اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

واکنش ایران به تحریم وزیر امور خارجه سوریه

واکنش ایران به تحریم وزیر امور خارجه سوریه

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی نسبت به تحریم وزیر امور خارجه سوریه واکنش نشان داد.

«سعید خطیب زاده»  تحریم وزیر امور خارجه و مهاجران جمهوری عربی سوریه و  فیصل مقداد توسط اتحادیه اروپا را حرکتی غیرمعقول و غیرسازنده ارزیابی کرد که منجر به افزایش بحران سوریه و پیچیده تر شدن روند حل و فصل سیاسی بحران این کشور خواهد شد. 

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: چنین اقدام ناپسندی صرفا منجر به واگرایی بیشتر ‌و در نتیجه افزایش بی‌اعتمادی بین بروکسل و دمشق خواهد شد و در شرایطی که بحران سوریه نیازمند راه حل سیاسی است، تحریم وزیر امور خارجه این کشور به عنوان مسوول سیاست خارجی معنایی جز کارشکنی در مسیر صلح ندارد.

خطیب زاده قویا از اتحادیه اروپایی خواست در این اقدام خود خصوصا در شرایطی که انتظار می‌رفت اتحادیه اروپا حملات ‌و تجاوزات رژیم صهیونیستی به خاک سوریه که ناقض حاکمیت ملی‌ و تمامیت ارضی این کشور است را محکوم کرده و مخالفت جدی خود را با تحریم‌های ناعادلانه آمریکا علیه ملت سوریه اعلام دارد، تجدید نظر کند.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی اتخاذ چنین تصمیمی را نابخردانه ارزیابی کرد.

فیصل مقداد به دلیل آنچه اوضاع دشوار سوریه خوانده شده به فهرست تحریم اشخاص حقیقی و حقوقی اتحادیه افزوده شد. به این ترتیب وی مشمول توقیف دارایی و ممنوعیت سفر به کشورهای عضو این اتحادیه خواهد بود.

فیصل مقداد ۲ آذر ۱۳۹۹ با حکم بشار اسد رئیس جمهوری سوریه وزیر امور خارجه این کشور شد. مقداد سالها معاون ولید المعلم وزیر خارجه پیشین سوریه بود که چندی پیش بر اثر بیماری قلبی درگذشت.

دولت سوریه با محکوم کردن تحریم‌ها اعلام کرده که این اقدام بیانگر فقدان استقلال تصمیم‌گیری اتحادیه و دنباله‌روی حقیرانه از سیاست‌های آمریکا است.

/ایرنا 

کپی