اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹

روباتی که با واقعیت مجازی کنترل می شود

روباتی که با واقعیت مجازی کنترل می شود

یکی از ابداعات جذابی که در نمایشگاه CES ۲۰۲۱ معرفی می‌شود، رباتی به نام "ریچی"(Reachy) است که در محیط واقعیت مجازی و توسط هدست واقعیت مجازی قابل کنترل و هدایت است.

سال گذشته در نمایشگاه CES یک استارتاپ فرانسوی به نام "پولن روبوتیکس"(Pollen Robotics) برای اولین بار روباتی موسوم به "ریچی"(Reachy) را که یک روبات انسان‌نما منبع باز(حداقل نیمه بالایی آن) است و قادر به انجام کارهای متنوعی از تحقیق و توسعه سنتی گرفته تا نمایش محصولات و ارائه خدمات غذایی است، معرفی کرد.

امسال "ریچی" به نمایشگاه CES بازگشته و حالا از هر زمان دیگری توانایی بیشتری دارد. اکنون کاربران به جای برنامه‌ریزی حرکات "ریچی" می‌توانند این روبات را مستقیماً با استفاده از هدست واقعیت مجازی(VR) کنترل کنند.

هنگامی که هدست واقعیت مجازی با "ریچی" جفت شود، کاربر می‌تواند آنچه را که ربات از طریق دوربین‌های جلوی خود می‌بیند، مشاهده کند و بازوهای روبات را از طریق کنترل کننده‌های واقعیت مجازی کنترل کند تا مثلاً به انجام بازی با آن بپردازد.

این روش همچنین می‌تواند به جای برنامه‌ریزی دستی حرکات "ریچی"، برای آموزش سریع این روبات و همچنین برای انجام کارهای ظریف که به کنترل خوب و دقیق نیاز دارند، مورد استفاده قرار گیرد.

شرکت سازنده می‌گوید از سال گذشته تاکنون دوربین‌ها و پردازنده‌های "ریچی" را به روز کرده است، هر چند که "ریچی" حدود ۱۷ هزار دلار قیمت دارد که هر کسی از عهده خرید آن برنمی‌آید./ایسنا

کپی