اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

ساخت قطار برقی با سرعت ۴۰۰ مایل برساعت در چین

ساخت قطار برقی با سرعت ۴۰۰ مایل برساعت در چین

نمونه اولیه ای از قطار «مگ لو» در چین ساخته شده است که سرعت آن به ۳۸۵ مایل برساعت می رسد. این نوع قطار با نیروی الکترومغناطیس حرکت می‌کند.

محققان چینی از نمونه اولیه یک قطار مَگ‌لِو (maglev) رونمایی کردند که سرعت آن به ۴۰۰ مایل برساعت می‌رسد. مگ لو قطاری است که هنگام حرکت، به‌طور شناور در هوا و در فاصله کمی از ریل قرار می‌گیرد، در حالی که تنها با هوا اصطکاک دارد. این نوع قطار با نیروی الکترومغناطیس حرکت می‌کند.

نمونه اولیه این قطار که روی یک ریل کوتاه به نمایش درآمد، ابزاری برای حمل و نقل بین دو شهر فراهم می‌کند. سرعت قطار به اندازه یک جت است. البته این قطار قبل از عرضه عمومی باید ارتقا یابد، اما اتکای آن به فناوری جدید ابررسانا سبب شده سریع‌تر، سبک ترو کارآمدتر از سایر نمونه‌های مَگ‌لِو باشد.

محققان دانشگاه جیاتونگ نمونه اولیه را ساخته‌اند و ادعا می‌کنند سرعت آن به ۳۸۵ مایل برساعت (۶۲۰ کیلومتر برساعت) می‌رسد. البته طبق تخمین آنها، این قطار ۶ سال دیگر برای استفاده تجاری آماده خواهد بود و سرعت آن به ۴۹۷ مایل برساعت (۸۰۰ کیلومتر برساعت) خواهد رسید.

محققان در این بازه زمانی روی کاهش وزن قطار کار می کنند و برای این کار واگن‌های آن نیز از جنس فیبر کربنی ساخته می‌شوند. هدف نهایی ساخت قطاری است که سبک تر از همتایان خود باشد تا هزینه ساخت ریل‌ها، تونل‌ها و پل‌ها کاهش یابد./مهر

کپی