اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

موافقت 56 درصد از مردم آمریکا با برکناری ترامپ

موافقت 56 درصد از مردم آمریکا با برکناری ترامپ

اکثریت آمریکایی ها با برکناری ترامپ و جلوگیری از کاندیداتوری دوباره وی برای ریاست جمهوری موافق هستند.

به گزارش ان بی سی نیوز، بر اساس یک نظر سنجی که شبکه تلویزیونی ان بی سی نیوز با همکاری روزنامه واشنگتن پست انجام داد،56 درصد از آمریکایی ها اقدامات کنگره این کشور برای جلوگیری از کاندیدتورای دوباره «دونالد ترامپ» رئیس جمهور شکست خورده آمریکا برای انتخابات ریاست جمهوری را تأیید کردند.

بر اساس این نظر سنجی 59 درصد از شرکت کنندگان پیش بینی کردند که تاریخ به ترامپ به عنوان رئیس جمهور«پایین تر از متوسط» نگاه خواهد کرد و  48 درصد نیز دوران ریاست جمهوری وی را «فقیر» دانستند.همچنین 56 درصد از کسانی که در این نظر سنجی شرکت کردند تلاش ها و اقدامات کنگره آمریکا برای برکناری ترامپ و جلوگیری از وی برای به عهده گرفتن دوباره پست ریاست جمهوری موافقت کردند.

بر اساس این نظرسنجی از هر 10 آمریکایی 9 نفر با حمله 6ژانویه به ساختمان کنگره مخالفت کردند و 7 نفر از 10 نفر نیز ترامپ را تا حدودی مسئول این حمله دانستند.

54 درصد نیز گفتند که باید به ترامپ اتهام جنایی به دلیل تحریک برای آشوب زده شود زیرا وی طرفدارانش را تشویق کرد تا به ساختمان کنگره حمله کنند و بیش 66 درصد نیز گفتند که سخنان و اقدامات ترامپ از زمان انتخابات تا کنون غیرمسئولانه بوده است.

علاوه بر آن 51 درصد گفتند که حوادث هفته گذشته در واشنگتن باعث شده است که به ثبات دموکراسی در ایالات متحده آمریکا اعتماد کمتری داشته باشند. با وجود این، 20 درصد فقط گفتند که نسبت به آینده نظام حاکمیت در ایالات متحده آمریکا بدبین هستند.

این در حالی است که برخی از نمایندگان آمریکا به دنبال آن هستند که از ورود ترامپ به ساختمان کنگره در پی حمله هوادارانش به این ساختمان برای همیشه جلوگیری کنند.

«نیکیما ویلیامز» نماینده دموکرات از ایالت«جورجیا» در مجلس نمایندگان آمریکا قصد دارد لایحه ای را ارائه کند که بر اساس آن «دونالد ترامپ» رئیس جمهور کنونی آمریکا تا آخر عمرش از ورود به ساختمان کنگره منع شود.

بر اساس پیش نویس این لایحه که ویلیامز آن را ارائه کرد پلیس ساختمان کنگره و بازرس های مجلس های نمایندگان و سنا باید تدابیری را «بر اساس ضرورت» اتخاذ کنند تا از ورود ترامپ به ساختمان کنگره در هر زمانی پس از پایان دوران ریاست جمهوری اش جلوگیری شود.

این پیشنهاد به کمیته مجلس نمایندگان فرستاده شده است به رغم آن که به لحظ قانونی تصویب نمی شود به ویژه آن که قانون اساسی آمریکا هر گونه قانونی که فرد مشخصی را هدف قرار دهد را ممنوع کرده است.

در همین حال، «الان لیچمن» استاد تاریخ در دانشگاه آمریکا می گوید که اگر کنگره این ممنوعیت را تصویب کند این بخش قضایی است که حرف آخر را می زند.وی تأکید کرد که اگر این قانون تصویب شود همه چیز به دادگاه ها واگذار می شود.

از سوی دیگر، دونالد ترامپ که کمتر از پنج روز دیگر کاخ سفید را ترک می کند قصد دارد در ویلای مجلل خود در «مارالاگوی» ایالت «فلوریدا» مستقرشود.

به گفته نزدیکان رئیس جمهوری آمریکا بخشی از کارکنان کاخ سفید و داماد او، «جارد کوشنر» برای ادامه همکاری در زمان اقامت ترامپ در مارالاگو به او می پیوندند.

شایعاتی مبنی بر اقامت جارد کوشنر و همسرش در «میامی» نیز  شنیده می شود.

ویلای ترامپ در نزدیکی ساحل «پالم بیچ» است و برخی از همسایگان او بارها سعی کرده اند تا ترامپ را از اقامت دائم در این ویلا بازدارند.

همزمان گفته می شود« جو بایدن» و همسرش، «جیل» در خانه تاریخی بلر در نزدیکی کاخ سفید مستقر شده اند تا آماده اسباب کشی به مقر ریاست جمهوری در چهار سال آینده باشند.

مراسم تحلیف رئیس جمهوری ایالات متحده ۲۰ ژانویه برگزار می شود. برخی گمانه زنی ها نشان می دهد دستیاران دونالد ترامپ پیش از این تاریخ در خانه او در فلوریدا مستقر خواهند شد.

گفته می شود رئیس جمهور  قصد دارد صبح بیست ژانویه کاخ سفید را ترک کند. ترامپ دو روز پس از حمله طرفدارانش در تاریخ ۶ ژانویه به ساختمان کنگره، در توئیتی اعلام کرد که در مراسم تحلیف شرکت نمی کند. آخرین توییتی که باعث شد حساب رئیس جمهوری آمریکا برای همیشه مسدود شود.

بنابراین گزارش، روز چهارشنبه هفته گذشته و تنها ساعتی بعد از پایان سخنرانی ترامپ در اجتماع هواداران خود، نشست مشترک کنگره با ریاست مایک پنس آغاز شد اما در همان ساعات اولیه، نمایندگانی که در حال تایید آرای الکترال کالج بودند، به خاطر هجوم حامیان ترامپ به ساختمان کنگره، مجبور به خروج از سالن یا پناه گرفتن در پشت صندلی‌ها شدند.نشست مشترک مجلس نمایندگان و سنای آمریکا برای شمارش آرای گزینشگران انتخابات ریاست جمهوری که با شور و یورش هواداران دونالد ترامپ به داخل ساختمان کنگره متوقف شد واکنش‌های بین‌المللی را در پی داشت و بسیاری از سران و مقامات عالی جهان ضمن سرزنش اقدام ترامپ و هوادارانش در به راه انداختن شورش، نسبت به وقایع واشنگتن ابراز نگرانی کردند.

در تیراندازی‌های رخ داده در جریان این شورش، دست کم 5 نفر کشته و دهها نفر هم زخمی شدند که تعدادی از آنها از نیروهای پلیس هستند. دست کم 68 نفر هم در جریان شورش بازداشت شدند. یکی از کسانی که در جریان حمله به ساختمان کنگره کشته شد یک افسر پلیس محافظ ساختمان کنگره بوده است و یکی دیگر نیز یک نظامی سابق در نیروی دریایی آمریکا بود.جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا هم این حادثه را محکوم کرد و آن را تروریسم داخلی نامید.

بعد از حمله به کنگره آمریکا این کشور در وضعیت بی سابقه و ملتهبی قرار گرفته است./جماران 

کپی