اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹
استقلال صدر را از دست داد، پرسپولیس بازی برده را مساوی کرد

دربـی مجـازات

دربـی مجـازات
گروه ورزشی

دربی ۹۴ پایتخت در حالی آغاز شد که از صبح بازی خبرهای مختلفی مبنی بر مخالفت وزارت بهداشت برای انجام بازی به علت آلودگی شدید هوای تهران منتشر شد.

 با این حال بازی لغو نشد و استقلال و پرسپولیس از ساعت ۱۶:۳۵ دیروز برای دومین بار بدون حضور تماشاگران در چارچوب بازی معوقه هفته هشتم لیگ برتر در ورزشگاه آزادی به مصاف هم رفتند.

 استقلال در شرایطی به میدان رفت که ترکیبش نسبت به دیدار مقابل آلومینیوم 2 تغییر داشت و محمد نادری و آرش رضاوند به ترتیب جانشین محمد دانشگر و فرشید اسماعیلی شده‌ بودند. پرسپولیس هم نسبت به بازی هفته پیش برابر سپاهان 2 تغییر داشت و سعید آقایی و مهدی عبدی به جای علی شجاعی و امید عالیشاه فیکس شده بودند. دربی 94 خیلی زود گل داشت و پس از اینکه بازی با پاس‌کاری آبی‌پوشان آغاز شد، آنها با چند پاس به نیمه زمین پرسپولیس رسیدند و دقیقه ۲ روی اشتباه کمال کامیابی‌نیا در مهار توپ در محوطه جریمه، امیر ارسلان مطهری با یک ضربه دقیق و فنی دروازه حامد لک را باز کرد تا در شروع مسابقه شوک بزرگی به سرخپوشان پایتخت وارد شود. گل ارسلان مطهری در شرایطی به طور دقیق پس از یک دقیقه و 7 ثانیه از شروع بازی به ثمر رسید که او توانست دومین گل سریع تاریخ شهرآوردهای پایتخت را به نام خود ثبت کند. رکورد سریع‌ترین گل دربی متعلق به علی سامره است که در دربی 54 که 20 دی 81 در تبریز برگزار شد، در ثانیه 49 به ثمر رسید. سامره دروازه داود فنایی را باز کرد که اتفاقاً آن گل روی اشتباه یحیی گل‌محمدی سرمربی فعلی پرسپولیس به ثمر رسید و حالا پس از 18 سال و در دی ماه، گل سریعی توسط استقلالی ها به ثبت رسید. ضمن اینکه مطهری که در دربی برگشت فصل گذشته دبل کرده بود، موفق شد سومین گل خود را در این دیدار سنتی به ثمر برساند. پس از این گل، بازیکنان پرسپولیس بازی را مدیریت و با نفوذ به نیمه زمین حریف موقعیت‌هایی روی دروازه استقلال ایجاد کردند اما تلاش‌ آن‌ها ثمری نداشت. دقیقه 11، استقلال دوباره روی یک حمله به محوطه جریمه پرسپولیس آمد و محمد نادری سعی داشت توپ را روی دروازه پرسپولیس ارسال کند اما توپ به وحید امیری برخورد کرد که بازیکنان استقلال معتقد به خطای هند و پنالتی بودند ولی رضا کرمانشاهی داور بازی چنین نظری نداشت. نوید مظفری، کارشناس داوری هم اعلام کرد که تصمیم داور درست بوده است. در ادامه باز هم این قرمزها بودند که حمله را به سمت دروازه استقلال آغاز کردند. پرسپولیس در دقیقه ۱۹ اولین موقعیت جدی خود را به دست آورد و احمد نوراللهی با نفوذ به محوطه جریمه استقلال، مهدی عبدی را صاحب موقعیت کرد اما ضربه سر این بازیکن با اختلاف از کنار دروازه به بیرون رفت. نوراللهی دقیقه ۲۳ با حضور در محوطه جریمه استقلال فرصت خوبی برای گلزنی پیدا کرد اما ضربه این بازیکن با اختلافی کم از کنار دروازه به بیرون رفت. در این دقایق محمود فکری به تصمیمات داور معترض بود و کرمانشاهی دقیقه ۲۹ سرمربی استقلال را با کارت زرد جریمه کرد. بازی بعد از حملات پرسپولیس شکل آرام‌تری به خود گرفت و با اینکه شاگردان یحیی سعی داشتند با استفاده از موقعیت‌های نصف و نیمه‌‌شان به گل برسند ولی حملات سرخ‌ها راه به جایی نبرد و شاگردان فکری با مدیریت بازی، نیمه اول را پیروز به رختکن رفتند.

استقلال نیمه دوم را با یک تغییر آغاز کرد و فکری، شیخ دیاباته را به جای سید احمد موسوی به میدان فرستاد تا بار تهاجمی تیمش را افزایش دهد و استقلال با 3 مهاجم بازی کند ولی ۵ دقیقه بعد از شروع نیمه دوم این پرسپولیس بود که بازی را مساوی کرد. دقیقه 50 مهدی عبدی صاحب موقعیت شد و پس از عبور از محمد نادری و عارف غلامی، با یک ضربه دروازه محمدرشید مظاهری را باز کرد. دقیقه 55 در حالی که عبدی با دروازه استقلال تک به تک شده بود، غلامی او را با خطا متوقف کرد اما داور او را با کارت زرد جریمه کرد. در حالی که پرسپولیسی‌ها معتقد بودند که غلامی باید اخراج می‌شد و برای همین داور به یکی از نیمکت‌نشینان پرسپولیس کارت زرد نشان داد. دقیقه 56 کامیابی‌نیا با توپ‌ربایی وارد محوطه جریمه استقلال شد و از بین نادری و مرادمند عبور کرد و در موقعیت تک به تک با مظاهری قرار گرفت که پاس در عرض او توسط مدافعان آبی‌پوش دفع شد. دقیقه 61 باز هم عبدی با توپ‌گیری عالی از مرادمند موقعیت گلزنی برای پرسپولیس خلق کرد و در موقعیت تک به تک با مظاهری با سر توپ مقابل غلامی و گلر استقلال را به نوراللهی رساند که شوت او از مقابل دروازه خالی تبدیل به گل نشد و با تکل بموقع و نجات دروازه تماشایی مسعود ریگی به کرنر رفت. در این شرایط که فشار روی دروازه استقلال زیاد بود، فکری دست به تغییر زد و دقیقه 65 محمد دانشگر را به جای نادری به میدان فرستاد. دقیقه 66 عبدی در سمت چپ زمین صاحب توپ شد و در حالی که دو مدافع استقلال را مقابل خود داشت، با پاس رو به جلو احسان پهلوان را راه انداخت و ارسال کوتاه او را وحید امیری بدون مکث و با بغل پای سرضرب تبدیل به گل دوم سرخپوشان تبدیل کرد. دقیقه 67 پرسپولیس باز هم روی ضد حمله فرصت فوق‌العاده برای گلزنی به دست آورد اما ضربه نوراللهی در موقعیت تک به تک با مظاهری، از بالای دروازه استقلال به بیرون رفت. در ادامه، استقلال به قصد جبران توپ را روی دروازه پرسپولیس برد و خطای محمد حسین کنعانی‌زادگان روی مهدی قایدی، باعث شد تا کارت زرد بگیرد. در ادامه هم فکری تعویض دیگری انجام داد و دقیقه 80 فرشید اسماعیلی را به جای مهدی مهدی‌پور به زمین فرستاد ولی باز هم اسماعیلی و مطهری موقعیت‌های خود را از دست دادند. دقیقه 86 یحیی اولین تعویض خود را انجام داد و آرمان رمضانی را به جای عبدی وارد بازی کرد و در آن سمت هم فکری دقیقه 88 داریوش شجاعیان را جایگزین رضاییان کرد. دقیقه 92 اشتباه در خط دفاعی پرسپولیس نزدیک بود دوباره کار دست این تیم بدهد که شوت مطهری به مقابل دروازه خالی پرسپولیس توسط دیاباته تبدیل به گل شد اما کمک داور دوم آفساید مهاجم اهل مالی استقلال را گرفت. پس از آن استقلال که نمی‌خواست بازی را ببازد، باز هم حمله کرد و دقیقه 3+90 ارسال وریا غفوری از جناح راست زمین در محوطه جریمه به قایدی رسید و او هم با یک سرتوپ، شوتی زمینی را روانه دروازه پرسپولیس کرد که توپ با دفع ناقص سید جلال حسینی وارد دروازه شد و بازی در نهایت 2-2 مساوی شد تا اگر پیروز نشدن استقلال در ضربات پنالتی بازی قبل را در نظر نگیریم، دربی برای سومین بار پیاپی 2-2 خاتمه یافت. در واقع می‌توان گفت پرسپولیس از موقعیت‌های گلزنی خود استفاده نکرد تا جریمه شود و گل مساوی را دریافت کند. با این نتیجه، استقلال نتوانست به صدر جدول باز گردد و با 19 امتیاز در رده دوم قرار گرفت و پرسپولیس هم با کسب چهارمین تساوی پیاپی خود با 12 امتیاز در رده هشتم ایستاد.

کپی