اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

وزیر صنعت:

سیاست ما، رقابتی کردن بازار ایران برای تولید داخلی است

سیاست ما، رقابتی کردن بازار ایران برای تولید داخلی است

وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) گفت: سیاست این وزارتخانه در جهت رقابتی کردن بازار کشور برای محصولات تولید داخل است و با رفع تحریم ها، کنترل واردات در جهت تقویت تولید داخل را نیز در دستور کار داریم.

علیرضا رزم‌ حسینی روز سه شنبه در آیین افتتاح یک واحد تولید صنعت چوب اظهار داشت: این تولیدکنندگان بودند که در دوران سخت تحریم، بار سنگین ارزآوری را برای کشور بر دوش گرفتند و دولت در سیاست های خود باید این قشر را مورد حمایت قرار دهد.

وی از رشد قابل توجه در تولید ۲۹ رشته صنعتی با وجود تحریمهای ناجوانمردانه خبر داد و افزود: با وجود تحریم حریم‌های ظالمانه اما در بخش‌های مختلف تولید با رشد تولید مواجه بوده ایم و شماری از واحدهای صنعتی و تولیدی کشور در سه شیفت کار می‌کنند که امیدواریم رشد صنعتی تا ۶ درصد در پایان سال برسد.

این مسئول با اشاره به ابلاغیه های صادراتی ستاد اقتصادی دولت، خاطرنشان کرد: در راستای این سیاست ها، صادرکنندگان می‌توانند از ارز حاصل از صادرات خود را یا در سامانه نیما بفروشند و یا با تامین مواد اولیه مورد تایید و اولویت‌دار وزارت صمت به رفع تعهدات ارزی خود اقدام کنند.

وزیر صمت این سیاست‌ها را مثبت ارزیابی و اظهار امیدواری کرد که با این روند شاهد مثبت شدن تراز تجاری کشور در ماه های باقیمانده از سال باشیم.

وی با تاکید براینکه سیاست اصلی وزارت صمت هموار کردن مسیر تولید برای صنعتگران است، گفت: کاهش بوروکراسی اداری در حوزه وزارت صنعت، معدن و تجارت و کاهش مزاحمت های احتمالی برای فعالان حوزه تولید مهمترین سیاست وزارت صمت است.
رزم حسینی  در جواب برخی صنعتگران که مدعی بودند وزارت صمت در ماه های اخیر بخشنامه هایی صادر کرده و موجب مزاحمت در راه تولید شده است، تاکید کرد: این وزارتخانه در ماه های اخیر به هیچ عنوان بخشنامه جدید صادر نکرده است و اگر هم همچین موردی باشد حتما برای دستگاه دیگری است.
این مسئول با اشاره به هماهنگی خوب وزرات صمت، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد برای ترخیص کالا، روان شدن روند ثبت سفارش و تامین مواد اولیه خارجی برای واحدهای تولیدی، تاکید کرد: این روند خوب باید حتما ادامه داشته باشد.

آب شهرکهای صنعتی تامین می شود

رزم حسینی بابیان اینکه  تنها ۲ درصد آب مصرفی کشور در بخش صنعت است، اضافه کرد: برای تامین آب شهرک های صنعتی موافقتنامه با وزارت نیرو امضا می‌شود.

شرکت پاک چوب تهران در شهرک صنعتی شمس آباد شهرستان ری با حضور علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت و مسئولان استان تهران عصر سه‌شنبه به بهره‌برداری رسید.

شهرک صنعتی شمس آباد به عنوان بزرگترین شهرک صنعتی خاورمیانه در ۳۵ کیلومتری جاده قدیم قم - تهران قرار گرفته است، این شهرک هم اکنون با استقرار یکهزار و ۹۲۷ واحد صنعتی بزرگ و کوچک در خود زمینه اشتغال ۳۷ هزار و ۵۸۰ نفر را فراهم کرده است./ایرنا


 

کپی