اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹

هوای البرز همچنان در وضعیت ناسالم است

هوای البرز همچنان در وضعیت ناسالم است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز اعلام کرد: پایداری هوا و استقرار پدیده وارونگی، سبب شده تا هوای ناسالم برای چندمین روز همچنان در این استان ماندگار شده و کیفیت هوا در وضعیت اضطرار قرار گیرد.

فردین حکیمی روز دوشنبه گفت: بر اساس جدیدترین داده های برخط ایستگاه های سنجش آلودگی هوای استان البرز، شاخص کیفیت هوا (ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون) در تمام ایستگاه های استان البرز در محدوده قرمز می باشد به طوریکه شاخص آلودگی در ایستگاه های فردیس، ساوجبلاغ، کرج و نظرآباد به ترتیب ۱۶۰، ۱۶۳، ۱۸۰ و ۱۷۳ گزارش شده است.

وی اظهار داشت: از ابتدای دی ماه جاری تاکنون فقط شاهد چهار روز هوای سالم  در استان البرز بوده ایم و مابقی روزها هوای ناسالم و آلوده در استان مستقر بوده است.

حکیمی به اقدامات در وضعیت قرمز اضطرار اشاره و از جمله توصیه های عمومی که بایستی از طریق رسانه ها اطلاع رسانی شود را مشارکت عمومی و خودداری از هرگونه فعالیت که منجر به افزایش آلودگی هوا شود، عنوان کرد.

وی همچنین جلوگیری از روشن کردن آتش در معابر، سوزاندن لاستیک، عملیات قیرکاری، عمرانی و مانند آن، کاهش فعالیت های بدنی بیماران قلبی و ریوی و مبتلا به آسم، به خصوص در فضای باز،  خودداری از خروج غیر ضروری از منزل و رعایت الگوی مصرف سوخت و دقت لازم در استفاده از وسایل حرارتی آبگرمکن، بخاری و تأسیسات گرمایشی به منظور جلوگیری از افزایش بی رویه درجه حرارت در فضاهای مسکونی، تجاری و اداری دانست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز همچنین به وظایف نهادها و سازمان های ذیربط در شرایط ناسالم ۲۰۰-۱۵۱ بر اساس مصوبه شورای عالی ترافیک شهرهای کشور اشاره کرد و گفت: در اجرای این مصوبه بایستی پلیس راهنمایی و رانندگی و فرماندهی انتظامی از تردد تمام وسایل نقلیه موتوری دارای پلاک شخصی، عمومی و دولتی فاقد برچسب معاینه فنی معتبر با توقف و اعمال قانون جلوگیری کند.

وی ادامه داد: همچنین شهرداری ها از انجام تمام فعالیت های عمرانی که موجب تشدید آلودگی هوا می شود؛ مانند ساخت و سازهای شهری، پروژه های عمرانی شهرداری جلوگیری کنند.

حکیمی اضافه کرد: در شرایط اضطرار آلودگی هوا دستگاه های دیگری همچون مراکز بهداشت و درمان، اورژانس، دستگاه های اجرایی، سازمان حفاظت محیط زیست، صنعت و معدن و سازمان پخش فرآروده های نفتی و امثال آن  دارای وظایفی می باشند.

استان البرز دارای ۹ ایستگاه سنجش آلودگی هوا است.

طبق پیش بینی هواشناسی هوای ناسالم تا پایان هفته جاری در البرز ماندگار است./ایرنا

کپی