اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

افزایش سهم مالکیت خارجی در اپراتورهای اماراتی

افزایش سهم مالکیت خارجی در اپراتورهای اماراتی

اپراتورهای تلفن همراه اتصالات و Du امارات متحده عربی با هدف جذب سرمایه گذاری خارجی بیشتر، قصد دارند سهم مالکیت خارجی را در شرکتهایشان افزایش دهند.

هیات مدیره این دو شرکت قرار است برای تصویب این تصمیم در ۲۰ ژانویه دیدار کنند. این شرکتها دلیل تصمیم مذکور را اعلام نکرده اند اما امارات متحده عربی در تلاش برای تحرک بخشیدن به رشد اقتصاد آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا و قیمتهای پایین نفت، تلاشها برای جذب سرمایه گذاری خارجی را تسریع کرده است. شرکتهایی نظیر ادنوک، بانک اول ابوظبی و امارات ان بی دی، سهم مالکیت خارجی را در شرکتهایشان افزایش داده اند.

امارات متحده عربی در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد به خارجیها اجازه مالکیت ۱۰۰ درصدی شرکتها در صنایع مختلف را می دهد. اتصالات که بزرگترین اپراتور تلفن امارات است، در سال ۲۰۱۵ برای نخستین بار به روی مالکیت خارجی گشوده شد که به ۲۰ درصد سهم این شرکت محدود می شد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، ارزش سهام اپراتورهای اماراتی در پی اعلام خبر افزایش سقف مالکیت خارجی صعود کرد و مدت کوتاهی پس از گشایش بازارهای دوبی و ابوظبی، ۱۵ درصد افزایش یافت که حداکثر سقف مجاز تعیین شده از سوی بازارهای بورس است./ایسنا

کپی