اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

کانادا 5 برابر جمعیتش واکسن خرید
دبیرکل سازمان جهانی بهداشت با انتقاد شدید از نحوه توزیع واکسن کرونا در جهان گفت که کشورهای متمول بدون توجه به نیازهای جهانی، خود را در اولویت قرار داده‌اند و با رویکرد «اول من» برای خرید عمده واکسن خیز برداشته‌اند. تدروس آدانوم گفت این عدالت نیست که جوان ترها و افراد سالم در کشورهای متمول پیش از افراد درمعرض خطر و سالمند کشورهای فقیر واکسن کرونا بزنند. او گفته تاکنون ۳۹ میلیون دوز از واکسن‌های تولید شده میان ۴۹ کشور متمول جهان توزیع شده و این در حالی است که یک کشور فقیر تنها ۲۵ دوز دریافت کرده است. کانادا بویژه مورد انتقاد جدی قرار گرفته است چرا که بنابر گزارش‌ها این کشور تاکنون ۵ برابر میزان جمعیت خود واکسن کرونا سفارش داده است.
 
 
 
---
شنای روس‌ها در سرمای ۳۰ درجه زیر صفر
امروز براساس تقویم کلیسای ارتدوکس روس روز «تعمید حضرت مسیح» است و به این مناسبت روس‌ها طبق سنتی دیرینه در سراسر نقاط این کشور در هوای ۳۰ درجه زیر صفر با شکستن یخ رودخانه‌ها و برکه‌ها خود را به آب انداختند. امسال این سنت دیرینه در شرایط خاص برگزار می‌شود و از یک طرف شیوع کرونا باعث شده است تا برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی تدابیری به‌کار گرفته شود و ازسوی دیگر هوا در مناطق مختلف روسیه بویژه مسکو و مناطق مرکزی آن بسیار سرد و حداقل ۱۰ درجه سردتر از سال‌های گذشته است. مطابق رسم دیرینه مردم در برکه‌های یخ زده سه بار سر خود را زیر آب می‌برند و پس از خواندن دعایی از آب بیرون آمده و لباس گرم می‌پوشند. در مسکو و مناطق حومه آن بیش از۶۰ برکه برای این منظور آماده شده و از قبل یخ آن شکسته است. در کنار برخی از این برکه‌ها، حمام سوناهای سیار مستقر است و علاقه‌مندان پس‌از خارج شدن از برکه یخی به این حمام‌ها می‌روند.
 
---
 
 
فراخوان ناوالنی به مردم روسیه
آلکسی ناوالنی، منتقد سرسخت دولت روسیه، که به محض بازگشت به کشورش بازداشت شد از مردم روسیه خواست که برای اعتراض به خیابان‌ها بیایند. همزمان، ستاد طرفداران ناوالنی در شهر سنت پترزبورگ، مردم را به شرکت در یک تظاهرات سراسری دعوت کرده است. قاضی دادگاهی در حومه مسکو دیروز در یک جلسه کوتاه دادرسی حکم بازداشت او به مدت ۳۰ روز را صادر کرد تا در این فاصله درخواست اداره زندان‌های روسیه برای تجدیدنظر در حکم حبس تعلیقی او بررسی شود.
 
 
 
---
فرودگاه فرانکفورت پارکینگ هواپیما شد
گسترش پاندمی کرونا به مسافرت هوایی چنان ضربه‌ای زده که شمار مسافران در فرودگاه فرانکفورت به سطح سال ۱۹۸۴ رسیده است. مدیریت فرودگاه فرانکفورت گفته است که شمار مسافران در این گذرگاه پراهمیت تا 73درصد پایین آمده و به ۱۸میلیون و ۸۰۰هزار نفر رسیده است.
 
 
 
---
کاهش اعدام ها در عربستان
عربستان سعودی در راستای کاهش انتقادهای بین‌المللی از عملکرد آن کشور در زمینه حقوق بشر، اعلام کرد تعداد اعدام‌ها در این کشور طی سال ۲۰۲۰ به‌شکل چشمگیری کاهش یافته است. کمیسیون دولتی حقوق بشر عربستان اعلام کرد که در سال ۲۰۲۰ فقط ۲۷ مورد اعدام در آن کشور اجرا شده است و به‌دلیل توقف اجرای مجازات اعدام در موارد جرایم مربوط به مواد مخدر، تعداد اعدام‌ها در سال گذشته میلادی ۸۵ درصد کاهش یافته است.طبق آمارها در سال ۲۰۱۹، حداقل ۱۸۴ نفر در عربستان سعودی اعدام شدند که بالاترین رقم سالانه اجرای مجازات مرگ در آن کشور بود.گروه «رپرایو» تعداد اعدام‌های عربستان سعودی در سال ۲۰۲۰ را ۲۵ مورد گزارش داد و اعلام کرد این پایین‌ترین رقم از سال ۲۰۱۳ است. این گروه در عین حال اعلام کرد «شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد تعداد اعدام‌ها در سال ۲۰۲۱ افزایش خواهد یافت. حکومت عربستان سعودی تأیید اجرای اعدام‌ها را در سه ماهه آخر سال گذشته افزایش داده و تقریباً یک سوم از کل اعدام‌های سال گذشته در ماه دسامبر اجرا شد.»
 
کپی