اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
یک سال پس از جشن هسته ای

نصب 6000 سانتریفیوژ جدید در نطنز

نصب 6000 سانتریفیوژ جدید در نطنز

20 فروردین سال 1387 محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور، با سفر به نطنز و بازدید از بخش‌های مختلف تأسیسات هسته‌ای از ورود ایران به مرحله نصب ۶۰۰۰ دستگاه سانتریفیوژ خبر داد. خبرگزاری مهر در گزارش خود نوشت: «احمدی‌نژاد پس‌ از بازدید از بخش‌های مختلف تأسیسات غنی‌سازی اورانیوم در سایت نطنز گفت:« در حقیقت این روز، روز مردم ما است که توانستند با استقامت، همدلی و پیگیری آرمان‌های انقلاب اسلامی، کشور خود را هسته‌ای کنند.

  ما سال گذشته ورود فعالیت‌های هسته‌ای کشور به مرحله صنعتی و ورود به مرحله ۳ هزار سانتریفیوژ را جشن گرفتیم و امروزهم مرحله نصب ۶ هزار سانتریفیوژ جدید در این تأسیسات آغاز شده است. ان‌شاءالله با ورود این دستاوردها به عرصه‌های مختلف کشور ازجمله صنایع، شاهد تحولات بزرگی در عرصه‌های مختلف خواهیم بود. رمز تداوم پیروزی‌ها و حرکت به‌سمت قله‌های بالاتر، همدلی، توکل به خدا و پیروی از خط ولایت است.»
همچنین خبرنگار ایسنا هم که همراه رئیس‌جمهوری به قلب تأسیسات هسته‌ای رفته بود، در گزارشی با عنوان «تأسیسات غنی‌سازی نطنز به روایت خبرنگار ایسنا» نوشت: «رئیس‌جمهوری بازدید خود را از ساختمان اصلی تأسیسات از جمله دو سالن اصلی زنجیره‌های سانتریفیوژ و سالن مونتاژ قطعات در زیر زمین، مرکز تحقیق و توسعه (پایلوت) و نمایشگاهی که در جنب سالن پایلوت در نظر گرفته شده بود، آغاز کرد. پس از پوشیدن لباس‌های مخصوص و عبور از راهرویی طولانی به سالن 3000 تایی سانتریفیوژ‌ها وارد شدیم. 18 زنجیره 164 تایی از سانتریفیوژ‌ها در محیطی بسته که در بخشی با دیواری شیشه‌ای احاطه شده بود، در حال تولید UF6 غنی شده بودند. رئیس‌جمهوری به همراه مهندسین این بخش به طور اختصاصی از نزدیک و با عبور از میان زنجیره‌ها با فعالیت ماشین‌ها آشنا شد. در این بخش دوربین‌های آژانس بر روند کار سانتریفیوژها نظارت دارند. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سانتریفیوژ‌های در حال کار در این مجموعه را پیشرفته و مطابق با استانداردهای بین‌المللی اعلام کرده است. سپس دکتر احمدی‌نژاد به سالن مجموعه 3000 تایی دوم سانتریفیوژ وارد شد، در این بخش سه زنجیره 164 تایی از مجموعه 3000 تایی دوم راه‌اندازی و در حال غنی‌سازی بود و کارکنان برای نصب سایر تجهیزات مشغول کار بودند. مجموعه    3000تایی دوم در کنار مجموعه اول سانتریفیوژها قرار دارد. در این واحد سکوهای مورد نظر برای نصب سانتریفیوژ‌های باقی‌مانده ساخته شده است. پایه‌های نصب سانتریفیوژ‌ها نیز روی سکوها نصب شده و این سکو‌ها قابلیت جایگزینی نسل‌های مختلف سانتریفیوژها را دارند...» اما نصب 6 هزار سانتریفیوژ جدید در نظنز واکنش‌هایی از سوی کشورهای فرانسه، امریکا و انگلیس به همراه داشت. برنارد کوشنر وزیر امور خارجه فرانسه ادعا کرد: افزایش تلاش‌های ایران در مورد غنی‌سازی اورانیوم، امری خطرناک است و شاید به تداوم تحریم‌ها علیه ایران نیاز باشد. گریگوری شولته نماینده امریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم گفت: این خبر نشان دهنده تداوم نقض الزامات بین‌المللی و امتناع دولت ایران از توجه به نگرانی‌های بین‌المللی است.
کپی