اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

سال 1385(نیمه دوم)

خط تولید موتورملی گشایش یافت

خط تولید موتورملی گشایش یافت
حسن مجیدی

خط تولید موتور ملی پایه گازسوز ایران، دیروز[سه‌شنبه 8 اسفند ۱۳۸۵] در مجموعه صنعتی ایران خودرو با حضور دکتر محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری، علیرضا طهماسبی وزیر صنایع و معادن، منوچهر منطقی مدیرعامل ایران خودرو و برخی دیگر از مدیران این کارخانه گشایش یافت.

 دکتر محمود احمدی‌نژاد پس‌از گشایش خط تولید موتور ملی در مجموعه صنعتی ایران خودرو در جمع مدیران و دست اندرکاران این طرح، تولید موتور ملی در کشور را یک افتخار ملی دانست و ابراز امیدواری کرد که تولید موتور ملی راه پیشرفت و توسعه در صنعت خودرو را باز کند و شاهد موفقیت‌های روزافزون در صنعت خودروسازی کشور باشیم.
احمدی‌نژاد با تأکید براینکه همه باید برای رسیدن به خودکفایی در تولید خودرو تلاش کنیم، ادامه داد: امروز برای ملت ما پذیرفتنی نیست که خودروی خارجی مونتاژ کنیم.
رئیس جمهوری با اشاره به واردات بیش از دو میلیارد دلار قطعات خودرو در کشور از دست اندرکاران خودرو در کشور خواست تا با تلاش بر تولید این قطعات در داخل، هم اشتغال ایجاد کنند و هم کشور را از واردات بی‌نیاز سازند.
خط تولید نخستین موتور ملی با ظرفیت سالانه ۱۰۰هزار دستگاه گشایش شده و این میزان، قابل افزایش به ۴۵۰هزار دستگاه در سال است. با اجرای این مهم در صنعت خودروسازی ایران گام بزرگی درجهت خودکفایی برداشته خواهد شد.
موتور ملی با پایه گازسوز از استانداردهای جهانی برخوردار است و شامل ۳ موتور ۱۷۰۰سی‌سی تنفس طبیعی، ۱۷۰۰سی‌سی پرخوران و ۱۴۰۰سی‌سی تنفس طبیعی است. این نخستین موتور با پایه گاز سوز در جهان است که به تولید انبوه می‌رسد و در نخستین گام امکان تولید سمند با پایه گاز فراهم می‌شود.
با بهره‌برداری از این طرح، ایران در زمره کشورهای برخوردار از مالکیت موتور قرار می‌گیرد. قرار است این موتور به خارج نیز صادر شود.
روزنامه ایران- چهار‌شنبه ۹ اسفند ۱۳۸۵
 
کپی