اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

لاوروف: واکنش‌ها به بازداشت ناوالنی، منحرف کردن توجهات از بحران لیبرالیسم است

لاوروف: واکنش‌ها به بازداشت ناوالنی، منحرف کردن توجهات از بحران لیبرالیسم است

وزیر خارجه روسیه در یک نشست خبری آنلاین امروز (دوشنبه) عنوان داشت واکنش کشورهای غربی به بازداشت ناوالنی به معنای انحراف از مسیر توجه به "بحران لیبرالیسم" است.

 به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در این نشست خبری گفت: ما شاهد این بودیم که چطور آنها درباره اخبار بازگشت الکسی ناوالنی به روسیه گزارش می‌دادند. احساس می‌کنم آنها چطور درباره اظهارنظر در این مورد خوشحال می‌شوند. آنها خوشحال هستند چون سیاستمداران غربی فکر می‌کنند که می‌توانند توجه را از عمیق‌ترین بحران‌ها در الگوی توسعه لیبرالی که خودشان ایجاد کرده‌اند، منحرف کنند.

این دیپلمات روسی همچنین گفت که غرب باید بازی منصفانه‌ای را تضمین کند و تلاش کند تا مشکلات داخلی را از طریق همکاری بین‌المللی قابل قبول به جای رسیدگی به دلایل خارجی به منظور توجیه چنین اقداماتی حل و فصل کند: هیچکس نمی‌تواند مشکلات را بدون دخیل کردن و به کار بردن فرمت‌های چند جانبه بین‌المللی حل و فصل کند.

لاوروف همچنین گفت، روسیه از واکنش آلمان درباره تحقیقات بازرسان این کشور مربوط به مسمومیت ادعایی ناوالنی، منتقد کرملین راضی نیست و احتمالا یک درخواست دیگر مطرح خواهد کرد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه اوایل روز یکشنبه گفته بود که پاسخ برلین درباره این پرونده چیزی در بر نداشته است.

لاوروف ادامه داد: درخواست‌های ارسال شده برای دفتر دادستانی کل آلمان حق ماست. فکر می‌کنم یک درخواست دیگر باید ارسال شود چون همکاران آلمانی ما نباید احساس کنند که به وظایف خود عمل کرده‌اند. این پاسخ از سوی دفتر دادستانی آلمان قابل قبول نیست.

فهرست افراد برای تبادل اسرا میان ارمنستان و آذربایجان مشخص شده است

سرگئی لاوروف در ادامه این کنفرانس خبری گفت: ارتش‌های روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان در حال حاضر فهرستی از بازداشتی‌هایی را که باید پس از درگیری‌های قره‌باغ تبادل شوند، مشخص کرده‌اند. هم ارمنستان و هم جمهوری آذربایجان مشکلاتی را در دسته بندی این فهرست از بازداشتی‌ها و افراد مفقود تجربه کرده‌اند. دو طرف اما آغاز تبادل را مدیریت کرده‌اند.

لاوروف ادامه داد: وظیفه اصلی حل این مشکل است که در دسامبر ۲۰۲۰ در استان هادروت رخ داد، جایی که گروهی بزرگ از سربازان وظیفه ارمنستان در اواخر نوامبر سال گذشته میلادی مستقر شده بودند. ۶۲ تن برای یک هفته یا ۱۰ روز در آغاز دسامبر به گروگان گرفته شدند. دولت باکو مدعی است که مساله تبادل بالقوه باید به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گیرد، چون آنها پس از آتش بس در این استان مستقر شده‌اند.

وزیر خارجه روسیه همچنین تاکید کرد: ما بر ادامه گفتگوها به منظور رسیدگی به این مشکل بر اساس اولویت‌های اصول مورد نظر تاکید داریم. من با وزیر خارجه ارمنستان گفتگو داشتم و تلاش می‌کنیم تا فهرستی را از افراد مفقود نهایی کنیم. ارتش روسیه اکنون با ارتش‌های دولت‌های ایروان و باکو به منظور تعیین فهرست‌های اسامی و اینکه این افراد کجا هستند، ارتباط دارد. نیروهای صلح‌بان روسی در این روند تبادل به جمهوری آذربایجان و ارمنستان کمک می‌کنند.

کنفرانس خبری آنلاین لاوروف به همراه زاخارووا

مسکو به دنبال رابطه با نخست وزیر ژاپن است

لاوروف در ادامه نشست خبری خود گفت: روسیه نگرانی‌های امنیتی خود در ارتباط با منطقه آسیا-پاسیفیک را با ژاپن در میان گذاشته اما هنوز جوابی نگرفته است. ما فهرستی از این نگرانی‌ها را به دست توکیو داده‌ایم.

وی همچنین درباره این مساله نیز گفت که هدف رزمایش‌های روسیه و چین اصلا ژاپن نیست و پکن و مسکو تنها به دنبال تضمین آمادگی ضربتی نیروهای هوایی هستند تا از مرزهای خود دفاع کنند.

دیپلمات ارشد وزارت خارجه روسیه همچین روابط دوستانه‌ای را که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با رهبران ژاپنی دارد، مورد استقبال قرار داد و همچنین عنوان کرد که مسکو به دنبال ایجاد روابطی با یوشیهیده سوگا، نخست وزیر ژاپن است که در سپتامبر گذشته میلادی در این سمت منصوب شد. / ایسنا

 

کپی