اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

واکنش ناتو به خروج روسیه از پیمان آسمان‌های باز

واکنش ناتو به خروج روسیه از پیمان آسمان‌های باز

به دنبال تصمیم روسیه برای خروج از پیمان آسمان‌های باز، ناتو با بیان اینکه از قصد مسکو مطلع شده است، تاکید کرد: اجرای گزینشی این تعهدات، سهم این پیمان مهم در امنیت و ثبات در منطقه اروپا-آتلانتیک را تضعیف کرده است.

 به نقل از روزنامه فایننشال تایمز، وزارت خارجه روسیه جمعه با اعلام این خبر تاکید کرد که خروج آمریکا از این پیمان در سال گذشته میلادی به طرز چشمگیری توازن منافع کشورهای عضو را زیر سوال برده و برهم می‌زند و پیشنهادهای مسکو هم از سوی متحدان واشنگتن با بی‌توجهی مواجه شده بود.

آمریکا پیشتر روسیه را به نقض این توافق از طریق عدم صدور مجوز برای پرواز بر فراز کالینینگراد و همچنین مرز روسیه با گرجستان و در زمان برگزاری مانورهای نظامی متهم کرده بود. روسیه هم می‌گوید که آمریکا پروازها بر فراز آلاسکا را محدود می‌کرد.

در بیانیه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) آمده است: همه متحدان ناتو همچنان به کنترل موثر و بین‌المللی تسلیحات، خلع سلاح و منع اشاعه تسلیحات متعهد هستند که برای امنیت ما ضروری است. ما همچنین از گفت‌وگوی شورای ناتو-روسیه برای کاهش خطرات و شفافیت استقبال می‌کنیم. مسکو با اجرای گزینشی این تعهدات، سهم این پیمان مهم در امنیت و ثبات در منطقه اروپا-آتلانتیک را تضعیف کرده است.

در همین حال سخنگوی وزارت خارجه فرانسه هم گفت، پاریس از تصمیم روسیه برای خروج از پیمان آسمان‌های باز متاسف است و امید دارد که مسکو در موضع خودش روی این مساله تجدیدنظر کند. انگلیس و آلمان هم از برنامه‌های روسیه برای خروج از این پیمان ابراز تاسف کرده‌اند. / ایسنا

کپی