اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰
رنگ‌بندی شیوع کرونا به ‌تفکیک استان‌های ایران

وضعیت شکننده کرونا در استان‌ها/ ۵۳درصد شهرستان‌ها "آبی" شد+ جدول

وضعیت شکننده کرونا در استان‌ها/ ۵۳درصد شهرستان‌ها "آبی" شد+ جدول

برآوردها نشان می‌دهد ۵۳درصد از شهرستان‌های کشور در شرایط آبی کرونایی قرار دارند و ۳۹درصد هم در منطقه زرد کرونایی معرفی شده‌اند، اما مسئولان ستاد مرکزی کرونا تأکید می‌کنند این شرایط شکننده است و برای تثبیت شرایط همراهی مردم الزامی است.

اجرایی شدن محدودیت‌های جدید کرونایی از سوی ستاد ملی کرونا در نیمه دوم دی ماه باعث شد چرخه انتقال ویروس منحوس در سراسر کشور شکسته و سیر صعودی شیوع بیماری در اغلب نقاط ایران نزولی شود و تقریباً شرایط بهبود یافت تا در این فرصت کادر درمانی فرصت تجدید قوا برای آینده داشته باشد،
در این بین اگرچه از نظر کلی شرایط بهبود یافته است اما در روزهای پایانی ماه با تغییر وضعیت ناگهانی در دو استان شمالی کشور تمام توجه‌ها به این مناطق جلب شد تا جایی که مسئولان ارشد وزارت بهداشت در این مناطق حاضر شدند و تصمیم‌گیری ویژه‌ای برای مدیریت شرایط اتخاذ کردند.

سیاست‌گذاری‌های جدید در دو استان یادشده در واقع شامل محدودیت‌های تردد حتی بین دو استان شد و در همان یک یا دو روز اول اوضاع استان گلستان بهبود نسبی یافت و خطر گسترش بیماری در این استان کمتر از گذشته شد اما این روند به‌دلیل بی‌توجهی هموطنان و همچنین افزایش تردد مسافران غیربومی به استان مازندران این‌گونه ادامه نداشت و نهایتاً در آخرین آمارهای رسمی 10 شهرستان از 23 شهرستان مازندران قرمزرنگ یعنی در شرایط پرخطر کرونایی قرار گرفت.

اما شرایط در سایر نقاط کشور این‌گونه نبود و آمارها نشان می‌دهد که بیشتر بخش‌های کشورمان هم‌اکنون در منطقه آبی کرونایی قرار گرفته و به‌نوعی فرصت تجدید قوا به کادر درمانی کشور داده‌اند تا بتوانند در این فرصت برای مقابله با موج احتمالی آینده کرونا در کشورمان آماده شوند.

به این ترتیب تا دیروز 29 دی 1399؛ 10 شهرستان یعنی معادل 3 درصد کل شهرستان‌های ایران در منطقه قرمز کرونایی یا همان پرخطر معرفی شده‌اند و در عین حال 23 شهرستان هم که تقریباً کمی بیشتر از 4 درصد است روز گذشته رنگ نارنجی به خود گرفتند و مسئولان تأکید کردند در این دو منطقه شرایط شکننده می‌تواند بحران‌آفرین باشد و این شرایط درصورت بی‌توجهی هموطنان به پروتکل‌های بهداشتی حتی می‌تواند برای اولین بار رنگ بنفش را به جدول رنگ‌بندی کرونا تحمیل کند.

اما در بخش امیدوارکننده اخبار کرونایی هم‌اکنون 165 شهرستان یعنی معادل 39 درصد و 224 شهرستان که معادل 53 درصد کل شهرستان‌های کشور هستند به‌ترتیب در منطقه زرد و آبی رنگ‌بندی کرونا قرار گرفته‌اند. در ادامه جدول تفکیکی رنگبندی شهرستان‌های کشور آمده است./ تسنیم

 

 

کپی