اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
نمایندگان مجلس در یک‌روز 2 کارت به وزیر امور خارجه دادند

اعتراض زرد

اعتراض زرد

مجلس یازدهم باز هم در میزبانی از محمد جواد ظریف به سبک و سیاق خودش سنگ تمام گذاشت؛ این بار اگرچه خبری از جار و جنجال و توهین نبود- همچون جلسه 15 تیرماه امسال- اما دو کارت زرد یا اخطار را نصیب او کرد.

 اخطارهایی که به نظر می‌رسد بالاخره پیروزی نماینده مشهد در مخالفت با دولت و دیپلماسی  را رقم زده که در جلسه دیروز ادعا کرد «برجام مُرد و بوی گند آن مردم را آزرده کرد و این مجلس انقلابی آن را دفن کرد.» جواد کریمی قدوسی از مجلس نهم که همزمان بود با روی کارآمدن دولت روحانی یک پای ثابت طرح سؤال از وزیر خارجه و کشاندن او به صحن علنی بوده و البته بجز امروز در هیچ کدام از این احضارها موفق به جلب نظر نمایندگان مجلس در دادن اخطار به ظریف نبوده است.
این تحقق آرزوی نماینده اصولگرای مشهد در مجلس در حالی صورت گرفت که ظریف در دفاع از خود بارها به صحبت‌های رهبری انقلاب استناد کرد که برخلاف اظهارات کریمی قدوسی نه معتقدند که برجام بوی گند می‌دهد و نه دفن شدن آن را پذیرفته‌اند.
ظریف اگر چه در بابت هر دو سؤال طرح شده از سوی کریمی قدوسی نماینده مشهد و بشیری نماینده پاکدشت کارت زرد گرفت، اما در بیان توضیحات خود و پاسخ به سؤالات نمایندگان کم نگذاشت و از ترس گرفتن اخطار محافظه‌کاری پیشه نکرد. پاسخ‌های قاطع و منطقی او و تأکیدش بر اینکه مأمور به انجام وظایف قانونی خود است اگر چه به مذاق اکثریت نمایندگان مجلس خوش نیامد، اما ادامه همان مواضع همیشگی او بود. در تحلیل این دو کارت زرد و قابل پیش‌بینی بودن واکنش مجلس، همین بس که در دو سؤال جداگانه وزیر امور خارجه از یک سو متهم شده که چرا یک جا از مذاکره دفاع کرده و همزمان در سؤال دیگر متهم شده که چرا برای تأمین منافع کشور مذاکره نکرده و از ظرفیت دیپلماسی استفاده نبرده است!
سؤال جواد کریمی قدوسی از وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص اینکه چرا سه هفته بعد از شهادت سردار سلیمانی در گفت‌وگو با مجله اشپیگل کد مذاکره با امریکا را می‌دهید؟ سرآمد جلسه علنی امروز مجلس بود. او در توضیح سؤال خود گفت:‌ آقای ظریف بعد از شهادت سردار قاسم سلیمانی مصاحبه‌ای داشتید مبنی بر این‌که همچنان آماده مذاکره با امریکا هستیم. یک هفته قبل از آن هم در دوحه با برگمن، افسر سابق رژیم صهیونیستی ملاقاتی داشتید.
کریمی قدوسی که عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هم است و همچنان بر طبل مخالفت خود با هر نوع مذاکره‌ای می‌کوبد، با اشاره به خطبه‌های مقام معظم رهبری در نماز جمعه بعد از شهادت سردار قاسم سلیمانی گفت: در آن خطبه رهبر انقلاب فرمودند جنتلمن‌های پشت میز مذاکره همان تروریست‌های فرودگاه بغداد هستند. بعد از آن رهبر انقلاب فرمودند کدام فرد عاقلی است که دوباره با کشوری مذاکره کند که زیر تمام توافقات زده است. او در ادامه ابایی هم از این نداشت که بگوید روحانی و ظریف از جمله همان جنتلمن‌هایی هستند که رهبری انقلاب اشاره کرده است!
  ابزار ما مذاکره است
نوبت به پاسخ دادن ظریف که رسید او به دور از ترس از اخطار نمایندگان و بدون هیچ محافظه‌کاری به صراحت به دفاع از اقدامات خود پرداخت و خود را مأمور به انجام وظایف قانونی دانست. او گفت: سیاست خارجی در واقع وظیفه و هدفش جلوگیری از موفقیت سیاست‌های امریکا، رقبا و دیگران است. ابزار سیاست خارجی هم ابزار مشخصی است. ابزار ما مذاکره، مصاحبه و ائتلاف‌ سازی است و ابزار دیگری نداریم. خدا را شاکریم امروز که روز آخر ریاست جمهوری منحوس دونالد ترامپ است با پشتوانه مردم ایران توانستیم ترامپ را در سیاست خارجی شکست دهیم. به گزارش ایسنا، ظریف در دفاع از گفت‌وگوی خود با مجله آلمانی هم گفت: من مصاحبه محکمی با اشپیگل داشتم و چیزی نگفتم جز فرمایش رهبری که گفتند اگر امریکا به ۱+۵ بازگردد، ما مذاکره می‌کنیم. علت گفتن این جمله این بود که مانع شوم امریکایی‌ها ادعا کنند ایران به دنبال دیپلماسی نیست، ابزار من در حوزه دیپلماسی هم کاملاً مشخص است. من وظیفه دارم از آن ابزار استفاده کنم و امیدوارم که مورد قبول واقع شویم.
ظریف یادآور شد: ما در واقع در خط مقام معظم رهبری حرکت می‌کنیم. ایشان هفته گذشته در سخنرانی‌شان فرمودند که عجله‌ای به بازگشت امریکا به برجام نداریم. از نظر ایشان نه برجام بوی گند می‌دهد و نه دفن شده است. مجلس هم قانونی که تصویب کرد برای اجرای برجام است نه دفن آن. لااقل ریاست مجلس شورای اسلامی این‌طور به ما گفت. آقا هم گفتند ما عجله نداریم، اگر امریکا تعهدات خود را اجرا کند و تحریم‌ها را بردارد، می‌تواند برگردد و در ۱+۵ بنشیند. مبنای سیاست ما هم همین است و ریاست مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه بود. وزیر امور خارجه یادآور شد: ملاقات بنده نه یک هفته قبل از شهادت سردار بزرگ سلیمانی بلکه یک سال و نیم قبل از آن و برای آزاد کردن مسعود سلیمانی، دانشمند بزرگ کشورمان بود که یک سال در بدترین شرایط اسیر امریکا بود. فردی که از طرف امریکا می‌خواست مذاکره کند، آقایی را همراه‌ آورد که بعداً معلوم شد او ۱۰ سال در رژیم صهیونیستی بود. ما او را نمی‌شناختیم. او در جلسه یادداشت برمی‌داشت و بعد هم با من عکس گرفت. مسعود سلیمانی دانشمند ماست که در بند امریکایی‌ها بود. او در هواپیما هم به من گفت که چه اتفاقاتی در امریکا برایش افتاده است. گناه من هم این بود که برای آزادی‌اش باید با کسانی گفت‌وگو می‌کردم که از آنها هیچ خوشم نمی‌آید. اگر هم پشت میز مذاکره لبخند می‌زنم، برای این‌ است که مقاومت مردم ایران را در برابر زورگویی آنها نشان دهم.
  آنچه امریکا را شکست داده فرهنگ ایثار و شهادت است
وزیر امور خارجه همچنین گفت: من جلوی کری نماز خواندم. آن هم وسط مذاکره و به او گفتم می‌خواهم به خودم یادآوری کنم که قَدَرقدرت خداست نه شما، من با صدام هم مذاکره کردم خیال می‌کنید از این‌که روبه‌روی صدام نشستم، لذت بردم؟ کار من این بود. من ناگزیر بودم. این را به عنوان گناه من ثبت نکنید. ان شاءالله این‌ها کفاره گناهان‌مان خواهد بود.
وی بخشی از مصاحبه خود با مجله اشپیگل را برای نمایندگان خواند و گفت: عین مصاحبه من با اشپیگل موجود است و این از محکم‌ترین مصاحبه‌هایم است. آقا هم بارها گفتند فلانی محکم حرف می‌زند. من معتقد هستم ایالات متحده امریکا از مردم ایران می‌ترسد. مردم ایران مایه عزت و اقتدار ما هستند و آنچه ایالات متحده را شکست داده موشک‌های ما نیست- اگرچه آن هم مهم است- بلکه فرهنگ ایثار و شهادت این ملت است.
بعد از این توضیحات کریمی قدوسی اعلام کرد که از سخنان ظریف قانع نشده و کار به رأی‌گیری کشید. در نهایت 173 نفر با رأی خود اعلام کردند از صحبت‌های وزیر خارجه قانع نشده‌اند، 55 نفر هم قانع شدند و رأی 18 نماینده هم ممتنع بود تا ظریف اولین کارت زرد خود را بگیرد.
کپی