اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

امید رئیس اتحادیه عرب به بایدن برای تغییر سیاست‌های خاورمیانه‌ای ترامپ

امید رئیس اتحادیه عرب به بایدن برای تغییر سیاست‌های خاورمیانه‌ای ترامپ

دبیرکل اتحادیه عرب دوشنبه ابراز امیدواری کرد که دولت بایدن سیاست‌های دونالد ترامپ را تغییر داده و یک فرایند سیاسی مورد حمایت طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را برای دستیابی به استقلال فلسطینیان به جریان بیندازد.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، احمد ابوالغیط، دبیرکل این سازمان ۲۲ عضوی در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت که یک راهکار دو کشوری برای چندین دهه درگیری رژیم صهیونیستی و فلسطین "از طرف اصلی‌ترین میانجی" در فرایند صلح – که اشاره‌ای به ایالات متحده است- به حاشیه رانده شد.

او گفت: این رویکرد به دولت اسرائیلی جسارت داد تا فعالیت‌های شهرک‌سازی خودش را با شدت بیشتری دنبال کرده و به برداشتن گام‌های خطرناک و مخرب نظیر الحاق اراضی اشغالی تهدید کند.

این صبحت‌های احمد ابوالغیط در نشست بحران‌ها و درگیری‌ها در خاورمیانه در رابطه با درگیری اسرائیل – فلسطین مطرح شد.

او همچنین بدون نام بردن از کشوری گفت: برخی از قدرت‌های منطقه‌ای در امور این منطقه عربی مداخله می‌کنند و در جهت عکس، روی امنیت مسیرهای بین‌المللی ناوبری دریایی که شاهراه تجارت بین‌المللی است، تاثیر می‌گذارند. همچنین این امر آشکار شده است که این مداخله موجب همیشگی شدن درگیری‌های موجود شده و آنها را پیچیده‌تر می‌کند.

دبیرکل اتحادیه عرب هم‌چنین با اشاره به ۱۰ سال جنگ داخلی در سوریه، جنگ یمن که وارد هفتمین سال می‌شود و تفرقه ریشه‌دار در لیبی گفت، پاندمی کرونا و درگیری‌ها و بحران‌های جاری، ترکیبی خطرناک به وجود آورده که از مردمان این منطقه تلفات سنگینی می‌گیرد.

اظهارات او یک روز پس از آن مطرح شد که مقام‌های اسرائیلی از برنامه‌هایشان برای ساخت حدود ۸۰۰ واحد مسکونی جدید در شهرک‌های کرانه باختری خبر دادند. ابوالغیط گفت که لازم است تلاش‌های چشمگیری از سوی تمام طرف‌ها ظرف ماه‌های آتی انجام شود تا بار دیگر روی راه‌حل دو کشوری تاکید شود.

او گفت: ما مشتاق روی کار آمدن دولت جدیدی در آمریکا هستیم که سیاست‌ها و فرایندهایی که مثمرثمر نیستند، اصلاح کرده و در یک فرایند سیاسی سودمند با حمایت طرف‌های بانفوذ منطقه‌ای و بین‌المللی مشارکت کند. این به مردم فلسطین امید تازه‌ای می‌دهد که جامعه بین‌الملل در آرمان اصیل فلسطین به منظور دستیابی به آزادی و استقلال در کنار آن خواهد ایستاد.

دبیرکل اتحادیه عرب با اشاره به سوریه هم گفت، پنج کشور در حال مداخله نظامی هستند و وضعیت امنیتی همچنان بهم ریخته و ناپایدار است، به ویژه در شمال غرب، شمال شرق و جنوب. او افزود: این نه تنها چشم‌اندازهای یک سازش سیاسی را تضعیف می‌کند، بلکه تبعات جدی انسانی به دنبال دارد و اکنون ۹۰ درصد سوری‌ها در فقر به سر می‌برند.

رئیس اتحادیه عرب همچنین گفت: باور دارم که یک راهکار واقعی با حداقل سطح اتفاق‌نظر بین‌المللی که اکنون وجود ندارد، حاصل می‌شود. این نیازمند آن است که برخی از طرف‌های منطقه‌ای، مداخله خود را در سوریه کاهش دهند. آن طرف‌های منطقه‌ای همچنان به سرزمین سوریه به چشم غنایم جنگی یا استفاده از آن برای تسویه حساب شخصی می‌نگرند.

او در ادامه با اشاره به یمن هم گفت: اوضاع خطرناک است، به ویژه وضعیت انسانی و برخی از یمنی‌ها در آستانه قحطی قرار گرفته‌اند.

ابوالغیط قویا از تلاش‌های مارتین گریفیث، فرستاده ویژه سازمان ملل برای دستیابی به توافقی بین انصارالله و دولت عبد ربه منصور هادی در مورد اعلامیه مشترکی که خواستار آتش‌بس و اقدامات اعتمادسازی است، حمایت کرد. ابوالغیط گفت که این توافق مذاکره شده از سوی عربستان در مورد کابینه جدید "نشانه مثبتی برای پایان یافتن تکه‌تکه شدن و تقسیم شدن است که راه را برای مذاکرات در مورد یک راه‌حل جامع هموار می‌کند."

دبیرکل اتحادیه عرب در خصوص لیبی هم گفت، تحولات اخیر "می‌تواند ما را به پایان اختلاف در این کشور مهم عربی نزدیک کند." او خواستار اجرای توافق آتش‌بس و همچنین پایان جذب شبه‌نظامیان خارجی و توقف انتقال تسلیحات و تجهیزات نظامی به لیبی شد./ ایسنا

کپی