اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

سال 1385(نیمه دوم)

مرگ از پنجره بسته به «عمران» نگریست

مرگ از پنجره بسته به «عمران» نگریست
حسن مجیدی

«عمران صلاحی» شاعر و طنزپرداز معاصر، شب گذشته [سه‌شنبه 11 مهر 1385] در سن ۶۲ سالگی بر اثر عارضه ایست قلبی در تهران درگذشت.

 شاعر «گریه در آب» در یکم اسفند ۱۳۲۵ در محله مختاری تهران به‌دنیا آمد. شاعری را از همان نوجوانی آغاز کرد و در قالب‌های کلاسیک و نو، خالق آثار متعددی شد. در سال 1340 یعنی زمانی که تنها 15 سال سن داشت نخستین اشعار خود را در مجله اطلاعات کودکان به چاپ رساند.
از سال 1345 تا ۱۳۵۰ با مجله توفیق همکاری داشت. او همزمان در دو حوزه شعر و طنز فعالیت داشت و در هر دو زمینه به خوبی درخشید.عمران صلاحی با شروع انتشار هفته نامه گل آقا به جمع طنزپردازان این نشریه پیوست و تا آخرین روزهای عمر نیز با این مجموعه به همکاری خود ادامه داد که مجموعه شعر «زبان بسته ها» حاصل کارهای منظوم او در مجله بچه‌های گل آقا است. آثارعمران صلاحی که تا به حال چاپ شده است، عبارتند از: «طنز آوران امروز ایران»، «گریه در آب»، «قطاری در مه»، «ایستگاه بین راه»، «پنجره دن داش گلیر»، «رؤیاهای مرد نیلوفری»، «شاید باور نکنید»، «یک لب و هزار خنده»، «حالا حکایت ماست» وچندین مجموعه دیگر که منتشر شده است. صلاحی از نام آورترین و از همه مهمتر، از عزیز‌ترین طنزپردازان امروز بود که بسیار سهل و ممتنع قلم می‌زد. روان و راحت و فارغ از هرگونه پیچیدگی و تصنع کلامی. آنچه اما او را بزرگتر نشان می‌داد، روح بزرگ و ادب و تواضعی بود که همیشه به همراه داشت و سرانجام در ایستگاه بین راه پیاده شد و دیگر طنزپردازان را در همان قطاری در مه تنها گذاشت. او خود در یکی از اشعار طنز می‌گفت: مرگ از پنجره بسته به من می‌نگرد/ زندگی از دم در/ قصد رفتن دارد....
روزنامه اطلاعات- چهارشنبه 12 مهر 1385
 
کپی