اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

پیام معدنچیان گرفتار
امدادگران چینی می‌گویند ۱۲ معدنچی که از یک هفته قبل پس‌از انفجار یک معدن طلا در این کشور در زیر زمین گرفتار شده‌اند، هنوز زنده‌اند. آنها می‌گویند دست‌خطی دریافت کرده‌اند که در آن نوشته‌ شده:«تلاش برای نجات ما را متوقف نکنید». از روز یکشنبه ۲۱ دی 22 نفر در معدن طلای هوشان در استان شاندونگ در شرق چین گرفتار شده‌اند. امدادگران توانسته‌اند از طریق یک لوله باریک با برخی از معدنچیان تماس بگیرند.امدادگران می‌گویند ابتدا احساس می‌کردند طناب‌هایی را که به داخل معدن ‌می‌فرستند از آن سو کشیده می‌شوند. آنها سرانجام موفق می‌شوند از همین راه برای معدنچیان غذا، دارو، کاغذ و مداد بفرستند. اکنون طبق دست‌خطی که امدادگران دریافت کرده‌اند، ۱۲ نفر در قسمت میانی معدن زنده هستند اما وضعیت ۱۰ معدنچی دیگر نامعلوم است. این ۱۲ معدنچی درخواست داروهای بیشتری کرده‌اند از جمله داروهای ضد درد و التهاب و همچنین وسایل پانسمان. گمان می‌رود معدنچیان در حدود ۶۰۰ متری ورودی معدن گیر افتاده باشند.
 
---
 
 
وارث سامسونگ در زندان
وارث شرکت سامسونگ، بزرگترین شرکت کره جنوبی به اتهام «پرداخت رشوه» به 2 سال و نیم زندان محکوم شد و به حکم یک دادگاه عالی این کشور، به زندان رفت. لی جائه یونگ از 7 سال پیش که پدرش دچار حمله قلبی شد، عملاً مدیریت سامسونگ را به‌عهده گرفته بود. وارث سامسونگ متهم است برای جلب نظر دولت، به «چوی سون- سیل» معتمد رئیس‌جمهور سابق رشوه داده است و تلویحاً از رئیس‌جمهوری می‌خواست از قدرت خود برای کمک به جانشینی بدون مشکل او استفاده کند. او پیش از این نیز مدتی به همین اتهام در زندان بود. این پرونده باعث شد مردم کره جنوبی با اعتراضات گسترده، خواهان کناره‌گیری رئیس‌جمهور قبلی شوند. تولید سامسونگ معادل ۲۰ درصد تولید ناخالص ملی کره جنوبی است.
 
---
 
 
پس لرزه‌های افشاگری زن قهرمان
افشاگری «سوفیا بکاتورو» قهرمان قایقرانی یونانی و دارنده چند مدال المپیک مبنی بر اینکه 23 سال پیش یکی از مقامات ارشد فدراسیون قایقرانی کشورش او را مورد آزار جنسی قرار داده است، باعث شد «آریستیدیس آداموپولوس» معاون فدراسیون قایقرانی یونان از سمت خود استعفا کند. آداموپولوس عنوان کرد که هیچ کار نادرستی انجام نداده است، اما به‌دلیل «جو بدی که علیه کمیته المپیک یونان ایجاد شده» از سمت خود استعفا می‌دهد. بکاتورو ادعا کرده است این اتفاق مربوط به سال 1988 یعنی دو سال پیش از المپیک سیدنی بوده است. او در ادعاهای خود از کسی نام نبرد.
 
---
 
 
اعطای مجوز به واکسن آکسفورد در برزیل
برزیل به واکسن سینوواک چین و واکسن کرونا که به طور مشترک به وسیله دانشگاه آکسفورد و شرکت آستروزنکا تهیه شده است، مجوز اضطراری داد. مونیکا کالازان که یک پرستار ۵۴ ساله از اهالی شهر سائوپائولو است، نخستین فردی بود که واکسن دریافت کرد. قرار است واکسیناسیون شهروندان در همه۲۷ ایالت برزیل به زودی شروع شود. برزیل ۲۱۱ میلیون نفر جمعیت دارد و تاکنون ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار فرد مبتلا به کووید-۱۹ در این کشور شناسایی شده اند. تعداد قربانیان ویروس کرونا در برزیل هم ۲۰۹ هزار نفر اعلام شده که این کشور را پس از امریکا در رده دوم جهانی از لحاظ تعداد قربانیان کووید-۱۹ قرار داده است.
 
 
 
---
بازداشت منتقد پوتین و هوادارانش
ماجراهای آلکسی ناوالنی و دولت روسیه ادامه دارد و در آخرین تحول، او دیشب به محض بازگشت به کشورش، در فرودگاه بازداشت شد. منتقد سرسخت ولادیمیر پوتین، عنوان می‌کند که دولت روسیه 5 ماه پیش او را با یک سم اعصاب به‌نام «نوویچوک» مسموم کرده است و قصد کشتن او را داشت.اتهامی که دولت روسیه آن را نمی‌پذیرد. به ناوالنی که برای درمان به آلمان سفر کرده بود، هشدار داده بودند در بدو ورود به روسیه بازداشت خواهد شد، اما او دیروز همراه همسرش و جمعی از خبرنگاران راهی فرودگاه «ونوکووای» مسکو شد. او از هوادارانش خواسته بود به استقبالش بروند، اما خلبان اندکی پیش از فرود اعلام کرد به‌دلیل نقص فنی در فرودگاه «شرمتیوو» در مسکو به زمین می‌نشیند و در این اثنا شماری از طرفداران ناوالنی در فرودگاه «ونوکووای» مسکو بازداشت شدند. مقام‌های روسیه می‌گویند او مقررات آزادی مشروط خود را نقض کرده است. این فعال سیاسی بعد از بازداشت به ایستگاه پلیس در مسکو منتقل شد و شب را در آنجا گذراند. امریکا و چند کشور اروپایی خواستار آزادی او شدند.
 
 
 
 
کپی