اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

ادامه خشونت‌ها در دارفور برای سومین روز پیاپی

ادامه خشونت‌ها در دارفور برای سومین روز پیاپی

برخی منابع محلی از حمله گروهی شبه‌نظامی به دارفور و درگیری های مجدد در این منطقه خبر دادند، به گفته منابع پزشکی تعداد کشته‌های حمله دیگری که دو روز قبل در منطقه انجام شد، به بیش از ۱۰۰ تن رسیده است.

 محمد صلاح، یکی از ساکنان منطقه دارفور در گفتگو با خبرگزاری رویترز عربی اظهار کرد: جدیدترین حمله در دافور در نزدیکی شهرک قریضه انجام شد.

این شاهد عینی در ادامه تعداد کشته‌ها را ۴۷ تن اعلام کرد و گفت: هنوز علت این حمله مشخص نشده است.

برخی شاهدان عینی در دارفور نیز اعلام کردند: تعدادی شبه‌نظامیان عرب به اعضای قبیله الفلاته حمله کردند.

شهرک قریضه در دسامبر گذشته شاهد درگیری‌های خونینی میان اعضای دو قبیله المسالیت و الفلاته بود.

با بالا گرفتن خشونت‌های اخیر، نگرانی‌های مربوط به خروج نیروهای بین‌المللی حافظ صلح از سودان و جایگزینی آنها با نیروهای سودانی افزایش یافته‌اند. نیروهای حافظ صلح سازمان ملل پیش از خروج کامل از سودان، گشت‌زنی‌های خود در اقلیم دارفور را از اول ژانویه متوقف کرده‌اند.

همزمان با بالا گرفتن خشونت‌ها در دارفور، استفان دوجاریک، سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در بیانیه‌ای از نگرانی عمیق این سازمان نسبت به درگیری‌ها در استان دارفور غربی سودان با ده‌ها کشته و زخمی اعلام کرد.

طبق این بیانیه، افزایش خشونت میان گروه‌های مختلف جامعه سودان موجب کشته و زخمی شدن ده‌ها تن و آوارگی نزدیک به ۵۰ هزار تن دیگر و نیز تخریب دارایی‌ها و اموال مردم شد.

بر اساس بیانیه یاد شده، دبیرکل سازمان ملل ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های کشته شده‌ها و آرزوی بهبودی برای زخمی‌های این درگیری‌ها، از مسؤولان سودان خواست تمام تلاش خود را برای آرام کردن اوضاع، توقف درگیری، بازگرداندن قانون و حاکمیت و نیز حفاظت از جان غیرنظامیان انجام دهند.

شورای امنیت و دفاع سودان عصر یکشنبه تصمیم گرفت با توجه به بالا گرفتن تنش‌ها در دارفور غربی، جهت تامین امنیت شهروندان و حفاظت از زیرساخت‌های اساسی، استحکامات امنتی را به این استان منتقل کند.

همچنین این شورا که عالی‌ترین هیات امنیتی در سودان محسوب می‌شود، تصمیم گرفت یک کمیته عالی حقیقت‌یاب برای بررسی حوادث منطقه الجنینه واقع در دارفور غربی تشکیل شود تا این مشکل را ریشه‌یابی کرده و توصیه‌های لازم در این خصوص را ارائه دهد و عدالت در مورد متخلفان اجرا شده و عاملان این اتفاقات محاکمه شوند.

مسؤولان سودانی با توجه به خشونت‌ها، از عصر روز شنبه تا اطلاع ثانوی ممنوعیت رفت‌وآمد در این استان را برقرار کردند.

همچنین دولت سودان اعلام کرد در پی خشونت‌ها در استان دارفور غربی و کشته و زخمی شدن تعدادی از ساکنان منطقه الجنینه، قصد دارد یک هیات عالی رتبه را برای آرام کردن شرایط به این استان اعزام کند.

طبق اعلام کمیته مرکزی پزشکان سودان در روز یکشنبه، درگیری‌های مسلحانه در شهر الجنینه، مرکز استان دارفور غربی حدود ۱۰۰ کشته و بیش از ۱۵۰ زخمی بر جای گذاشت.

درگیری‌های شدید صبح شنبه شهر الجنینه یادآور جنگ خونین سال ۲۰۰۳ در دارفور بود که بیش از ۳۰۰ هزار کشته بر جای گذاشت. / ایسنا

کپی