اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

کلمات کلیدی
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان عنوان کرد

وقوع ۸۱ فقره آتش سوزی در جنگل های گیلان/ رودخانه آستاراچای آتش بُر حریق آذربایجان است

وقوع ۸۱ فقره آتش سوزی در جنگل های گیلان/ رودخانه آستاراچای آتش بُر حریق آذربایجان است

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان، با اشاره به وقوع حریق در جنگل های جمهوری آذربایجان در مرز آستارا، اضافه کرد: خوشبختانه این آتش سوزی فعلا جنگل های آستارا را تهدید نمی کند.

سرهنگ محمد قربانی لرد با بیان اینکه از ۲۰ دی ماه تا شب گذشته در مجموع ۸۱ فقره حریق در سطح جنگل های استان گیلان به وقوع پیوسته است، اظهار کرد: ۶۱ فقره از این آتش سوزی ها طی سه روز گذشته رخ داده است.

وی با اشاره به درگیر شدن حدود ۱۴۰ هکتار از اراضی جنگلی استان گیلان با حریق در مدت مذکور، بیان کرد: بیشتر آتش سوزی ها مربوط به لاش برگ ها و درختان خشک شده شکسته و افتاده در مناطق دارای درختان سوزنی برگ است، زیرا درختان پهن برگ کمتر دچار حریق می شوند.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، با بیان اینکه حریق های رخ داده طی هفته گفته بیشتر سطحی بوده و آسیبی به تنه و تاج درختان وارد نشده است، تصریح کرد: هر فقره زیر هکتار بوده که در حال حاضر با وجود آمادگی صد درصدی نیروهای یگان حفاظت و سایر گروه های امدادی و بسیج مردمی کلیه حریق ها را اطفا کردیم.

قربانی لرد، با اشاره به وقوع حریق در جنگل های جمهوری آذربایجان در مرز آستارا، اضافه کرد: خوشبختانه این آتش سوزی فعلا جنگل های آستارا را تهدید نمی کند؛ مگر اینکه سرعت وزش باد به ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت برسد که چنین پیش بینی از سوی هواشناسی نداریم.

وی با بیان اینکه رودخانه مرزی آستاراچای که در منطقه بهارستان آستارا قرار دارد به عنوان آتش بُر عمل می کند، گفت: حاشیه های این رودخانه پاکسازی شده و جای نگرانی از بابت سرایت آتش نیست؛ البته روز گذشته در آستارا با چند فقره آتش در سطح عرصه های جنگلی مواجه بودیم که مربوط به حریق آذربایجان نیست و کاملا آنها را اطفا کردیم.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان، با اشاره به مشاهده دود از داخل جنگل های گیلان، متذکر شد: این دودها از کنده های سوخته بلند شده و به دلیل صعب العبور بودن اکثر مناطق جنگلی، امکان آب پاشی و از بین رفتن دود وجود ندارد، اما کلیه حریق ها مهار شده و جای نگرانی نیست./ ایسنا

کپی