اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

چرا دولت افغانستان عدد ۳۹ را از پلاک خودروها حذف کرد؟

چرا دولت افغانستان عدد ۳۹ را از پلاک خودروها حذف کرد؟

روایتی خرافاتی از فساد اخلاقی شماره ۳۹ باعث گردید که دولت افغانستان تصمیم بگیرد تا این عدد را بصورت کامل از روند ثبت پلاک خودروها حذف و این کار را بخشی از مبارزه با فساد عنوان کند.

 طی سال‌های گذشته روایتی خرافاتی از عدد ۳۹ در استان غربی هرات افغانستان شروع شد و کم کم در سراسر این کشور گسترش یافت که آنرا نماد فساد اخلاقی و بی «غیرتی» عنوان کردند و این موضوع بصورت ویژه در خودروهای دارای پلاک ۳۹ بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

هرچند افرادی که شماره تلفن همراه وی عدد ۳۹ داشت و یا در منزل زندگی می کرد که شماره آن ۳۹ بود و یا دیگر موارد مشکل ساز شد اما این مشکل زمان بیشتر شد که شماره مسلسل توزیع پلاک در اداره رانندگی رهنمایی افغانستان با عدد ۳۹ آغاز می شد، جدی گردید.

خودروهای که دارای پلاک ۳۹ بودند افزون بر آنکه سرنشینان آنرا به چشم افراد فاسد می دیدند در قیمت خودروها نیز هنگام خرید و فروش اثر داشت که این خودروها به دلیل داشتن عدد ۳۹ در پلاک خود یک سوم قیمت را از دست می داد.

این شایعه کم کم در اداره رانندگی افغانستان جا افتاد و افرادی که برای خودروها تازه وارد پلاک می گرفتند از گرفتن پلاک که دارای عدد ۳۹ بود خودداری می کردند و این وضعیت فرصت را برای فساد در اداره رانندگی نیز بوجود آورد.

پس از نفرت مردم از پلاک دارای عدد ۳۹ هر مشتری که برای گرفتن پلاک به اداره رانندگی افغانستان مراجعه می کرد و ماموران سودجو در این اداره نیز برای آنها پلاک دارای عدد ۳۹ را پیشنهاد می کرد و می گفت که روند توزیع بر همین اعداد رسیده و آنها مجبور هستند از این پلاک ها بگیرند.

اما مشتریان از گرفتن این نوع پلاک خودداری کرده و به ماموران پیشنهاد رشوه می کردند که باعث گسترش فساد در این اداره گردید و از طرف دیگر آسیب جدی به بودجه دولت نیز وارد کرد.

در سال ۱۳۹۳ صدیق صدیقی سخنگوی وقت وزارت کشور افغانستان در کنفرانس مطبوعاتی در کابل به خبرنگاران گفت که این خرافات باعث شده است که امسال یک میلیارد افغانی به بودجه دولت  از این مسیر خسارت وارد شود.

این شایعات با وجودی که همه مردم باور دارند و در مصاحبه‌ها تأکید می کنند که چیزی بی ارزش و خرافاتی است و نباید به آنها توجه کرد اما با گذشت هر روز بیشتر توسعه می یافت.

در آبان ماه سال ۱۳۹۰ دولت افغانستان لویه جرگه مشورتی (مجلس بزرگان) این کشور را برگزار کرده بود که اعضای لویه جرگه در کمیته های چهل گانه تقسیم و روی موضوعات مختلف بحث می کردند.

در همین لویه جرگه نیز افرادی که قرعه آنها به کمیته ۳۹ رسید از شرکت در عضویت این کمیته خودداری کردند و این موضوع باعث شد که کمیته ۳۹ از این جرگه حذف و بجای ان عدد ۴۱ را جایگزین کند.

اکنون دولت افغانستان تصمیم گرفته است که برای جلوگیری از فساد و گرفتن رشوه از مراجعین در اداره رهنمایی رانندگی عدد ۳۹ را بطور کامل از چرخه ثبت در پلاک های خودروها حذف و زمینه رشوه و فساد را از بین ببرد.

«امرالله صالح» معاون نخست ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که از روز شنبه ۲۷ دی ماه هیچ مامور اداره رانندگی حق ندارد به مراجعین برای گرفتن پلاک دارای عدد ۳۹ را پیشنهاد و زمینه رشوه گرفتن را فراهم سازد.

وی گفته است که این عدد بصورت دایم از ثبت در پلاک خودروها از این اداره حذف می گردد.

این اعلام معاون رئیس جمهوری افغانستان در فضای اجتماعی و رسانه‌ای در داخل و خارج از افغانستان غوغا برپا کرد و صف بندی در فضای اجتماعی افغانستان را بوجود آورد که شماری از وی حمایت کردند و تعداد دیگر نیز این عمل وی را محکوم کرده و آنرا رسمیت بخشیدن به خرافات عنوان کردند.

«خلیل مینوی» رئیس سابق خبرگزاری «آژانس باختر» خبرگزاری دولتی افغانستان هم در فیسبوک خود نوشته است که ماجرای عدد ۳۹ به سرخط رسانه‌های جهان مبدل شده است./ ایرنا 

 

 

 

کپی