اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

موزه ملی تاریخ آمریکا در تلاش برای ثبت تعرض هواداران ترامپ به کنگره

موزه ملی تاریخ آمریکا در تلاش برای ثبت تعرض هواداران ترامپ به کنگره

متصدیان «موزه ملی تاریخ آمریکا» هرآنچه را که از شورشیان هفته گذشته در حمایت از «دونالد ترامپ» به ساختمان کنگره یورش بردند، بر جای مانده بود برای ثبت در تاریخ جمع‌آوری کردند.

به گزارش روزنامه نشنال، پس از حمله خشونت‌بار هفته گذشته حامیان دونالد ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا در واشنگتن، متصدیان موزه ملی تاریخ آمریکا فورا هر آنچه را از این تعرض به جا مانده بود، جمع‌آوری کردند؛ از پلاکارد و پوستر گرفته تا پرچم‌های رهاشده از جمله آیتم‌هایی هستند که متولیان این موزه برای اضافه کردن به آرشیو خود از محوطه نشنال مال (پارک ملی) در نزدیکی کنگره جمع کردند.

آنته‌آ ام. هانتگ مدیر این موزه با انتشار بیانیه‌ای گفت: ما به عنوان یک موسسه فرهنگی، به درک این که مردم آمریکا چگونه تغییر ایجاد می‌کنند، متعهدیم. شاخه تاریخ سیاسی و نظامی موزه از ابتدا مستندسازی انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ را آغاز کرده بود و حالا اشیا و داستانهایی که به نسل‌های آینده در به یادآوردن و درک بستر اجتماعی و تاریخی وقایع روز ششم ژانویه (روز اشغال کنگره آمریکا) و پیامدهای آن کمک خواهد کرد را نیز به این مجموعه اضافه می‌کند.

هانتگ در این بیانیه همچنین از مردم خواست هر آیتمی که به درد ثبت در تاریخ و آموزش آیندگان درباره این رویداد می‌خورد را حفظ کرده و با موزه به اشتراک بگذارند. این موزه تابستان گذشته نیز بنرها و پلاکاردهای مربوط به اعتراضات گسترده ضدنژادپرستی در آمریکا موسوم به جان سیاهپوستان اهمیت دارد را نیز برای آرشیو خود جمع‌آوری کرده بود.

به دنبال کشته شدن پنج نفر در جریان حملات چهارشنبه گذشته به کنگره آمریکا، تحقیقات فدرال در این باره به جریان افتاده و شبهاتی نیز درباره این که شورشیان چگونه توانستند از سد امنیتی این ساختمان دولتی عبور کنند، طرح شده است.

مقامات آمریکایی در تلاشند خسارات حاصل از این حمله را جبران کرده و ساختمان را از ردپای شورشیانی که با شکستن شیشه‌ها و تخریب راه خود را به کنگره باز کردند، پاک کنند. پاکسازی کنگره شامل پاک کردن دیوارنوشته‌ها و بقایای به جا مانده از اسپری فلفل، گاز اشک آور و کپسول‌های آتش‌نشانی خواهد بود. در جریان اشغال کنگره همچنین چند آیتم از جمله لپ‌تاپ‌های سناتورها و شماری از اسناد رسمی و اشیا تاریخی گم شدند.

افراط‌گرایان حامی دونالد ترامپ که با ادعاهای بی‌اساس وی درباره تقلب در پنجاه و نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تحریک شده بودند، چهارشنبه گذشته (۱۷ دی ۹۹) به کنگره آمریکا حمله و این ساختمان را که به گفته رویترز نماد دمکراسی این کشور است، اشغال کردند.

هم‌آهنگ با دولتمردان کشورهای مختلف، ورزشکاران آمریکایی و حتی پاپ فرانسیس، هالیوود نیز در واکنش به این شورش خشونت‌طلبانه ساکت ننشست. ستاره‌های معروف هالیوودی افرادی را که به کنگره یورش برده بودند، تروریست نامیدند و از واکنش مغرضانه نیروهای پلیس آمریکا به این شورش انتقاد کردند./ ایرنا 

 
 
 


 

کپی