اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

خطر آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان، بیخ گوش مرغ‌داری‌های زنجان

خطر آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان، بیخ گوش مرغ‌داری‌های زنجان

رئیس دامپزشکی خرم‌دره گفت: خطر آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان، بیخ گوش مرغ‌داری‌ها قرار دارد.

رضا حیدری ظهر امروز (۲۹ دی‌ماه) در جلسه کارگروه پیشگیری از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شهرستان خرم‌دره، اظهار کرد: آنفلوانزای پرندگان یک بیماری ویروسی مشترک بین انسان و پرندگان است که می‌تواند علاوه بر مرگ و میر پرندگان، باعث بیماری برخی حیوانات و حتی انسان شود.

وی با اشاره به علایم این بیماری در پرندگان، تصریح کرد: برخی از این علائم شامل انتشار سریع بیماری در کله و شروع ناگهانی و رو به رشد تلفات، ژولیدگی پرها، بی‌حالی، افسردگی، علائم تنفسی حاد مانند عطسه، سرفه و ترشحات از بینی و چشم، کاهش ناگهانی مصرف دام، کاهش شدید تولید تخم‌مرغ و تولید تخم‌مرغ با پوسته نرم است.

این مسئول با بیان اینکه یکی از دغدغه‌ها در حوزه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در این شهرستان وجود خانه‌باغ‌ها در نزدیکی واحدهای مرغ‌داری است که اقدام به نگه‌داری پرنده نیز می‌کنند، اضافه کرد: اگر در راستای جلوگیری از این موضوع اقدامی صورت نگیرد، مشکل‌ساز خواهد بود.

حیدری با تاکید بر ضرورت اهتمام ‌جدی در حوزه پیشگیری از این بیماری، ادامه داد: این بیماری می‌تواند تاثیر زیان‌باری بر مرغ‌داری‌های گوشتی داشته باشد و اگر این مرغ‌داری‌ها از بیماری آسیب ببینند، شاهد مسائل و مشکلات بعدی، از جمله گرانی مرغ خواهیم بود.

فرماندار خرم‌دره نیز در ادامه جلسه با بیان اینکه بیماری فوق‌حاد پرندگان بیماری خاموش با درگیری به شدت بالا است، اظهار کرد: این بیماری یکی از زیان‌بارترین بیماری‌ها برای صنعت مرغ‌داری کشور است که می‌تواند آثار مخربی برای این صنعت در صورت بی‌توجهی داشته باشد.

حجت محمدی با بیان اینکه در برخی از نقاط کشور نشانه‌هایی از این بیماری دیده می‌شود، یادآور شد: اگر دستورالعمل‌های بهداشتی اعلام شده در زمینه مبارزه با این بیماری رعایت شود، قطعاً از آن به سلامت عبور خواهیم کرد.

وی با اشاره به کرونا و چالش‌های آن برای کشور، بیان کرد: همت جدی در مسئولان مرتبط این حوزه باید وجود داشته باشد تا در شرایط کرونایی این مشکل نیز به مشکلات‌مان اضافه نکند.

این مسئول با یادآوری این موضوع که خرم‌دره در کریدور مهاجرت پرندگان بلندپرواز است، متذکر شد: این پرندگان می‌توانند ناقل بیماری فوق‌حاد پرندگان باشند.

وی در ادامه با پرداختن به این مطلب که در بحث بیماری کرونا بیشترین زحمت بر دوش بهداشت و درمان است اما همه دستگاه‌ها درگیر این موضوع بوده و متحمل خسارت شده‌اند، خاطرنشان کرد: یکی از دستگاه‌های متضرر در این حوزه آموزش‌وپرورش است؛ چرا که فعالیت‌های دانش‌آموزان در شبکه شاد دارای فراز و فرودهایی بوده است./ ایسنا

کپی