اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

چرا بیماران کرونایی حس بویایی خود را از دست می‌دهند؟

چرا بیماران کرونایی حس بویایی خود را از دست می‌دهند؟

نتایج تحقیقات علمی نشان می‌دهد در ۸۶ درصد موارد ابتلای خفیف به بیماری کرونا از دست دادن بویایی گزارش شده است؛ اما چرا و چه مدت در صورت ابتلا به بیماری کووید 19 حس بویایی از دست می‌رود؟

محققان دریافته اند که افرادی که به درجات خفیف بیماری کرونا مبتلا می‌شوند، نسبت به سایر کسانی که بصورت جدی یا ملایم تری این بیماری را تجربه کرده اند، حس بویایی خود را بیشتر از دست خواهند داد. براساس این مطالعه تقریبا تمام کسانی که بویایی خود را از دست داده اند، ظرف ۶ ماه به حالت عادی بازخواهند گشت.


دلیل از دست رفتن بویایی ناشی از کرونا

محققان بین ماه‌های مارس تا ژوئن در ۱۸ بیمارستان اروپا ۲۵۸۱ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ را مورد بررسی قرار دادند و روی تعلیل در بویایی (OD) یا ازبین رفتن آن مطالعاتی انجام دادند. OD یکی از شایع‌ترین علائم ابتلا به ویروس کروناست.

از بین رفتن بویایی در ۸۵.۹% کسانی که به درجات خفیف کرونا مبتلا شده بودند مشاهده شد، این علامت در موارد متوسط ۴.۵% و در درجات شدید ابتلا به بیماری ۶.۹% گزارش شد.
درصورتی که فرد دارای هیچ نشانه‌ای از التهاب ویروسی نبود، بعنوان فردی با ابتلا به درجه ضعیف بیماری قلمداد می‌شد و می‌توانست در خانه درمان شود.


دلیل از دست رفتن بویایی ناشی از کرونا

در گزارش بیماران بصورت میانگین ۲۱.۶ روز بویایی خود را از دست داده بودند، اما یک چهارم از این بیماران تا ۶۰ روز هنوز بویی حس نمی‌کردند. محققان همچنین از تست بررسی مخاط بینی استفاده کرده و متوجه شدند که حس بویایی در ۵۴.۷% از موارد خفیف و ۳۶.۶% از موارد بحرانی ابتلا به کووید ۱۹ مشاهده شده است.

طبق تحقیقات محققان اروپایی، OD بسیار در موارد خفیف شایع است و ۹۵% از بیماران در این دسته طی ۶ ماه اغلب بویایی خود را باز می‌یابند. امتیاز دهی به بیماران در این تحقیق براساس امتیاز دهی سازمان بهداشت جهانی به شدت بیماری کرونا صورت پذیرفت.
افراد جوان‌تر نسبت به سالخوردگان بیشتر بویایی خود را از دست داده اند، اما علت هنوز مشخص نیست./ خبرگزاری صدا و سیما 

خستگی و اختلال بویایی، چشایی و روانی کرونا بعد از بهبودی هم ادامه دارد

اگر بوی نعنا و روغن نارگیل را تشخیص نمی‌دهید شاید کرونایی شدید

این کاربر کرونایی با خوردن پیاز خام اختلال چشایی‌اش را اثبات کرد

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 
 

 

کپی