اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

کلمات کلیدی
چراغ سالن‌های تئاتر با چند نمایش جدید روشن می‌شود

دیدار تازه کردن با صحنه‌

دیدار تازه کردن با صحنه‌

گروه فرهنگی/ بعد‌از آنکه ستاد ملی مبارزه با کرونا، پس از برقراری وضعیت زرد در تهران، تصمیم‌گیری درباره بازگشایی سالن‌های تئاتر را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سپرد، قفل تماشاخانه‌ها باز شد و قرار است این تماشاخانه‌ها کار خود را با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی از سر بگیرند. نظر مثبت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به بازگشایی سالن‌های تئاتر هم به شنیدن خبرهای خوب از روی صحنه رفتن چندین نمایش رسیده است.

3نمایش در تئاتر شهر
 «ایوب خان» به‌کارگردانی امیر دژاکام، «یاماها» به‌کارگردانی کهبد تاراج و «برونسی» به‌کارگردانی مرتضی شاه‌کرم عنوان سه نمایش جدید این مجموعه تئاتری هستند که بعد‌از مدت‌ها وقفه در فعالیت‌های اجرایی از هفته جاری اجرای خود را در تالارهای چهارسو، تالار قشقایی و تالار سایه مجموعه تئاتر شهر آغاز می‌کنند. نمایش «ایوب خان» به نویسندگی و کارگردانی امیردژاکام اولین اثر نمایشی است که چراغ اجراهای عمومی تئاتر شهر پس‌از تعطیلی چند ماهه این مجموعه را روشن می‌کند. در این اثر نمایشی که از روز دوشنبه 29 دی ماه ساعت 18:30 با الهام خضرایی منش، نسیم داداشی، طاها عابدی، ماهان عابدی، حسام شهیدی، الناز ملک‌پور، غزل جمشید آبادی، نیوشا امینی، مهدی حوریه، ندا حسینی، زینب تحقیقی، آرمین خزائلی، شایان انجمنیان، مژده عنایتی، سمانه شعاعی و بهرام ابراهیمی به‌عنوان بازیگر در تالار چهارسو تئاترشهر به صحنه می‌رود. داستان نمایش ایوب خان در اواخر دهه ۴۰ و اوایل دهه ۵۰ می‌گذرد و ماجرای زنی را روایت می‌کند که قرار است همسرش که چند مأمور ژاندارمری را زده اعدام کنند. «یاماها» عنوان نمایش جدید دیگر تئاتر شهر به نویسندگی و کارگردانی کهبد تاراج است که از روز چهارشنبه اول بهمن ماه ساعت 18:45با بازی مرجان قمری، لبخند بدیعی و مازیار سیدی اجرای خود را در تالار قشقایی آغاز می‌کند. این نمایش داستان سه نفر است که به هم ربط دارند؛ برادر و خواهری به‌همراه یک دختر. برادر در دهه 80 و پس‌از سال‌ها داستان چند سال پیش خواهر خود در دهه‌های 40 و 50 را روایت می‌کند. همچنین داستان دختر دیگری که مکمل این دو شخصیت است. در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر نیز نمایش «برونسی» به نویسندگی و کارگردانی مرتضی شاه کرم و بازی مسعود شامی خاتونی، محسن پوشایی، پروا آقاجانی، مائده جلالی، مرتضی شاه کرم، فریدکیامرثی، ایمان سلگی، احمد صمیمی، سالار مسیب‌زاده و مجید رحمتی از روز پنجشنبه 2 بهمن ماه ساعت 18 اجرای عمومی خود را آغاز می‌کند. نمایش «برونسی» چهار مقطع از زندگی شهید عبدالحسین برونسی را که شامل سربازی، زمان انقلاب، بعد از انقلاب و دوران جنگ و شهادت است، نشان می‌دهد. در این نمایش 4 موقعیت منفک از هم که به یکدیگر مرتبطند در چهار تابلو به تصویر کشیده می‌شوند. اجرای این سه اثر نمایشی در حالی است که نحوه فروش بلیت و حضور تماشاگران در تالارهای نمایشی با در نظر گرفتن ظرفیت 50 درصدی تالارها و موارد مربوط به فاصله‌گذاری براساس شیوه نامه‌های بهداشتی صورت می‌گیرد.
لبخند باشکوه سنگلج
تماشاخانه «سنگلج» هم بعد از تعطیلی چهارماهه، از 30 دی ماه با اجرای نمایش «لبخند باشکوه آقای گیل» به‌کارگردانی میکائیل شهرستانی میزبان تماشاگران می‌شود. این نمایش پیش‌تر قرار بود در اوایل مهرماه به روی صحنه برود اما اجرای آن به‌دلیل بسته شدن تماشاخانه‌های تئاتر بنا بر دستور ستاد مقابله با ویروس کرونا با تأخیری چهارماهه روبه‌رو شد. داستان این نمایش درسال‌های پس‌از اصلاحات ارضی ایران در خانواده‌ای از طبقه ملاک گیلان به‌نام «گیل» می‌گذرد. نمایشنامه «لبخند باشکوه آقای گیل» که از نمونه‌های شاخص ادبیات نمایشی معاصر است توسط اکبر رادی؛ نمایشنامه‌نویس سرشناس تئاتر ایران نوشته شده که هرشب ساعت ۱۸ روی صحنه می‌رود.

کپی