اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

بهمن با برف و کاهش 20 درجه‌ای هوا می‌آید

بهمن با برف و کاهش 20 درجه‌ای هوا می‌آید
زهره افشار خبرنگار

دومین ماه زمستان با کاهش شدید دما در راه است و بیشتر استان‌های کشور باید منتظر یخ زدگی و بارش سنگین برف باشند. سازمان هواشناسی اعلام کرده افت دما در شمال شرق و شرق کشور به 20 در جه نیز می‌رسد.

 «صادق ضیاییان » مدیرکل پیش بینی سازمان هواشناسی به «ایران» می‌گوید: با ورود یک جبهه جدید از امروز (سه‌شنبه) از فردا همه مناطق کشور بجز چند استان مرکزی مانند فارس با افت شدید دما مواجه می‌شوند و چهره بسیاری از استان‌ها زمستانی می‌شود. به ‌گفته وی، کاهش محسوس دما در شمال غرب، دامنه‌های جنوبی البرز، سواحل دریای خزر، شرق و جنوب شرق کشور بین 8 تا 15 درجه و شمال شرق و شرق کشور در استان‌هایی مانند خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی بین 15 تا 20 درجه خواهد بود. وی تأکید کرد: با ورود جبهه جدید همچنین باید منتظر بارش سنگین برف در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، کردستان، لرستان، ایلام و کرمانشاه باشیم. وی با اشاره به اینکه اوج کاهش دما و برف و کولاک در روز جمعه خواهد بود و ارتفاعات رشته کوه البرز با برف سنگین و کولاک روبه‌رو خواهند شد، نسبت به تردد جاده‌ای و کوهنوردی هشدار داد. وی همچنین کمینه دمای امروز(سه‌شنبه) در پایتخت را 3 درجه سانتیگراد اعلام کرد و افزود: انتظار می‌رود تهران نیز تا روز شنبه کاهش 10 درجه‌ای دما را تجربه کند که امیدواریم مردم پایتخت به توصیه‌های مصرف بهینه گاز و برق توجه بیشتری داشته باشند. در روزهای آتی بارش در شهر تهران به‌صورت باران ولی ارتفاعات به شکل برف خواهد بود که می‌تواند چهره آلاینده تهران را تغییر دهد.
 هشدار سرمازدگی برای محصــــــــــولات کشاورزی جنوب و جنوب شرق کشور  در همین حال «مسعود حقیقت» مدیرکل هواشناسی کشاورزی هم به «ایران» گفت: کاهش محسوس دما در استان‌های شرقی و جنوب شرقی بازهم می‌تواند به محصولات کشاورزی آسیب جدی بزند. وی افزود: از آنجا که سرمازدگی به سراغ مزارع سبزی و صیفی و گلخانه‌ها خواهد رفت اگر کشاورزان جنوب و جنوب شرق کشور از سرمازدگی قبلی محصولی برایشان مانده باید بیشتر دقت کنند.  هر محصولی که امکان برداشت دارد را از روی زمین جمع‌آوری کنند.
به گفته وی احتمال سرمازدگی از چهارشنبه تا شنبه وجود دارد لذا کشاورزان می‌توانند با استفاده از کود پتاسه و اسید آمینه مقاومت محصول در برابر سرما را بالا ببرند ولی کشاورزان گندمکار، جوکار و کلزا کار به هیچ وجه نباید از کود نیتروژنه استفاده کنند. در همین حال گلخانه داران باید ضمن بررسی سیستم‌های گرمایشی گلخانه‌ها نسبت به تأمین سوخت کافی اقدام کنند.

کپی