اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

ترامپ بدترین رئیس‌جمهوری امریکاست
آرنولد شوارتزنگر، هنرپیشه و فرماندار پیشین ایالت کالیفرینا با انتشار پیام ویدئویی مردم امریکا را به وحدت فراخوانده است. او که عضو حزب جمهوریخواه است، از ترامپ به‌عنوان «بدترین رئیس‌جمهوری کل تاریخ امریکا» یاد کرده است.
او در پیام ویدیویی خود ضمن اشاره به حکومت نازی‌ها، حمله به کنگره امریکا را با روز «شیشه‌های شکسته» یعنی روز حمله نازی‌ها به خانه‌ها و مغازه‌های یهودیان در آلمان و اتریش در سال ۱۹۳۸مقایسه کرد.
 
---
 
پزشک پاپ به‌ دلیل کرونا درگذشت
«لوبزرواتوره رومانو» پزشک شخصی پاپ فرانسیس بر اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشت.
پاپ او را در سال ۲۰۱۵ به سمت پزشک شخصی خود برگزید؛ هنوز مشخص نیست این دو نفر آخرین بار چه زمان یکدیگر را ملاقات کرده بودند و این احتمال هست که پاپ فرانسیس نیز به ویروس کرونا مبتلا شده باشد.
پاپ فرانسیس همه انسان‌ها را فراخوانده است که خود را واکسینه کنند. او در مصاحبه‌ای گفته است که «بدون واکسیناسیون نه تنها فرد با زندگی خود بلکه با زندگی دیگران  بازی می‌کند.»
پاپ ۸۴ ساله گفت که او نیز بزودی خود را واکسینه می کند و افزود که از هفته آینده واکسیناسیون در واتیکان آغاز خواهد شد و نام او نیز در لیست دریافت واکسن است.
 
---
 
برنز، رئیس جدید سیا
تیم انتقالی جو بایدن اعلام کرد، رئیس جمهوری منتخب امریکا «ویلیام برنز» را به عنوان مدیر سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) انتخاب کرده است.
برنز سابقه فعالیت به عنوان معاون وزیر امورخارجه، معاون وزیر خارجه در امور سیاسی، سفیر امریکا در روسیه را دارد. برنز، ۶۵ ساله در حال حاضر مدیر مؤسسه صلح بین‌المللی کارنگی است.
 
---
 
کرونای آمازونی هم آمد؟
وزیر بهداشت ژاپن گفت: نوع جدیدی از کروناویروس را در 4 مسافری که از آمازون برزیل آمده بودند، کشف کرده‌اند. این جدیدترین جهش کووید19 است که در انسان مشاهده شده است. مقامات بهداشتی ژاپن تصریح کردند در حال مطالعه روی اثر واکسن ضد کرونا روی نوع جدید کروناویروس آمازونی هستند.
 
 
---
 
دسته گل مکرون و همسرش در کاخ الیزه
بودجه‌ای که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و همسرش صرف گل آرایی در کاخ الیزه کرده‌اند، مردم فرانسه را شوکه کرد و به دردسر جدید وی تبدیل شد؛ چون مشخص شد رئیس جمهوری فرانسه و همسرش در دوران پاندمی کرونا و هنگامی که بازدید از کاخ الیزه به روی عموم مردم بسته بود، حدود ۶۰۰ هزار یورو ( 540 هزار پوند) برای تزئینات گل‌ در این کاخ خرج کرده‌اند.
کاخ الیزه سال گذشته ۱۸ هزار و سه پوند برای گیاهان، ۱۸ هزار پوند برای ارکیده، ۲۸ هزار و ۸۳۷ پوند برای شاخ و برگ و ۳۶۰ هزار و ۴۷۲ پوند برای بریدن گل‌ها به‌منظور ساخت دست گل هزینه کرده است.
این بودجه حدود پنج برابر بیشتر از دوران ریاست جمهوری فرانسوا اولاند و نیکولا سارکوزی است. در شرایطی که فرانسه بابت شیوع پاندمی کرونا در تنگنای اقتصادی به سر می برد، ماکرون بابت این ولخرجی هدف انتقاد قرار گرفته است.
کپی