اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

آدیس آبابا: موضعمان مقابل سودان نشانه ضعف نیست

آدیس آبابا: موضعمان مقابل سودان نشانه ضعف نیست

در پی عملیات ارتش سودان برای پس گیری اراضی خود در منطقه الفشقه، تنش ها در مرز سودان و اتیوپی همچنان ادامه دارد و نخست وزیر اتیوپی در جدیدترین اظهاراتش اعلام کرد، موضع کشورش بیانگر ضعف ناتوانی نیست بلکه برعکس بیانگر قدرت و شکیبایی است.

 به نقل از شبکه خبری الجزیره، آبی احمد، نخست وزیر اتیوپی گفت، دعوت به عدم ورود به جنگ و درگیری و کنار گذاشتن انزجار به معنای عجز و ناتوانی نیست. صلح با کسانی که از مرزها عبور می کنند، اظهار محبت به کسانی که کشور را به چالش می کشند و انتخاب گزینه دیپلماتیک برای برخورد با متجاوزان، ضعف محسوب نمی شود بلکه نماد قدرت، فروتنی و صبر است. تواضع در هر شرایطی نتیجه بهتری می دهد.

آبی احمد این اظهارات را پس از آن مطرح کرد که یاسین ابراهیم یاسین، وزیر دفاع سودان روز یکشنبه گفت، اتیوپی در حال جمع آوری نیروهای نظامی در مناطق درگیر با نیروهای سودان در منطقه الفشقه واقع در شرق این کشور است.

وی در بیانیه‌ای پس از نشست شورای دفاع و امنیت سودان گفت: اما با این حال تاکید می کنیم که نیروهای ما در خاک خود می مانند تا از حاکمیتی که کنوانسیون ها و توافقنامه هایی که بر حقانیت سودان در اراضی الفشقه تاکید دارند، حفاظت کنند.

ابراهیم یاسین از آدیس آبابا خواست، به معاهدات بین المللی و دوام حسن همجواری پایبند باشد و نیروهای خود را هر چه سریعتر از پایگاه هایی که همچنان تحت اشغال اتیوپی است، خارج کند.

به دلیل درگیری هایی که از چند دهه پیش تاکنون در منطقه الفشقه ادامه دارد، ارتش سودان و شبه نظامیان اتیوپی طی هفته های اخیر وارد درگیری های شدیدی شدند که با کنترل ارتش سودان بر بخش گسترده ای از این منطقه پایان یافت.

خارطوم اعلام کرده اراضی سودان را که از حدود ۲۰ سال پیش تحت اشغال شبه نظامیان اتیوپی قرار داشت، پس گرفته است، در حالی که آدیس آبابا ارتش سودان را به کنترل برخی از اردوگاههای موجود در خاک اتیوپی متهم می کند./ ایسنا

کپی