اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
رمزگشایی از دلایل ریزش بورس درجلسه فوق‌العاده

قالیباف استعفا داد

قالیباف استعفا داد
سیاوش رضایی خبرنگار

طی هفته‌های اخیر ریزش‌های پی درپی شاخص کل بورس که تا کانال 1.1 میلیون واحد هم کاهش یافت، باعث نگرانی شدید سهامداران شد، به طوری که شاهد تجمع سهامداران حقیقی مقابل شرکت و سازمان بورس بودیم.

هر چند امروز پس از افت بیش از 20 هزارواحدی شاخص در ساعات ابتدایی فعالیت بورس تهران، شاخص تغییر جهت داد و درنهایت با رشد ضعیف 399 واحدی به رنگ سبز درآمد، اما این تغییر مسیر باعث نشد تا مسئولان دو قوه مجریه و مقننه درباره وضعیت بازار سرمایه سکوت کنند.
برهمین اساس امروز اتفاقات مهمی در این بازار رخ داد. از یک سو رئیس‌جمهوری در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت خواستار اتخاذ تصمیمات شورای عالی بورس برای بازگشت تعادل به بازار و صیانت از حقوق سهامداران شد و از طرف دیگر وزیراقتصاد و رئیس سازمان بورس برای شرکت درجلسه فوق‌العاده کمیسیون اقتصادی مجلس راهی ساختمان بهارستان شدند. جلسه‌ای که قبل از برگزاری آن، خبر استعفای حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار منتشرشد. اما درجلسه فوق‌العاده وزیراقتصاد با مجلسی‌ها مسائل مهمی اعلام شد که نشان دهنده تأثیرمنفی تصمیمات سایر بخش‌ها بر بازار از وزارت صمت و بانک مرکزی تا مصوبات مجلس دارد.
   دستور رئیس جمهوری به شورای عالی بورس
امروز در یکصد و نود و هفتمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، حسن روحانی پس از ارائه گزارش وزیراقتصاد درباره وضعیت بازار سرمایه تأکید کرد: شورای عالی بورس باید برای حفظ تعادل در بازار سرمایه و شفافیت و صیانت از حقوق سرمایه‌گذاران تصمیمات لازم را اتخاذ و اجرایی کند.
درآن سو و درساختمان بهارستان، وزیر امور اقتصادی و دارایی به همراه رئیس سازمان بورس برای شرکت در جلسه فوق‌العاده کمیسیون اقتصادی به مجلس رفتند. دراین جلسه محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در حوزه بورس و بازار سرمایه نارسایی مدیریتی وجود دارد و دچار سوء مدیریت هستیم. 
در همین حال ظهر امروز متن استعفای رئیس سازمان بورس روی تارنمای این سازمان قرارگرفت. براین اساس حسن قالیباف اصل، استعفای دوباره خود را به علت فراهم نشدن شرایط اعلامی، به وزیر امور اقتصادی و دارایی ارائه کرد.
در متن استعفای رئیس سازمان بورس خطاب به وزیر اقتصاد و رئیس شورای عالی بورس و اوراق بهادار آمده است: بنده درسخت‌ترین شرایط که مردم دعوت عمومی به بازار سرمایه شده بودند و آزاد‌سازی سهام عدالت و فروش صندوق‌های سهام دولتی (ETF ها) در بورس در حال انجام بود این وظیفه خطیر را به عهده گرفتم و در طول چند ماه خدمت در دشوارترین شرایط به‌دنبال توسعه بازار، تأمین مالی، ابزار‌ها و نهاد‌های مالی بودم که در کمترین زمان بزرگترین کار‌ها در بازار سرمایه انجام شد، ولی متأسفانه بواسطه اقدام سیاسی و ورود غیر حرفه‌ای و بیش از حد اشخاص و مسئولان به مباحث بازار سرمایه و بروز افت و خیز شدید شاخص کل بورس تهران هیچ وقت 
دیده نشد.
   عوامل مؤثر بر روند منفی بورس از زبان وزیر اقتصاد
پس از انتقاد مجلسی‌ها از ریزش شاخص بورس، وزیر اقتصاد نیز در جلسه فوق‌العاده مجلس، به برخی از دخالت‌ها در بازار سرمایه از قیمت‌گذاری فولاد توسط وزارت صمت تا افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی اشاره کرد. فرهاد دژپسند گفت: برخی دخالت‌ها مانند قیمت گذاری‌های دستوری و همین طور بالا رفتن نرخ بهره بین بانکی به طورمستقیم بر بازار سرمایه تأثیر منفی می‌گذارد.
وزیر اقتصاد با بیان اینکه مسئول صنعت بانکداری وزارت اقتصاد است نه بانک مرکزی گفت: ابزار مناسب در این زمینه باید در دست وزارت اقتصاد باشد و وقتی نرخ بهره بین بانکی ناگهان شبانه به بالای ۲۰ درصد می‌رسد این موضوع روی بازار اثر می‌گذارد.
کپی