اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹

رای مجلس نمایندگان آمریکا به استیضاح ترامپ: اتهام «تحریک به شورش»

رای مجلس نمایندگان آمریکا به استیضاح ترامپ: اتهام «تحریک به شورش»

مجلس نمایندگان آمریکا بررسی استیضاح دونالد ترامپ چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا را آغاز کرد.

پس از حادثه شورش هواداران ترامپ در ۱۷ دی‌ماه و یورش به ساختمان کنگره آمریکا که به کشته شدن ۶ نفر و مجروح شدن تعداد زیادی منجر شد، برکناری ترامپ پیش از پایان یافتن دوره او، در دستور کار نمایندگان عمدتا دموکرات قرار گرفت.

ابتدا آنها کوشیدند تا مایک پنس معاون رئیس جمهوری را متقاعد سازند با استفاده از متمم ۲۵ قانون اساسی، رئیس جمهوری آمریکا را برکنار کند و اختیارات را در دست گیرد. این درخواست با وجود تصویب یک قطعنامه درباره آن، با مخالفت پنس مواجه شد.

ترامپ هم به جای پذیرش مسئولیت آنچه که در چهارشنبه گذشته در پایتخت آمریکا رخ داد، سخنرانی و اقدامات خود را کاملا مناسب خواند. او در عین حال تهدید کرد استیضاح وی منجر به برافروخته شدن خشم بیشتر خواهد شد.

اما مخالفان وی معتقدند که همه آنچه که در چهارشنبه رخ داد به واسطه فراخوان او و حمایت‌های وی رخ داده است. این موضوع فقط در میان دموکرات‌ها مطرح نیست و جمهوری‌خواهان هم به آن باور دارند. حمایت لیز چینی دختر معاون رئیس جمهوری پیشین آمریکا و همچنین خشم میچ مک‌کانل رهبر اکثریت جمهوری‌خواهان در سنا نمونه بارز آن است.

استعفای سه عضو کابینه در اعتراض به این مساله هم، حکایت از باور سران جمهوری‌خواه برای پایان دادن به دوره سیاسی ترامپ دارد که می‌تواند در همراهی با استیضاح تبلور یابد.

مجلس نمایندگان در نظر دارد تا ترامپ را به اتهام «تحریک برای شورش» استیضاح کند.

در صورت موافقت این مجلس با استیضاح که به نظر می‌رسد با توجه به رای اکثریت دموکرات‌ها و همراهی چندین جمهوری‌خواه به تصویب برسد، دونالد ترامپ تنها رئیس جمهوری آمریکا خواهد بود که ۲ بار استیضاح شده است.

پس از شروع نشست مجلس نمایندگان برای بررسی اتهام «تحریک به شورش» دونالد ترامپ، جیم مک‌گاورن رئیس کمیته قوانین مجلس درباره آنچه که در ۱۷ دی رخ داد، صحبت کرد.

وی در تایید لزوم استیضاح ترامپ افزود: این اقدام به جهانیان پیام می‌دهد که دموکراسی در ایالات متحده ادامه دارد.

این نماینده موافق استیضاح ادامه داد: فقط یک مایل و نیم پایین‌تر در خیابان پنسیلوانیا، دونالد ترامپ و متحدانش خشم یک جمعیت خشن را برانگیختند.

مک‌گاورن یادآور شد: رودی جولیانی وکیل شخصی ترامپ، خواستار محاکمه از طریق جنگ شد. سپس دونالد ترامپ به جمعیت گفت، ما مجبور خواهیم بود که خیلی سخت‌تر بجنگیم. شما هرگز کشورمان را با ضعف پس نخواهید گرفت.

وی در مورد جمعیت حامی ترامپ که هفته گذشته به کنگره حمله کرد گفت: من شر را دیدم. "اینها معترض نبودند، اینها وطن پرست نبودند، اینها خیانتکار بودند و آنها به دستور دونالد ترامپ عمل می‌کردند.

مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب روند استیضاح دونالد ترامپ و پیشبرد آن برای بحث نهایی، مرحله پایانی برای دومین استیضاح را کلید زد.

در نشست روز چهارشنبه مجلس نمایندگان آمریکا که طرح استیضاح دونالد ترامپ در دستور کار قرار داشت، ابتدا بحث درباره «قوانین و مقررات» حاکم بر این استیضاح بحث شد.

این بحث به مدت ۲ ساعت به طول انجامید و در یک رای‌گیری کاملا حزبی ۲۲۱ نماینده دموکرات با آن موافقت و ۲۰۵ نماینده جمهوری‌خواه با آن مخالفت کردند.

پس از آن، قطعنامه پیشنهادی دموکرات‌ها برای استیضاح ترامپ به اتهام «تحریک برای شورش» در صحن مجلس قرائت شد و نوبت به موافقان و مخالفان رسید.

ناسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان، نخستین موافق برکناری ترامپ بود که البته تلاش‌های وی برای برکناری رئیس جمهوری با استناد به متمم ۲۵ قانون اساسی به دلیل مخالفت مایک پنس معاون ترامپ به نتیجه نرسید.

برای این مرحله هم، موافقان و مخالفان برای مدت ۲ ساعت به اظهار نظر درباره این استیضاح خواهند پرداخت اما با توجه به اینکه اکثریت این مجلس در اختیار دموکرات‌ها قرار دارد و حتی برخی از جمهوری‌خواهان هم از آن حمایت کرده‌اند، تصویب استیضاح و ارسال پرونده آن برای محکمه سنا، دور از انتظار نیست.

اما زمان این محکمه در سنا هنوز اعلام نشده است هرچند رهبر دموکرات‌های مجلس نمایندگان اعلام کرده است که به احتمال زیاد، پرونده استیضاح همین امروز برای سنا ارسال خواهد شد.

پلوسی، ترامپ را «خطری واضح و آشکار» برای آمریکا دانست و افزود: ما می‌دانیم که رئیس جمهوری ایالات متحده این شورش، این شورش مسلحانه علیه کشور مشترک ما را تحریک کرده است.

وی تاکید کرد: او باید برود، او خطری آشکار و موجود برای کشوری است که همه ما دوستش داریم.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا خاطرنشان کرد: رئیس جمهوری ترامپ «بارها و بارها» در مورد نتیجه انتخابات در ماه نوامبر دروغ گفته و دموکراسی را مورد تردید قرار داده است.

پلوسی اظهار کرد: سپس آن روز سوزان آمد و همه ما تجربه کردیم. رئیس جمهور باید استیضاح شود. معتقدم رئیس جمهوری باید توسط سنا محکوم شود، این یک روش درمانی اساسی است که جمهوری را از این مرد که با عزم راسخ مصمم است که چیزهایی را که برای ما عزیز است، بدرد و ما را به هم بریزد.

جیم جوردن عضو جمهوری‌خواه که در جناح مخالف استیضاح بود هم از روند استیضاح ترامپ انتقاد کرد و گفت دموکرات‌ها در تلاشند رئیس جمهوری را خلع کنند.

وی دموکرات‌ها را به وسواسی برای خلع ید رئیس جمهوری ترامپ متهم کرد که اکنون گسترش یافته است. این عضو ارشد کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا افزود: صبر کنید و در موردش فکر کنید. آیا فقط هنگامی که فرهنگ خلع به یک طرف اجازه صحبت می‌دهد، متمم نخست قانون اساسی را دارید؟

جوردن با انتقاد از اینکه این اقدام حتی اجازه صحبت کردن را در کشور می‌گیرد، هشدار داد که این فرهنگ در نهایت دامن همه را خواهد گرفت.

وی تاکید کرد به جای استیضاح، تمرکز باید روی جمع کردن ملت باشد. طی هفت روز انتقال قدرت به صورت مسالمت آمیز انجام می‌شود، دقیقاً مانند هر بار دیگر در کشور ما، اما دموکرات‌ها می‌خواهند رئیس جمهوری ترامپ را دوباره استیضاح کنند.

این مخالف استیضاح ترامپ تصریح کرد این کار، کشور را متحد نمی‌کند. این کار به هیچ طریقی به ملت کمک نمی‌کند تا با حوادث دلخراش و وحشتناک هفته گذشته که همه ما آن را محکوم می‌کنیم، مقابله کند.

مجلس نمایندگان آمریکا پس از بحثی پنچ ساعته، حوالی ساعت ۴ بعدازظهر چهارشنبه وارد رأی‌گیری برای استیضاح شد که ۲۳۲ نفر با آن موافقت و ۱۹۷ نفر با آن مخالفت کردند.

۱۰ نفر از جمهوری‌خواهان نیز به نفع موافقان استیضاح ترامپ رأی دادند. ضمن آنکه پنج نماینده نیز از رأی دادن امتناع کردند.

پرونده استیضاح پس از این باید به سنا ارسال شود تا در تاریخی که توسط میچ مک‌کانل رهبر اکثریت جمهوری‌خواهان با موافقت چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات در این مجلس تعیین می‌شود، محکمه استیضاح تشکیل شود.

ترامپ: طرفدار خشونت نیستم

رئیس جمهوری آمریکا در حالیکه استیضاح وی در مجلس نمایندگان جریان داشت در پیامی اعلام کرد که تظاهرات بیشتری در راه است اما او طرفدار خشونت نیست.

دونالد ترامپ روز چهارشنبه در بیانیه‌ای کوتاه که دفتر سخنگوی کاخ سفید منتشر کرد، گفت: با توجه به گزارش‌ها از تظاهرات بیشتر، من اصرار دارم که نباید هیچ نوع خشونت، قانون شکنی و هیچ گونه تخریب انجام شود.
وی افزود: این همان چیزی نیست که من طرفدار آن هستم و آن چیزی نیست که آمریکا مدافع آن است.

ایرنا

کپی