اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

معمای فوت 9000 کودک در ایرلند
ایرلند در مورد گزارش مربوط به آزار زنان مجرد در مراکز تحت اداره کلیسا تصمیم‌گیری می‌کند. شش سال پیش یک گور دسته جمعی و جسد 800 نوزاد در محوطه‌ای قدیمی در ایرلند کشف شد و سؤال‌هایی درباره نقش کلیسای کاتولیک و راهبه‌هایی که مسئول نگهداری از این کودکان بودند، ایجاد کرده است. گزارشی که در این باره تهیه شده تخمین می‌زند که 9000 کودک در این مؤسسات که عمدتاً توسط راهبه‌های کاتولیک رم اداره می‌شدند، فوت کرده‌اند. تصور می‌شود حدود ۳۵ هزار زن باردار مجرد به ۱۰ خانه نگهداری زنان و کودکان فرستاده شده باشند.
 
 
---
 
1075 سال حبس برای متهم جنجالی
دادگاهی در ترکیه «عدنان اوکتار» را به اتهام‌های مختلف از جمله سازماندهی یک گروه تبهکاری و سوءاستفاده جنسی از کودکان به حبس ابد محکوم کرد. او به‌دلیل ارتکاب ده فقره جرم شامل رهبری یک گروه تبهکار، جاسوسی سیاسی و نظامی، سوءاستفاده جنسی از کودکان، تجاوز و باجگیری در مجموع به هزار و ۷۵ سال و سه ماه زندان محکوم شد. ۱۲ تن از همکاران او نیز به‌دلیل ارتکاب جرایمی مشابه به حبس‌های طولانی‌مدت محکوم شده‌اند. متهمان این پرونده در مجموع ۲۳۶ نفر هستند و از این تعداد تاکنون ۷۸ نفر بازداشت شده‌اند. اوکتار در جریان دادگاهش ادعا کرد که حدود هزار دوست دختر دارد. مأموران پلیس حدود ۷۰ هزار قرص ضد بارداری در منزل عدنان اوکتار کشف و ضبط کردند.
 
 
---
 
نتانیاهو عکس ترامپ را پاره کرد؟
بنیامین نتانیاهو نخست رژیم صهیونیستی در اقدامی خبرساز که به فاصله‌گیری از دونالد ترامپ، متحد سیاسی و در معرض استیضاحش تعبیر شده است، بنر حساب کاربری خود در توئیتر را تغییر داد. عکسی از نتانیاهو که در جلسه‌ای در کاخ سفید کنار دونالد ترامپ نشسته است، مدت‌‎ها بود که بنر حساب کاربری او بود؛ اما اکنون بنر حساب کاربری نتانیاهو عکسی از او در حال  دریافت واکسن کروناست. در پایین عکس بنر جدید توئیتر نتانیاهو نوشته شده است: «در حال بازگشت به زندگی هستیم».
 
 
---
 
اجازه ویژه پاپ به زنان
پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های  جهان، رسماً قانون کلیسای کاتولیک را تغییر داده است تا به زنان اجازه دهد مراسم عشای ربانی را اجرا کنند و در محراب خدمت کنند. او در عین حال تصریح کرده است که مقام کشیشی کماکان متعلق به مردان خواهد بود. پاپ گفته است که زنان «مشارکت و نقش ارزنده‌ای» در مراسم کلیسا دارند.
 
---
 
سوگند بایدن در حصار گارد ملی
پلیس آگاهی فدرال امریکا اف‌بی‌آی، اعلام کرد گروه‌های شبه‌ نظامی حامی دونالد ترامپ در آستانه برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن در صدد برگزاری تجمع‌های مسلحانه در مراکز ۵۰ ایالت امریکا  هستند. ترامپ نیز اعلام شرایط اضطراری در واشنگتن را تأیید کرده است و قرار است این شهر در روز تحلیف تعطیل باشد. قرار است جو بایدن و کامالا هریس در محوطه بالکن بزرگ ضلع غربی ساختمان کنگره سوگند یاد کنند؛ آن هم تنها دو هفته پس از حمله خونین حامیان افراطی ترامپ به ساختمان کنگره که علاوه بر کشته شدن ۴ نفر از مهاجمان، به مرگ یک مأمور پلیس هم منجر شد.
برای تأمین امنیت مراسم ادای سوگند ۱۵ هزار نیروی گارد ملی به پایتخت اعزام می‌شود. این در حالی است که دیروز چاد وولف، وزیر موقت امنیت داخلی که یکی از نهادهای اصلی تأمین امنیت مراسم تحلیف در ۲۰ ژانویه است، در اعتراض به اظهارات و رفتار ترامپ استعفا داد.
شهردار پایتخت از مردم امریکا خواسته در یک هفته پیش رو تا روز برگزاری مراسم تحلیف، از سفرهای غیرضروری به واشنگتن دی‌سی خودداری کنند. اداره ملی پارک‌های امریکا هم اعلام کرد محوطه بنای برج یادبود در قلب واشنگتن را به روی بازدیدکنندگان بسته است.
کپی