اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

همتی: نرخ ارز را مبانی بنیادی بازار شکل می‌دهد

همتی: نرخ ارز را مبانی بنیادی بازار شکل می‌دهد

رئیس کل بانک مرکزی طی یادداشتی با تاکید بر اهمیت قدرت رقابت پذیری اقتصاد، به همراه صیانت از ذخایر ارزی برای بانک مرکزی نوشت: در مسیر منافع ملی و رفاه مردم عزیز بر اساس خوش‌آمد افراد و گروه‌های سیاسی تصمیم نمی‌گیرم.

عبدالناصر همتی طی یادداشتی درباره روند کاهشی نرخ ارز نوشت:

این روز‌ها، در خصوص روند کاهشی نرخ ارز، بر اساس دیدگاه‌های سیاسی، تهدید‌های مختلف راه و قضاوت‌های خاص می‌شود.

روند نرخ ارز بر اساس مبانی بنیادی بازار شکل می‌گیرد؛ لذا بر اساس آنچه طی دو سال و نیم گذشته شاهد آن بودیم، فشار ناشی از تحریم‌ها، خصوصاً تشدید انتظارات، در افزایش قیمت ارز موثر و تعیین کننده بوده است؛ لذا انتظار می‌رود با فروکش کردن انتظارات نرخ ارز نیز به سمت تعادل و ارزش اقتصادی آن حرکت بکند.

همانگونه که ریاست محترم جمهوری تاکید کردند با دسترسی به طرح بانک مرکزی به منابع مسدودی خود و نیز شرایط پیش رو، امکان مدیریت موثرتر در بازار ارز در راستای اهداف کلان بانک مرکزی، فراهم می‌شود؛ در این میان فقط قدرت رقابت پذیری اقتصاد، به همراه صیانت از ذخایر ارزی برای بانک مرکزی اهمیت دو چندان دارد.

بانک مرکزی در طول دو سال و نیم گذشته تلاش کرده است با برنامه و تدبیر، تحریم‌های دولت آمریکا را خنثی و در حد توان از سقوط بیش از حد در ارزش پول ملی جلوگیری و دشمن را از رسیدن به هدف فروپاشی اقتصادی مایوس و ناموفق بسازد./شبکه خبر 

کپی