ایران هم از خشکسالی آسیب بسیار دیدند و تعداد زیادی از تالاب‌های کشور یا خشک یا اینکه با کمبود شدید ذخایر مواجه شدند. تالاب‌های هامون، پریشان، میقان، مهارلو، گاوخونی جزو تالاب‌هایی بودند که تا مرز خشک شدن کامل پیش رفتند.
کپی