اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

تهدید اصلی برای اسرائیل در لبنان است نه سوریه

تهدید اصلی برای اسرائیل در لبنان است نه سوریه

یک تحلیلگر صهیونیستی با اذعان به توان موشکی بالای حزب الله لبنان، موشک‌های نقطه زن آن را اصلی‌ترین تهدید برای رژیم صهیونیستی خواند.

به نقل از المیادین، "آلون بن دیوید"، تحلیلگر مسائل نظامی رژیم صهیونیستی با انتشار یادداشتی در روزنامه عبری زبان معاریو اذعان کرد که حزب‌الله لبنان تا به امروز موفق به جمع آوری موشک‌های نقطه‌زن با برد متوسط ​​و بالا شده است و به هر حمله رژیم صهیونیستی به خاک لبنان با آتش پاسخ خواهد داد.

وی در این باره گفت: تهدید اصلی و استراتژیک اسرائیل در لبنان است نه سوریه؛ تهدیدی که اسرائیل تا کنون از حل و فصل کردن آن اجتناب کرده است.

این تحلیلگر صهیونیستی در ادامه نوشت: حملات مداوم اسرائیل در سوریه مانع تلاش حزب‌الله برای ایجاد توانایی ساخت و نصب موشک‌های نقطه‌زن در خاک لبنان نشده است.

وی ادامه داد: برآورد اسرائیل این است که حزب‌الله تا به امروز موفق به جمع آوری صدها موشک نقطه‌زن با برد متوسط ​​و بالا شده است و اکنون چندین تأسیسات در لبنان وجود دارد که شامل اجزای موشک نقطه‌زن هستند.

این تحلیلگر مسائل نظامی در مقاله خود تأکید کرد: از سال ۲۰۱۲، معادله بازدارندگی برقرار شده است، که بر اساس آن حزب‌الله در مقابل هر حمله "اسرائیل" به خاک لبنان با آتش پاسخ خواهد داد و ارتش اسرائیل شلیک موشک‌های نقطه‌زن از لبنان را یک تهدید استراتژیک برای خود می‌داند.

وی اذعان کرد: قدرت موشک‌های نقطه‌زن حزب الله می تواند سامانه‌های استراتژیک و راهبردی اسرائیل را مختل کند و و حزب الله به واسطه این موشک‌ها می تواند پایگاه "هکریا" که مقر وزارت جنگ و ستاد کل ارتش است را هدف قرار دهد.

بن دیوید همچنین در این یادداشت آورده است: در سال‌های پس از خروج از لبنان، ارتش اسرائیل با دید تمسخر به مسئله مسلح شدن سریع حزب‌الله نگاه می‌کرد و گمان می‌کرد که راکت‌های حزب‌الله در انبارها زنگ خواهد زد، اما در سال ۲۰۰۶ موشک‌ها زنگ نزده بودند و به یکباره و به شکلی غافلگیر کننده هزاران فروند از این موشک‌ها بر سر ما فرود آمدند./ ایسنا

کپی