اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

کلمات کلیدی
سال 1385(نیمه دوم)/ وزیربهداشت از IMOD خبرداد

تولید داروی ایرانی ایدز

تولید داروی ایرانی ایدز
حسن مجیدی

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دیروز[شنبه 14بهمن ۱۳۸۵] به‌طور رسمی خبر ثبت داروی ایرانی ضد ایدز IMOD را در کشور اعلام کرد.

 دکتر کامران باقری لنکرانی در مراسمی در بیمارستان امام خمینی(ره) گفت: این دارو در افزایش و تقویت سیستم ایمنی بدن بیماران مبتلا به HIV ‎- ایدز، بسیار مؤثر بوده و با‌وجود دوره درمانی کوتاه مدت (۹۰ روز) با پیگیری حدود دو سال، سیستم ایمنی بیماران را تقویت و از عوارض ناشی از ضعف سیستم ایمنی در آنان جلوگیری کرده است.
وزیر بهداشت افزود: پیشتر برای مقابله با HIV  ‎ -ایدز، از داروهای ضد ویروس استفاده می‌شد. آنچه با ابتلا به HIV ‎ - ایدز، موجب مرگ و میر می‌شود، ضعف سیستم ایمنی است. نمایانگر ضعف سیستم ایمنی، کاهش سلول‌های دفاعی بدن بویژه نوع
 4 CD است و علائم ورود به مرحله ایدز وقتی شروع می‌شود که تعداد این سلول‌ها به کمتر از ۵۰۰ می‌رسد. اطلاعات ما نشان می‌دهد که داروهای ضد ویروس، با کنترل تکثیر ویروس، تعداد این سلول‌ها را تا حدی افزایش می‌دهد، اما پس‌از آن جوابگو نیست.
لنکرانی گفت: دانشمندان جوان ما در همین زمینه فعال شدند تا با تقویت سیستم ایمنی بدن، عوارض بیماری ایدز را کنترل کنند. این دارو با افزایش قابل توجه سلول‌های 4 CD و تقویت سیستم ایمنی، بدن را در برابر عوارض این عفونت تقویت می‌کند و عمر طولانی‌تر و با کیفیت بهتر را برای بیماران فراهم می‌کند.
وزیر بهداشت درباره داروی ایرانی ضد ایدز گفت: اساس این دارو گیاهی است و عوارض مهمی ندارد. تحقیقات روی این دارو از اواخر دهه ۷۰ آغاز شد و با همکاری بیش از ۱۵ مرکز و تلاش تیمی و گروهی به نتیجه رسید.
روزنامه ایران- یکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۸۵
 
کپی