اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

حملات ترامپ به جیمز کومی در نامه‌ای که هیچ وقت ارسال و منتشر نشد

حملات ترامپ به جیمز کومی در نامه‌ای که هیچ وقت ارسال و منتشر نشد

در روزهای قبل از آنکه دونالد ترامپ اقدام به اخراج جیمز کومی از مدیریت اف.بی.آی کند، این رئیس جمهور آمریکا نامه‌ای پرطعنه به او نوشته که هرگز تاکنون به صورت علنی انتشار نیافته بود.

به نقل از یاهونیوز، در حقیقت این نامه چهار صفحه‌ای هرگز حتی برای خود جیمز کومی نیز فرستاده نشد زیرا آنطور که رابرت مولر، بازرس ویژه تحقیقات درباره ارتباط کمپین ترامپ و روسیه بعدا تعریف کرد، وکلای کاخ سفید سریعا به این نتیجه رسیدند که این نامه نباید "روشنایی روز" را ببیند.

مولر این نامه به تاریخ مه ۲۰۱۷ را به عنوان بخشی از تحقیقات گسترده خود بررسی کرده و در گزارش نهایی تحقیقاتش بخشهایی از آن را ذکر کرد اما نامه با گذشت تقریبا چهار سال عمدتا از عموم پنهان ماند.

حالا یک منبع مرتبط با تحقیقات مولر محتوای این نامه را به ای.بی.سی نیوز نقل کرده است و این به ویژه با توجه به اتفاقات اخیر، نشان می‌دهد که ترامپ چه دیدگاهی درباره این رهبر سابق آژانس اصلی مجری قانون در آمریکا داشته است.

ترامپ در این نامه به کومی نوشته بود: "رفتار شما هر چه بیشتر غیر قابل پیش بینی و بی ثابت می‌شود – از جمله با عملکردهای علنی خودخواهانه و پریشان که باعث حیرت کارشناسان، شهروندان و حرفه‌ای‌های مجری قانون به طور مشابه شده – که این کار را برای آنکه عملا این سازمان را رهبری کنید غیر ممکن می‌سازد."

در ادامه این نامه، کومی از بابت "صرف زمان بیش از حد برای پروراندن یک تصویر عمومی و عدم صرف زمان کافی برای منظم ساختن سازمان تحت امرش" مورد سرزنش قرار گرفت.

تقریبا نیمی از این نامه متمرکز بر عملکرد کومی در قبال تحقیقات مربوط به استفاده هیلاری کلینتون، نامزد ریاست جمهوری سابق دموکراتها، از سرور ایمیل شخصی به هنگامی تصدی وزارت خارجه است؛ از جمله شهادت کومی به کنگره در دفاع از اقدامش در اعلام علنی این که کلینتون در ارتباط با اطلاعات طبقه بندی شده "شدیدا بی احتیاط" بوده اما نباید با اتهامات مواجه شود.

در نامه ترامپ عنوان شد: "تصمیمات حقوقی عجیب کومی و اظهارات عمومی متناقض او باعث کاشته شدن سردرگمی" و الهام بخشیدن "یک شورش تقریبی از سوی بسیاری از ماموران رده‌های مختلف در داخل اف.بی.آی" شدند.

نامه ترامپ به کومی همچنین این مدیر سابق اف.بی.آی را از بابت آنچه که رئیس جمهور آمریکا "شکست" کومی در متوقف کردن "افشاگری‌های شایع" خواند، مورد حمله قرار داد.

در این نامه نوشته شد: "شما ناتوانی کامل در کنترل افشاگری‌ها، هم در داخل و هم در خارج از سازمان نشان داده‌اید. در نتیجه اطلاعات – واقعی و جعلی – به اسلحه و ابزاری برای جنگ حزبی تبدیل شده است."

ترامپ در این نامه همچنین به کومی گفت، "اقدامات و تصمیمات" او بازتاب دهنده "فقدان کامل قضاوت" بوده و "کشور را شدیدا دچار اختلاف و به طرز درستی خشمگین کرده است".

ترامپ نتیجه گرفت: " آمریکا نیازمند مدیری در اف.بی.آی است که الهام بخش اعتماد در سراسر همه لایه‌های دولت بوده و مردم به عادل و بی طرف بودن او و اینکه او فراتر از سرزنش باشد، باور داشته باشند".

او اضافه کرد: شما اعتماد حرفه‌های ماهر در حوزه فرماندهی خود، قانونگذاران کنگره که با آنها کار می‌کنید و عموم مردم که به آنها خدمت می‌کنید را از دست داده‌اید./ ایسنا

کپی