اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹
در نشست کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح شد؛

قالیباف: عدم برخورد با متخلفان حقیقی و حقوقی بورس قابل پذیرش نیست

قالیباف: عدم برخورد با متخلفان حقیقی و حقوقی بورس قابل پذیرش نیست

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نمی‌توان بورس را با بگیر و ببند سامان داد و مشکلات را حل کرد، گفت: به مسئولان بورسی اختیار بسیاری داده شده و در این شرایط عدم برخورد با متخلفان حقیقی و حقوقی قابل پذیرش نیست.

به گزارش خانه ملت، محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی، در نشست کمیسیون اقتصادی مجلس که با حضور فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی، رییس و مدیران ارشد سازمان بورس برگزار شد، اظهار کرد: از ابتدای شکل‌گیری مجلس یازدهم دو موضوع همیشه در دستور کار مجلس قرار داشت؛  نخست سند مالی بودجه با رویکرد اصلاح ساختار آن و دوم بازار سرمایه به دلیل اهمیت آن و نقشی که بر سایر بازارها و زندگی مردم دارد.

وی اضافه کرد: همانگونه که کسری بودجه بزرگترین چالش سند بودجه بوده و باید حل شود، در حوزه سرمایه‌گذاری که در حال حاضر سرمایه‌گذاری قابل توجهی هم نداریم، باید از ظرفیت بازار سرمایه و بورس استفاده کنیم.

قالیباف با بیان اینکه شخصاً وضعیت بورس را به صورت مداوم دنبال می‌کنم، ادامه داد: همواره در خدمت وزیر امور اقتصادی و دارایی بودیم تا هر مشکلی که در حوزه بورس وجود داشت، حل و فصل شود.

رییس مجلس یادآور شد: هر چه که وزارت اقتصاد درباره این بازار از مجلس درخواست کرد، آن را انجام دادیم. حتی لایحه دوفوریتی افزایش سرمایه شرکت‌ها از محل صرف سهام با سلب حق تقدم از زمان اعلام وصول تا تصویب و ابلاغ آن حدود ۲۵ روز طول کشید، یعنی از شورای عالی اقتصادی نیز زودتر مسیر طی شد.

وی اضافه کرد: ۴۰ روز پیش به وزیر اقتصاد گفتم بازار سرمایه دچار سوءمدیریت است و باید اصلاح شود، اما این بازار همچنان دچار همان آسیب است. هر اختیاری که خواستند، از اعمال مدیریت و نظارت تا اختیار درباره سهام‌های حقوقی داده شده است.  در حال حاضر وزیر اقتصاد هر ابزاری که برای مدیریت و اداره بازار بورس نیاز داشته باشد، در اختیار دارد.

قالیباف با بیان اینکه شرایط کنونی بورس نشان دهنده نارسایی مدیریتی در این حوزه و سوءمدیریت است، ‌تاکید کرد: دولت، ستاد اقتصادی دولت، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس کل بورس در برابر بازار سرمایه مسئول هستند.

رییس قوه مقننه با بیان اینکه براساس مصوبات شورای عالی بورس، اختیارات بسیاری برای اداره این بازار داده شده، به آنچه از خردادماه تا مردادماه سال جاری اتفاق افتاد، اشاره و بیان کرد: شاخص بورس که از ۲ میلیون واحد عبور کرده بود، در حال حاضر به یک میلیون رسیده است، نوسان یک میلیونی شاخص بورس نشان دهنده ضعف در مدیریت بازار سرمایه است.

وی با بیان اینکه چطور ممکن است وقتی قیمت ارز بالا می‌رود بازار سرمایه دچار آسیب شود و وقتی قیمت ارز کاهش می‌یابد هم این آسیب وجود داشته باشد؟ اضافه کرد: تحلیل درباره سهام فروخته شده توسط شرکت‌های حقوقی و زمان عرضه این سهام بیانگر وجود ایراد و اشکال در این حوزه است که باید برطرف شود.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه بازار سرمایه باید قوام و ثبات داشته باشد، ادامه داد: در صورت وجود ایراد و اشکال در بازار سرمایه، این مشکل به سایر بخش‌ها سرایت می‌کند و موجب ایجاد خسارت در حوزه‌های اقتصادی می‌شود. از سوی دیگر اعتماد مردم را از بین می‌برد.

قالیباف با بیان اینکه دولت و رییس جمهوری رسماً از مردم دعوت کرده و اطمینان دادند که در بورس سرمایه‌گذاری کنید و گفتند که دولت در کنار مردم است، تصریح کرد: مردم باید در شرایط کنونی احساس کنند که ما هستیم، منظور این نیست که منطق اقتصادی بورس را عوض کنیم، اما فراز و نشیب یک میلیون واحدی قابل قبول نیست، فراز و نشیب معنی‌داری که در آن عده خاص یا برخی شرکت‌های حقوقی از آن منفعت بردند، اصلا قابل قبول نیست.

وی با بیان اینکه مجلس وظیفه خود می‌داند که از مردم، سهامداران و افرادی که به بورس اعتماد کردند، حمایت کند، گفت: بی‌اعتمادی خسران بزرگی است.  اگر در حال حاضر به مردم بگوییم که در بازار سرمایه، سرمایه‌گذاری کنید، با چه انگیزه‌ای به این سمت حرکت کنند؟

رییس نهاد قانونگذاری اظهار کرد: کمیسیون اقتصادی موضوع بورس را مورد بررسی قرار داده و گزارش مربوطه را به هیات رییسه ارجاع دهند تا در صحن علنی قرائت شود، هر چند این موضوع در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران نیز مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

قالیباف بیان کرد: اطمینان دارم بورس را می‌توان بهتر از شرایط کنونی اداره کرد، به گونه‌ای که رشد متناسب داشته باشد. تحقق این مهم در گرو اصلاح برخی موضوعات است.

وی با بیان اینکه باید آرامش را به بازار بورس بازگردانیم، گفت: نمی‌توان بورس را با بگیر و ببند سامان داد و مشکلات را حل کرد، اما از آنجا که به مسئولان بورسی اختیار بسیاری داده شده، عدم برخورد با متخلفان حقیقی و حقوقی قابل پذیرش نیست.

رییس مجلس با بیان اینکه ستاد اقتصادی دولت باید اقدامات لازم برای ساماندهی بورس را انجام دهد، تصریح کرد: هرچند بورس از نظر نرم‌افزار و سخت‌افزار ایراداتی دارد، اما برای رشد اقتصادی و مهار نقدینگی می‌توان از ظرفیت بازار سرمایه استفاده کرد.

قالیباف با بیان اینکه در کمیسیون تلفیق تمام تصمیمات به گونه‌ای اخذ می‌شود که موجب تورم‌زایی و رشد نقدینگی نشود، ادامه داد: ما توقع داشتیم دولت اصلاحات مناسبی در بودجه انجام دهد که به دلیل بی توجهی به این موضوع مجلس ورود کرد.

وی با اشاره به اینکه از آنجا که رسیدگی به موضوعات اقتصادی، اولویت من است در طول شبانه روز صبح یا شب، هر زمان که نیاز است، موضوعات را بررسی می‌کنم، بیان کرد: هر چند اقتصاددان نیستم، اما با افراد صاحبنظر در بازار سرمایه گفت و گو کرده و اطلاعات را از آنها می‌گیرم، بنابراین در جریان شرایط و وضعیت کنونی هستم. /ایرنا

کپی