اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

هنر شاد زیستن

هنر شاد زیستن
فرزین فریدونی پور

شاد زیستن هنری است که به آموختن نیاز دارد. برای اینکه شاد زیستن را بیاموزیم، باید این سخن «پوشه» را باور داشته باشیم که «جهان آینه ای است که ما را آن گونه که هستیم جلوه می دهد، اگر بخندیم، چهره ای خندان به ما نشان می دهد و اگر با چهره ای ناخوش بدان بنگریم، چهره ای درهم و خشن نشانمان می دهد.»

امروزه در علم پزشکی و روانشناسی به این نتیجه رسیده اند که خنده نوعی آرامش و استرس مثبت است که رغبت به زندگی را در فرد افزایش می دهد. خنده از بروز حالاتی چون خشم، ترس، سستی و رخوت می کاهد. زیرا زمانی که ما بخندیم و صورتی آرام و متبسم داشته باشیم، این حالات چهره ما می تواند تاثیر عمیقی در چگونگی تفکر و احساس ما داشته باشد و در نهایت، ما را به آرامش برساند.

در محیط شاد، ذهن انسان پویا، زبانش گویا و استعدادش شکوفا می شود. باید توجه داشته باشیم، نسل غم زده، محکوم به شکست است و از این بابت بر دلسوزان جامعه واجب است، روح شادی و نشاط را در رگ حیات جامعه تزریق کنند.

لازمه شادی و شادبودن چیزی نیست جز مثبت اندیشی و جستجوی خوبی ها و زیبایی ها. انسان با نگرش منفی به دنیا چیزی جز روحیه ای افسرده، چهره ای غمگین و حالتی خشمگینانه ندارد و این نگرش منفی، تخریب گر جامعه است. نباید فراموش کرد که رخدادهای اجتماعی، راه حل های اجتماعی دارد و راهکارهای جمعی در برخورد با چنین مشکلاتی می تواند بسیار کارساز باشد. به یاد بسپاریم که پیشگیری کارآمدتر از درمان است.

---
---

 

کپی