اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
دولت ایران برای مرمت طاق کسری اعلام آمادگی کرد

۶۰۰ هزار دلار برای طاق کسری

۶۰۰ هزار دلار برای طاق کسری
زهرا کشوری خبرنگار

طاق کسری از حمله اعراب، سیل دجله و هجوم داعش جان به در برد، اما عدم مرمت آن، سرنوشت مهم‌ترین اثر امپراطوری ساسانی را در تیسفون، پایتخت ایرانشهر در هاله‌ای از ابهام برد. در تازه‌ترین حادثه، بخش دیگری از طاق کسری فرو ریخت و یکبار دیگر آه از نهاد فعالان میراث فرهنگی ایران برآورد.

فروریختن بخشی از طاق کسری یا ایوان مدائن به واکنش باستان شناسان، هنرمندان و فعالان میراث‌فرهنگی منجر شد. آنها در نامه‌ها و بیانیه‌های مختلف خواستار ورود ایران به عراق برای مرمت مهم‌ترین اثر ساسانی ایران در بین‌النهرین(عراق امروزی) شدند. علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در واکنش به این دلنگرانی‌ها از موافقت دولت روحانی برای تأمین اعتبار مرمت این اثر ۱۵۰۰ ساله خبر داد.
فرو ریختن بخشی دیگر از طاق بستان در سال ۹۹ واکنش گروه‌های مختلف را در پی داشت. جمعی از هنرمندان، شهرسازان، معماران، جامعه‌شناسان، کارشناسان مرمت و باستان‌شناسان برجسته کشور نیز با صدور بیانیه‌ای خطاب به دولت‌های ایران و عراق بر لزوم حفاظت و مرمت میراث تاریخی ارزشمند طاق کسری تأکید کردند. هنرمندانی چون همایون شجریان، رضا کیانیان، تهمورث پورناظری، سعید ملکان، سهراب پورناظری و امیر جدیدی، طاق کسری را تنها اثر باقی‌مانده از شهر باستانی تیسفون و نماد پیوستگی میان فرهنگ و تمدن امروز دو ملت ایران و عراق دانستند که در معرض آسیب فوری قرار دارد. هدیه تهرانی، سحر دولتشاهی، حبیب رضایی، عبدالرضا کاهانی، فاطمه معتمد‌آریا، کیکاووس امینی، محمد‌سعید ایزدی و سید‌محمد بهشتی در این بیانیه، خواستار صیانت از بزرگ‌ترین طاق آجری جهان و میراث فرهنگی هر دو کشور ایران و عراق شدند. 
در واکنش به این درخواست‌ها علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از موافقت سازمان برنامه و بودجه برای مرمت طاق کسری میراث مشهور بر جای مانده از دوران ساسانیان می‌دهد.
او به ایرنا می‌گوید:«به دلیل اهمیت تاریخی این آثار باستانی با آقای نوبخت در دولت صحبت‌هایی انجام و موافقت ایشان برای پرداخت هزینه مرمت اعلام و قرار شد، پس از برآوردهای مالی، سازمان برنامه و بودجه اعتباراتی برای احیا و مرمت این اثر تاریخی در نظر بگیرد و در اختیار وزارت میراث فرهنگی قرار دهد.»
به‌گفته مونسان: «کارشناسان میراث فرهنگی ایران به محض تحقق اعتبارات با هماهنگی همتایان عراقی به محوطه طاق کسری اعزام می شوند و عملیات مرمت و احیا را آغاز می‌کنند.» 
برآورد مالی اولیه وزارت میراث فرهنگی نشان می‌دهد که برای مرمت طاق کسری به اعتباری ۶۰۰ هزار دلاری نیاز است. افکارعمومی امیدوار است این بار میراث فرهنگی به وعده خود برای مرمت ایوان مدائن وفا کند. 
مشروح این گزارش را فردا(چهارشنبه 24 دی ماه) در صفحه 11 روزنامه ایران بخوانید.
کپی