اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

صدور پروانه ساخت پلاسکو پس از احداث ۸۵ درصد ساختمان/ کسبه تا اردیبهشت سال آینده مستقر می‌شوند

صدور پروانه ساخت پلاسکو پس از احداث ۸۵ درصد ساختمان/ کسبه تا اردیبهشت سال آینده مستقر می‌شوند

رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به اینکه ساخت پلاسکو تاکنون ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، از پایان اختلاف با شهرداری و صدور پروانه ساخت ساختمان پلاسکو از سوی این سازمان خبر داد و گفت: کسبه این مجتمع تجاری می‌توانند تا اردیبهشت سال آینده در آن مستقر شوند.

سید پرویز فتاح در جریان آیین صدور پروانه پلاسکو در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سی ام دی ماه سالگرد حادثه پلاسکو و فرصت مناسبی است که از وضعیت پلاسکو بازدید داشته باشیم.

وی ادامه داد: پلاسکو در حال حاضر ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و تا پایان سال ۹۹ از نظر پیشرفت به ۹۴ درصد خواهد رسید.

فتاح  با اشاره به وضعیت کرونا و تورم اظهار داشت: کرونا و تورم هزینه‌هایی را به بنیاد مستضعفان تحمیل کرد اما حتی یک روز نیز در احداث پلاسکو تأخیر نیفتاد و ۲۴ ساعته تلاش شد که ساختمان پلاسکو ساخته شود.

رئیس بنیاد مستضعفان تاکید کرد: در ساخت پلاسکو ضوابط فنی مورد نظر شهرداری تهران، میراث فرهنگی، آتش نشانی و سازمان مهندسی رعایت شده است.

وی با بیان اینکه شهرداری بر اجرای ضوابط خود در ساخت پلاسکو پافشاری داشت اما هیچ‌گاه مانع کار و توقف نشد، گفت: همراهی شهرداری و تعامل خوب با بنیاد مستضعفان موجب شد که تاخیر در کار وجود نداشته باشد.

رئیس بنیاد مستضعفان درباره پارکینگ پلاسکو که یکی از مشکلاتی بود که به دلیل آن به رغم پیشرفت کار ساختمان، پروانه ساخت صادر نمی‌شد، تاکید کرد: برای جبران پارکینگ متعهد شدیم و از ساختمان پارکینگ پروانه برای پارکینگ پلاسکو استفاده خواهیم کرد.

به گفته وی، بخشی از تعهدات به شهرداری پرداخت شده و برخی نیز در حال پرداخت است.

فتاح همچنین از کسبه پلاسکو خواست همانطور که تاکنون صبوری و نجابت داشته‌اند در ماه‌های آتی نیز صبور باشند تا پلاسکو آماده بهره‌برداری شود.

وی همچنین با تاکید بر این که در صدد بهره برداری ایمن از پلاسکو هستیم، گفت: پلاسکو ایمن تر و بهتر از قبل ساخته خواهد شد و کسبه از اوایل اردیبهشت ماه می‌توانند مراحل حقوقی مالک و مستاجر را انجام دهند و در آن مستقر شوند.

وی درباره نمای ساختمان پلاسکو نیز با بیان اینکه نمایی انتخاب خواهد شد که به روز باشد، عنوان کرد: تا پایان بهمن ماه نمای پلاسکو نهایی و کامل می شود.

به گفته وی، برای نخستین بار استاندارد تخلیه دود و آتش سوزی در ساختمان پلاسکو استفاده خواهد شد.

فتاح گفت: سرویس های عمومی نیز در پلاسکو از جمله نمازخانه و پله برقی اضافه خواهد شد بنیاد مستضعفان با این کار بخشی از حقوق مسلم خود را به صورت رایگان در اختیار کسبه قرار داده است.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره شکل پرداخت بدهی‌ها به شهرداری تهران که دیگر مشکل صدور پروانه ساخت بود، گفت: بخشی از بدهی ها نقدی و بخشی نیز به صورت تهاتر با پارک هایی که قبلاً در اختیار شهرداری قرار داده شده بود پرداخت شده است.

وی درباره تغییر کاربری زیرزمین ساختمان پلاسکو نیز افزود: هرگونه تغییر کاربری هزینه‌هایی دارد که شهرداری آن را تعیین و بنیاد پرداخت خواهد کرد.

به گفته وی، بنیاد مستضعفان مالک پلاسکو است اما سرقفلی مغازه ها در اختیار کسبه بوده و بنیاد از سر لطف و مسئولیت اجتماعی ساخت ساختمان پلاسکو را بر عهده گرفته است.


نصب یادمان شهدای پلاسکو

فتاح با گرامی‌داشت یاد شهدای آتش نشان در حادثه پلاسکو گفت که یادمان شهدای پلاسکو در این ساختمان نصب می شود.

ساختمان پلاسکو در ۱۷ طبقه ساختمانی تجاری در ضلع شمال شرقی چهارراه استانبول سال ۴۱ افتتاح شده بود؛ از آن به‌عنوان اولین آسمان‌خراش و ساختمان مدرن خاورمیانه یاد می‌شد؛ این ساختمان روز پنج‌شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵ پس از ۵۴ سال از زمان ساخت بر اثر آتش‌سوزی فرو ریخت و ۵۶۰ واحد تجاری در آن نابود شد./ ایرنا 

 

 

 

 

کپی