اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹
کلیات طرح اصلاح قانون شوراها به تصویب رسید

اطلاعات سپاه به مراجع استعلامی انتخابات اضافه شد

اطلاعات سپاه به مراجع استعلامی انتخابات اضافه شد

نمایندگان هنوز طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری را به سرانجام نرسانده، به سراغ انتخابات شوراها رفتند. آنان امروز در حالی با کلیات طرح اصلاح قانون شوراها موافقت کردند که این طرح با صلاحدید محمدباقر قالیباف برای اصلاح به کمیسیون مربوطه ارجاع شد.

 طرحی که به نظر می‌آید در بحث برانگیز بودن خود چیزی کمتر از اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری - که در حال حاضر در دستور کار نمایندگان است- نداشته باشد، سه موضوع مهم را در خود جای داده است؛ نخست الزام داوطلبان به شرکت در آزمون وزارت کشور، دوم گنجاندن نام سازمان اطلاعات سپاه پاسداران به عنوان یکی از مراجع استعلامی و سوم حضور نماینده شورای نگهبان در هیأت نظارت بر انتخابات شوراها. این طرح اعتراض برخی از نمایندگان را هم در پی داشت. علی بابایی کارنامی در جریان بررسی این طرح در اخطاری گفت: در اصول ۱۰۱ تا ۱۰۳ قانون اساسی به اهمیت شوراها در کشور اشاره شده است، اینکه ما در این طرح برای داوطلبین شوراهای اسلامی آزمونی در نظر گرفته‌ایم به نوعی جمهوریت آرای مردم را زیر سؤال برده و حضور افراد را محدود می‌کند. مگر ما برای انتخابات ریاست جمهوری آزمون برگزار می‌کنیم؟ برآیند عملکرد شورای شهر و روستا در کل کشور مثبت بوده است شاید تخلفاتی در برخی از حوزه‌ها شکل گرفته باشد، اما ما نباید همه عملکرد را زیر سؤال ببریم.
به گزارش ایرنا، رئیس مجلس در ادامه در پاسخ به این اخطار نماینده ساری تأکید کرد که نظارت بر انتخابات و عملکرد چهار ساله شوراهای شهر و روستا به عهده مجلس شورای اسلامی بوده و ما نباید به این سمت برویم که این وظیفه را به عهده بخش دیگری بسپاریم.  قالیباف گفت: ۷ اصل (هفتم، صدم تا صد و ششم) قانون اساسی درباره شوراها است. نظارت بر شوراها از جمله اصول مهمی است که به عهده مجلس شورای اسلامی واگذار شده است و نباید وظیفه نظارتی را به عهده فرد و نهاد دیگری گذاشت؛ البته بخشی از مشکلات کشور به دلیل تمرکزگرایی است و در شوراهای شهر و روستا باید نظارت بر اعضا و کیفیت در دستور کار باشد. قالیباف ادامه داد: اینکه دیوان محاسبات بر شورای شهر و روستا نظارت کند خلاف قانون است و این موضوع بسیار اساسی و مهم است و باید توجه ویژه به آن شود.
سیدعلی نظری خانقاه نماینده اردبیل هم در مخالفت خود با این طرح گفت: پیشنهاد می‌شود بررسی صلاحیت‌ها جدی باشد و مواظبت شود تشکیلات اضافه‌ای ایجاد نکنیم. غلامرضا نوری قزلچه نماینده بستان آباد هم در مخالفت خود اعلام کرد: نگاه طرح سیاسی است نه اصلاح قانون انتخابات شوراهای شهر و روستا و این نشان می‌دهد که برای ادارات شهری و روستایی، هیچ محلی برای آنها دیده نشده است. محمدرضا بافقی نماینده مهریز هم در مخالفت با این طرح گفت: اینکه گفته می‌شود سپاه و بسیج نظارت کنند حواشی زیادی پیش خواهد آمد.
اما حرف موافقان این طرح اشاره به میزان تخلفات اخیر اعضای شوراهای شهر و روستا بود. غلامحسین رضوانی نماینده تهران گفت: با توجه به تخلفات گسترده‌ای که در انتخابات شوراها در شهرهای مختلف ایجاد شده و دستگیری‌های زیادی که صورت گرفته است، نیاز است این شرایط را با طرح مذکور اصلاح و تقویت کنیم که در این مسیر نیاز است نظارت‌ها در انتخابات شوراها بیشتر شود. «فاطمه مقصودی» نماینده مردم بروجرد هم در موافقت با این طرح گفت: این طرح برای جبران گذشته است و نظارت بر انتخابات شوراها بسیار مهم است.
کپی