اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

تهدید رئیس سیا به استعفا درپی فشارهای ترامپ

تهدید رئیس سیا به استعفا درپی فشارهای ترامپ

رئیس سازمان سیا تهدید کرده بود، در صورتی که رئیس جمهور در حال کناره‌گیری آمریکا یکی از طرفداران و وفاداران خود را به عنوان معاون مدیر این سازمان منصوب کند، از سمت خود استعفا می‌دهد.

به نقل از پایگاه آکسیوس، سه تن از مقامات دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور در حال کناره‌گیری آمریکا که از این برنامه آگاه بودند اعا کردند که کارهای اداری و کاغذ بازی‌های مربوط به تعیین "کَش پَتِل"، یکی از طرفداران ترامپ به عنوان معاون مدیر سازمان سیا در اوایل دسامبر ۲۰۲۰ انجام شده بود.

این برنامه در حالی مطرح شده بود که گمانه‌زنی‌هایی درخصوص احتمال اخراج "جینا هاسپل"، رئیس سیا به وجود آمده بود و عدم حضور وی در جلسات گزارش دهی اطلاعاتی روزانه به رئیس‌جمهور آمریکا به این گمانه‌زنی‌ها دامن زد.

براساس گزارش پایگاه آکسیوس، هاسپل ۱۱ دسامبر ۲۰۲۰ در چنین جلسه‌ای شرکت کرده بود که عملکردش در آن جلسه سبب شد تا ترامپ نظر خود را تغییر دهد. اما از آن زمان به بعد گمانه‌زنی‌ها همچنان مطرح شدند و هاسپل نیز از این انتصاب احتمالی مطلع شد.

هاسپل به محض اطلاع پیدا کردن از این برنامه ترامپ، تهدید کرده بود که از سمت خود کناره‌گیری می‌کند.

پایگاه آکسیوس گزارش داده که ایده انتصاب پتل به عنوان معاون رئیس سیا از بی‌اعتمادی روز افزون ترامپ به هاسپل طی سال گذشته نشات می‌گرفت. ترامپ معتقد بود که اگر "وون بیشاپ"، معاون کنونی رئیس سیا را برکنار کند و پتل را جایگزین وی کند، هاسپل استعفا می‌دهد و در این صورت پتل رئیس موقت سازمان سیا خواهد شد.

به گفته منابع آگاه، تعدادی از معاونینی ارشد ترامپ در کاخ سفید وی را ترغیب کردند تا طرح تعیین پتل به عنوان معاون رئیس سیا را عملی نکند. آنها همچنین در تلاش بودند تا اعتماد ترامپ به هاسپل را مجدد احیا کنند.

جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، ویلیام برنز، دیپلمات با سابقه را برای ریاست سیا در نظر گرفته است. دیوید کوهن هم از سوی رئیس جمهوری منتخب برای معاونت سیا در نظر گرفته شده است.

/ایسنا 

کپی